• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.11.2023Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Záhradníčka varuje pred agresívnymi rastlinami: Tieto kvety by som nesadila, ani keby boli zadarmo

  • 12:49 24.09.2023
  • Svet
Záhradníčka varuje pred agresívnymi rastlinami: Tieto kvety by som nesadila, ani keby boli zadarmo

Expertka varuje pred vysádzaním určitých rastlín v záhrade.

V snahe skrášliť svoju záhradu mnohí ľudia vysádzajú rastliny z estetického hľadiska. Častokrát však netušia, že si vysadením určitých rastlín spôsobia problémy. Skúsená záhradníčka varuje pred niekoľkými rastlinami, ktoré by ona sama nikdy nesadila v záhrade. Hoci mnohé z nich môžu vyzerať pekne a majú krásne kvety, podľa odborníčky hrozí, že vašu záhradu úplne ovládnu a môžu sa stať "agresívnymi".

Joanna VonBergenová prezradila 14 rastlín, ktoré by zakázala vo všetkých záhradách. Ako vysvetlila: "Sú to rastliny, s ktorými mám skúsenosti ja alebo moji priatelia záhradníci. Niektoré sú invazívne alebo agresívne sa šíria a niektoré len zaberajú veľa miesta, keď namiesto nich môžu v záhrade žiť atraktívnejšie trvalky."

Na snímke mliečnikovka obrúbená, Foto: Oleg1824/Shutterstock.com

Ako prvé Joanna spomenula mliečnikovku obrúbenú (Euphorbia marginata) tiež označovanú ako „sneh na horách“. Podľa nej je to vôbec najhoršia rastlina, ktorú môžete pestovať na záhrade. V príspevku na svojom blogu Gingham Gardens uviedla: "Viem, že nenávisť je dosť silná emócia, keď hovoríme o rastlinách, ale ak ste sa niekedy pokúšali túto "burinu" zo svojej záhrady vyhubiť, presne viete, čo mám na mysli." Ide o veľmi invazívnu rastlinu a podľa Joanny sa jej nedá zbaviť. Trvalo jej tri záhradnícke sezóny, kým ju dostala preč zo svojej tienistej záhrady. „Nenechajte sa oklamať touto kráskou,“ upozorňuje Joanna.

Na snímke perovník pštrosí, Foto: Manfred Ruckszio/Shutterstock.com

Rovnako silné pocity mala Joanna aj v prípade nádherného perovníka pštrosieho (Matteuccia struthiopteris). Povedala, že perovník síce vyzerá pekne, ale kam ho zasadíte, tam sa začne rozrastať. Jediná výnimka podľa nej platí v prípade, že máte vlhkú podmáčanú plochu, kde nechcete, aby rástlo niečo iné. V opačnom prípade sa mu treba vyhýbať.

Na snímke vratič obyčajný, Foto: Brookgardener/Shutterstock.com

Ďalej Joanna varovala ľudí pred vysádzaním vratiča obyčajného (Tanacetum vulgare). Vysvetlila, že okrem toho, že je to veľmi invázna rastlina, jej silice sú veľmi jedovaté, takže pri manipulácii s ňou musíte používať rukavice.

Na snímke zvonček repkovitý, Foto: Dark_Side/Shutterstock.com

Ani pre zvonček repkovitý (campanula rapunculoides) nemala milé slová slová. Prezradila: "Existuje veľa odrôd zvončeka a mnohé z nich sa správajú veľmi dobre. Zvonček repkovitý medzi ne nepatrí. Je to niečo ako zbojník kvetinovej záhrady."

Na snímke chrastnica rákosovitá, Foto: J Need/Shutterstock.com

Na zozname sa objavili aj ďalšie "invazívne" rastliny, ako je margaréta biela, ktorú si ľudia často zamieňajú za margarétu veľkoúborovú. Na zoznam sa dostala aj okrasná tráva chrastnica rákosovitá (Phalaris arundinacea), ktorá vám môže ľahko prerásť cez hlavu.

Na snímke konvalinka voňavá, Foto: ON-Photography Germany/Shuttertock.com

Joanna potom prešla k rastlinám, ktoré nie sú nevyhnutne invazívne, ale sú "určite agresívne", takže spôsobujú záhradníkom problémy. Prvou z tých, ktorá vám podľa nej nestojí za všetky problémy, je konvalinka voňavá, ktorá kvitne iba veľmi krátku dobu a agresívne sa rozťahuje po záhrade. Rovnakú vlastnosť má aj ľaliovka červenkastá. Na zozname sa ocitla aj montbrécia, veternica lesná, lobelia siphilitica, čistec vlnatý a Royal Standard Hosta.

Na snímke fizostégia virgínska, Foto: alybaba/Shutterstock.com

Na záver varovala aj pred fizostégiou virgínskou (Physostegia virginiana). Má ísť o „poslušnú“ rastlinu, pretože jej stonky môžete ohýbať tak, aby boli otočené požadovaným smerom. Joanna uviedla, že keď túto rastlinu prvýkrát videla v katalógu, zamilovala sa. Rýchlo ju však láska prešla, keď zistila, že sa rozšírila až do susedovho dvora.

Zdroj: Info.sk, TM, ginghamgardens.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Najlepší spôsob, ako sa nepošmyknúť na ľade: Za túto radu nedáte ani cent

Najlepší spôsob, ako sa nepošmyknúť na ľade: Za túto radu nedáte ani cent

DNES - 8:51Zaujímavosti

Nenáročný spôsob, ako sa ochrániť pred pádmi na zasnežených a zľadovatených chodníkoch, má jeden háčik.

Napínavý príbeh za najdesivejšou fotkou z vesmíru: Toto ste o nej nevedeli

Napínavý príbeh za najdesivejšou fotkou z vesmíru: Toto ste o nej nevedeli

VČERA - 21:34Zaujímavosti

Namiesto paniky prežíval pocit slobody. Astronaut, ktorý je centrom „najdesivejšej fotografie z vesmíru“, prezradil viac o jej vzniku.

Známa sóda Pepsi prekvapuje svojím príbehom. Viete, ako získala meno?

Známa sóda Pepsi prekvapuje svojím príbehom. Viete, ako získala meno?

VČERA - 21:00Zaujímavosti

Obľúbená sóda mala pôvodne niesť názov pripomínajúci jej objaviteľa. Ako vzniklo jej terajšie meno?

Google varuje: Toto by ste nemali robiť, ak nechcete prísť o svoje dáta

Google varuje: Toto by ste nemali robiť, ak nechcete prísť o svoje dáta

VČERA - 6:54Zaujímavosti

Používatelia Google služieb v poslednej dobe hlásia problémy so stratou svojich dát v cloudovom úložisku.

Takto si dokážete doma vypestovať chutné hurmikaki

Takto si dokážete doma vypestovať chutné hurmikaki

7:02 28.11.2023Zaujímavosti

Pestovanie tohto chutného exotického ovocia je jednoduchšie ako by ste si mysleli.