• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.2.2024Meniny má Viktor
10°Bratislava

Fico: Konsolidácia financií sa nesmie dotknúť sociálneho štandardu

  • 14:49 23.09.2023
  • Bratislava
Fico: Konsolidácia financií sa nesmie dotknúť sociálneho štandardu

V sobotnej relácii RTVS Sobotné dialógy to skonštatoval šéf Smeru-SD Robert Fico.

Predseda KDH Milan Majerský by v rámci konsolidácie podporoval zvýšenie niektorých daní. Spomenul napríklad bankový odvod. Fico zároveň tvrdí, že nálady v KDH o povolebnej spolupráci so Smerom-SD sú úplne iné ako oficiálne stanovisko o vylúčení Smeru-SD. Majerský to odmietol.

Nebude sa nič rušiť z toho, čo ľudia majú. Oznámili sme už dávno, že budeme konsolidovať tempom 0,5 percenta ročne,“ povedal Fico o konsolidácii verejných financií. Hospodársky rast treba podľa neho naštartovať viacerými krokmi vrátane solidarity bohatých s chudobnými. Konsolidácia má byť podľa neho pomalá.

Fico zdôraznil, že maximálne množstvo z eurofondov treba presunúť na samosprávne kraje a mestá a obce. Majerský súhlasí, že eurofondy musia ísť v čo najväčšej miere na samosprávy. KDH by podľa neho podporovalo zákon, ktorý by riešil presun eurofondov do regiónov. Úzko s tým podľa neho súvisí reforma verejnej správy v zmysle väčších kompetencií pre samosprávy.

KDH je za zvýšenie niektorých daní. „Bankový odvod solidarity, ak by sme to dali na 0,2 percenta, už by to bola cesta, aby sme získali do štátneho rozpočtu možno nejakých 200 - 250 miliónov eur,“ priblížil. Fico reagoval, že na bankovej dani by sa vedeli zhodnúť s kresťanskými demokratmi.

Majerský zopakoval, že KDH vylúčilo zo spolupráce Smer-SD a extrémistov v podobe Republiky a ĽSNS. Majerský v poslednej dobe „citlivo vníma aj program Progresívneho Slovenska, ktorý má prvky extrémizmu“. Fico reagoval, že kolegovia v KDH majú úplne iný názor na spoluprácu so Smerom-SD. „Chápem, že nás musíte vylučovať, dobre viete, že realita v KDH je úplne iná, ako teraz naznačujete,“ povedal. Majerský dodal, že pozná názory všetkých členov predsedníctva a to, čo povedal, platí.

Majerský pripomenul, že zákon o energetickej chudobe by pomohol ušetriť financie tam, kde sa dávajú plošne. „Len čo by sme boli adresní, dávali by sme najchudobnejším väčšiu pomoc, strednej triede menšiu pomoc a najlepšie zarábajúcim žiadnu pomoc,“ povedal. Fico to považuje za administratívne náročné opatrenie. Náklady na byrokraciu by boli podľa neho väčšie ako prínosy do rozpočtu.

Fico by chcel rokovať s regulačným úradom, aby rozhodnutie o plyne a teple bolo prijateľné. Ak sa to nepodarí, prísť chce s kompenzačnými schémami. Majerský hovorí o potrebe využiť plán obnovy, Envirofond i eurofondy na zatepľovanie domácností.

Majerský súhlasí s rozhodnutím vlády predĺžiť zákaz dovozu obilia z Ukrajiny. Aj Fico považuje za správne predĺžiť zákaz dovozu, pretože to ohrozuje slovenské poľnohospodárstvo. Smer-SD by chcel rozšíriť zoznam zakázaných komodít.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prieskum: O nižších odvodoch do 2. piliera vie polovica Slovákov

Prieskum: O nižších odvodoch do 2. piliera vie polovica Slovákov

DNES - 16:56Ekonomické

Informáciu o znížení odvodov do 2. dôchodkového piliera od tohto roka zachytilo 56 % Slovákov.

Letecká spoločnosť zvyšuje ceny leteniek, meškajú dodávky lietadiel

Letecká spoločnosť zvyšuje ceny leteniek, meškajú dodávky lietadiel

DNES - 12:01Ekonomické

Predraženie bude miernejšie ako v minulom roku.

Slovenky musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli plat ako muži

Slovenky musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli plat ako muži

10:04 24.02.2024Ekonomické

Rozdiel v mzdách mužov a žien na Slovensku je v súčasnosti na úrovni 18,8 %. Ženy tak musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli ročnú odmenu, akú majú muži.

Balíky od tejto spoločnosti nepreberajte, viacerým Slovákom prišli škatule s papierom či handrami

Balíky od tejto spoločnosti nepreberajte, viacerým Slovákom prišli škatule s papierom či handrami

18:54 23.02.2024Ekonomické

Obete podvodníkov si v škatuliach našli kusy papiera či staré oblečenie.

Pri ceste I/18 pod Strečnom sa umiestnia betónové dielce so sieťami

Pri ceste I/18 pod Strečnom sa umiestnia betónové dielce so sieťami

13:39 23.02.2024Ekonomické

Dodávateľ záchranných prác na ceste I/18 pod Strečnom začne od pondelka navážať betónové dielce, ktoré sa postupne umiestnia pri ceste a so sieťami budú zabezpečovať cestnú komunikáciu pred prípadným padaním skál.