• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.6.2024Meniny má Alojz
25°Bratislava

Záhradníčka varuje pred agresívnymi rastlinami: Tieto kvety by som nesadila, ani keby boli zadarmo

  • 12:49 24.09.2023
  • Svet
Záhradníčka varuje pred agresívnymi rastlinami: Tieto kvety by som nesadila, ani keby boli zadarmo

Expertka varuje pred vysádzaním určitých rastlín v záhrade.

V snahe skrášliť svoju záhradu mnohí ľudia vysádzajú rastliny z estetického hľadiska. Častokrát však netušia, že si vysadením určitých rastlín spôsobia problémy. Skúsená záhradníčka varuje pred niekoľkými rastlinami, ktoré by ona sama nikdy nesadila v záhrade. Hoci mnohé z nich môžu vyzerať pekne a majú krásne kvety, podľa odborníčky hrozí, že vašu záhradu úplne ovládnu a môžu sa stať "agresívnymi".

Joanna VonBergenová prezradila 14 rastlín, ktoré by zakázala vo všetkých záhradách. Ako vysvetlila: "Sú to rastliny, s ktorými mám skúsenosti ja alebo moji priatelia záhradníci. Niektoré sú invazívne alebo agresívne sa šíria a niektoré len zaberajú veľa miesta, keď namiesto nich môžu v záhrade žiť atraktívnejšie trvalky."

Na snímke mliečnikovka obrúbená, Foto: Oleg1824/Shutterstock.com

Ako prvé Joanna spomenula mliečnikovku obrúbenú (Euphorbia marginata) tiež označovanú ako „sneh na horách“. Podľa nej je to vôbec najhoršia rastlina, ktorú môžete pestovať na záhrade. V príspevku na svojom blogu Gingham Gardens uviedla: "Viem, že nenávisť je dosť silná emócia, keď hovoríme o rastlinách, ale ak ste sa niekedy pokúšali túto "burinu" zo svojej záhrady vyhubiť, presne viete, čo mám na mysli." Ide o veľmi invazívnu rastlinu a podľa Joanny sa jej nedá zbaviť. Trvalo jej tri záhradnícke sezóny, kým ju dostala preč zo svojej tienistej záhrady. „Nenechajte sa oklamať touto kráskou,“ upozorňuje Joanna.

Na snímke perovník pštrosí, Foto: Manfred Ruckszio/Shutterstock.com

Rovnako silné pocity mala Joanna aj v prípade nádherného perovníka pštrosieho (Matteuccia struthiopteris). Povedala, že perovník síce vyzerá pekne, ale kam ho zasadíte, tam sa začne rozrastať. Jediná výnimka podľa nej platí v prípade, že máte vlhkú podmáčanú plochu, kde nechcete, aby rástlo niečo iné. V opačnom prípade sa mu treba vyhýbať.

Na snímke vratič obyčajný, Foto: Brookgardener/Shutterstock.com

Ďalej Joanna varovala ľudí pred vysádzaním vratiča obyčajného (Tanacetum vulgare). Vysvetlila, že okrem toho, že je to veľmi invázna rastlina, jej silice sú veľmi jedovaté, takže pri manipulácii s ňou musíte používať rukavice.

Na snímke zvonček repkovitý, Foto: Dark_Side/Shutterstock.com

Ani pre zvonček repkovitý (campanula rapunculoides) nemala milé slová slová. Prezradila: "Existuje veľa odrôd zvončeka a mnohé z nich sa správajú veľmi dobre. Zvonček repkovitý medzi ne nepatrí. Je to niečo ako zbojník kvetinovej záhrady."

Na snímke chrastnica rákosovitá, Foto: J Need/Shutterstock.com

Na zozname sa objavili aj ďalšie "invazívne" rastliny, ako je margaréta biela, ktorú si ľudia často zamieňajú za margarétu veľkoúborovú. Na zoznam sa dostala aj okrasná tráva chrastnica rákosovitá (Phalaris arundinacea), ktorá vám môže ľahko prerásť cez hlavu.

Na snímke konvalinka voňavá, Foto: ON-Photography Germany/Shuttertock.com

Joanna potom prešla k rastlinám, ktoré nie sú nevyhnutne invazívne, ale sú "určite agresívne", takže spôsobujú záhradníkom problémy. Prvou z tých, ktorá vám podľa nej nestojí za všetky problémy, je konvalinka voňavá, ktorá kvitne iba veľmi krátku dobu a agresívne sa rozťahuje po záhrade. Rovnakú vlastnosť má aj ľaliovka červenkastá. Na zozname sa ocitla aj montbrécia, veternica lesná, lobelia siphilitica, čistec vlnatý a Royal Standard Hosta.

Na snímke fizostégia virgínska, Foto: alybaba/Shutterstock.com

Na záver varovala aj pred fizostégiou virgínskou (Physostegia virginiana). Má ísť o „poslušnú“ rastlinu, pretože jej stonky môžete ohýbať tak, aby boli otočené požadovaným smerom. Joanna uviedla, že keď túto rastlinu prvýkrát videla v katalógu, zamilovala sa. Rýchlo ju však láska prešla, keď zistila, že sa rozšírila až do susedovho dvora.

Zdroj: Info.sk, TM, ginghamgardens.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tajné miesto v domácnosti, na ktoré ovocné mušky kladú vajíčka

Tajné miesto v domácnosti, na ktoré ovocné mušky kladú vajíčka

DNES - 7:31Zaujímavosti

Neviete sa zbaviť ovocných mušiek v domácnosti? Ukazuje sa, že drobný hmyz sa môže skrývať aj v priestoroch, kde by ste ho inak nehľadali.

Veterinári bijú na poplach: Na takéto správanie u psa si dajte v lete pozor!

Veterinári bijú na poplach: Na takéto správanie u psa si dajte v lete pozor!

VČERA - 20:02Zaujímavosti

V slnečnom počasí sa radi prechádzame po vonku aj s našimi domácimi miláčikmi. Ak na nich však spozorujete toto správanie, nenechajte to len tak.

Jahodový spln Mesiaca: Pripravte sa na jedinečný spln, aký sa bežne nevidí

Jahodový spln Mesiaca: Pripravte sa na jedinečný spln, aký sa bežne nevidí

VČERA - 18:55Zaujímavosti

Júnový spln nastane na severnej pologuli krátko po letnom slnovrate. Bude to najnižší spln v roku.

Nitky na banánoch: Čo to vlastne je a aký majú vplyv na zdravie?

Nitky na banánoch: Čo to vlastne je a aký majú vplyv na zdravie?

VČERA - 7:35Zaujímavosti

Pre mnohých nepohodlné, iní ich zas ignorujú. Aká je funkcia nitiek na banánoch a čo nám robia so zdravím?

V púšti neďaleko Las Vegas sa objavil ďalší záhadný kovový monolit

V púšti neďaleko Las Vegas sa objavil ďalší záhadný kovový monolit

12:48 19.06.2024Zaujímavosti

V púšti neďaleko amerického mesta Las Vegas sa objavil ďalší zo série záhadných kovových monolitov.