• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

ŠVPS: Legislatíve pri kontrolách nevyhovelo 25 % vzoriek zahraničných vín

  • 17:49 23.09.2023
  • Bratislava
ŠVPS: Legislatíve pri kontrolách nevyhovelo 25 % vzoriek zahraničných vín

Požiadavkám legislatívy nevyhovelo tento rok pri kontrolách zahraničných vín 25 % vzoriek, najviac nedostatkov sa zistilo v reťazcoch.

Vyplýva to zo správy Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Vlani pri kontrolách legislatíve nevyhovelo 30 % vzoriek a v roku 2021 až 32,6 % vzoriek.

Počas cielenej kontroly v období od mája do júla 2023 vykonanej v zmysle zákona o vinohradníctve a vinárstve sa inšpektori zamerali na predaj zahraničných vín ponúkaných v maloobchodných predajniach, obchodných reťazcoch, ako aj vo veľkoobchodných skladoch a reštauračných zariadeniach. Inšpektori pri podozrení na zahraničné vína, ktoré boli vyrobené a nafľašované v zahraničí alebo vyrobené v zahraničí a nafľašované na Slovensku, odobrali vzorky do laboratórií Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu (ŠVPÚ),“ priblížili veterinári.

Celkovo bolo podľa ŠVPS vykonaných 74 kontrol, z toho 20 v maloobchodných predajniach sudových vín, 34 kontrol v maloobchodných predajniach potravín, 10 kontrol vo veľkoobchodnom sklade a 10 v zariadeniach spoločného stravovania.

Počas kontrol bolo z ponuky vín na jednotlivých prevádzkach odobratých spolu 136 vzoriek, z čoho 34 vzoriek nevyhovelo požiadavkám platnej legislatívy, čo predstavuje 25-percentnú porušenosť. Najviac nedostatkov bolo zistených v obchodných reťazcoch,“ spresnila veterinárna a potravinová správa.

Veterinári doplnili, že v senzorických parametroch nevyhovovalo 21 z celkového počtu vzoriek. „Pri senzorickom komisionálnom hodnotení v laboratóriách ŠVPÚ boli zistené hlavne nedostatky - nečistá vôňa a chuť, predovšetkým po oxidácii, mikrobiálnom rozklade, čo predstavuje najvýznamnejšiu percentuálnu porušenosť, a to až 18,3-percentnú,“ zdôraznila ŠVPS.

Pri označovaní sa podľa správy v štyroch prípadoch zistili nedostatky najmä v nepresnom údaji o zvyškovom cukre vo víne, nesprávny údaj o obsahu alkoholu, neuvedenie povinných údajov - dovozca, krajina pôvodu, nečitateľná výrobná dávka. Ďalším nedostatkom v označovaní bola aj nedodržaná minimálna výška písma na etikete a dolepkách, ako stanovuje platná legislatíva SR a EÚ.

Nedostatky najmä v senzorických znakoch sa podľa veterinárnej správy zistili v maďarských vínach s chráneným označením pôvodu a chráneným zemepisným označením, vínach s deklarovaným pôvodom ako zmes vín z Európskeho spoločenstva, ako aj v španielskych a talianskych vínach v lacnej cenovej kategórii.

Pri apelačných európskych vínach s vyššou nákupnou cenou a vínach dovezených mimo Európskej únie zo zámoria (Čile, Argentína, JAR, Nový Zéland, Austrália) sa podľa ŠVPS potvrdila skúsenosť z minulých rokov a tu sa nezistili nedostatky.

Vína so zistenými nedostatkami sú riešené v rámci správneho konania. Za uvedené nedostatky sú uložené opatrenia (stiahnutie z predaja) a sankčné postihy v správnom konaní,“ dodala veterinárna a potravinová správa.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
MIRRI: Výzva vo výške 11,5 milióna eur pomôže domácnostiam s energiami

MIRRI: Výzva vo výške 11,5 milióna eur pomôže domácnostiam s energiami

DNES - 13:28Ekonomické

Najnovšia výzva z Integrovaného regionálneho programu pomôže zraniteľným domácnostiam s kompenzáciou zvýšených nákladov za energie.

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

DNES - 12:42Ekonomické

Na odoslanie listu Ježiškovi cez Vianočnú poštu ostáva ešte posledný týždeň. Aby stihol všetkým odpovedať, treba list či pohľadnicu aj so spiatočnou adresou poslať na adresu Ježiško 999 99 do 15. decembra.

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

DNES - 12:30Ekonomické

Bývalý prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann varoval pred prehnanými očakávaniami v súvislosti s možným zavedením digitálneho eura.

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

DNES - 12:25Ekonomické

Pokračovanie v tradícii predaja rýb v predvianočnom období v súlade s platnou legislatívou je hlavným cieľom petície za zachovanie tradičného predaja živých rýb.

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

DNES - 11:46Ekonomické

Hypotekárnym dlžníkom so zvýšenými splátkami za rok 2023 pomôže mimoriadny daňový bonus, ktorý si budú môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok.