• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Fico: Konsolidácia financií sa nesmie dotknúť sociálneho štandardu

  • 14:49 23.09.2023
  • Bratislava
Fico: Konsolidácia financií sa nesmie dotknúť sociálneho štandardu

V sobotnej relácii RTVS Sobotné dialógy to skonštatoval šéf Smeru-SD Robert Fico.

Predseda KDH Milan Majerský by v rámci konsolidácie podporoval zvýšenie niektorých daní. Spomenul napríklad bankový odvod. Fico zároveň tvrdí, že nálady v KDH o povolebnej spolupráci so Smerom-SD sú úplne iné ako oficiálne stanovisko o vylúčení Smeru-SD. Majerský to odmietol.

Nebude sa nič rušiť z toho, čo ľudia majú. Oznámili sme už dávno, že budeme konsolidovať tempom 0,5 percenta ročne,“ povedal Fico o konsolidácii verejných financií. Hospodársky rast treba podľa neho naštartovať viacerými krokmi vrátane solidarity bohatých s chudobnými. Konsolidácia má byť podľa neho pomalá.

Fico zdôraznil, že maximálne množstvo z eurofondov treba presunúť na samosprávne kraje a mestá a obce. Majerský súhlasí, že eurofondy musia ísť v čo najväčšej miere na samosprávy. KDH by podľa neho podporovalo zákon, ktorý by riešil presun eurofondov do regiónov. Úzko s tým podľa neho súvisí reforma verejnej správy v zmysle väčších kompetencií pre samosprávy.

KDH je za zvýšenie niektorých daní. „Bankový odvod solidarity, ak by sme to dali na 0,2 percenta, už by to bola cesta, aby sme získali do štátneho rozpočtu možno nejakých 200 - 250 miliónov eur,“ priblížil. Fico reagoval, že na bankovej dani by sa vedeli zhodnúť s kresťanskými demokratmi.

Majerský zopakoval, že KDH vylúčilo zo spolupráce Smer-SD a extrémistov v podobe Republiky a ĽSNS. Majerský v poslednej dobe „citlivo vníma aj program Progresívneho Slovenska, ktorý má prvky extrémizmu“. Fico reagoval, že kolegovia v KDH majú úplne iný názor na spoluprácu so Smerom-SD. „Chápem, že nás musíte vylučovať, dobre viete, že realita v KDH je úplne iná, ako teraz naznačujete,“ povedal. Majerský dodal, že pozná názory všetkých členov predsedníctva a to, čo povedal, platí.

Majerský pripomenul, že zákon o energetickej chudobe by pomohol ušetriť financie tam, kde sa dávajú plošne. „Len čo by sme boli adresní, dávali by sme najchudobnejším väčšiu pomoc, strednej triede menšiu pomoc a najlepšie zarábajúcim žiadnu pomoc,“ povedal. Fico to považuje za administratívne náročné opatrenie. Náklady na byrokraciu by boli podľa neho väčšie ako prínosy do rozpočtu.

Fico by chcel rokovať s regulačným úradom, aby rozhodnutie o plyne a teple bolo prijateľné. Ak sa to nepodarí, prísť chce s kompenzačnými schémami. Majerský hovorí o potrebe využiť plán obnovy, Envirofond i eurofondy na zatepľovanie domácností.

Majerský súhlasí s rozhodnutím vlády predĺžiť zákaz dovozu obilia z Ukrajiny. Aj Fico považuje za správne predĺžiť zákaz dovozu, pretože to ohrozuje slovenské poľnohospodárstvo. Smer-SD by chcel rozšíriť zoznam zakázaných komodít.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

DNES - 12:42Ekonomické

Na odoslanie listu Ježiškovi cez Vianočnú poštu ostáva ešte posledný týždeň. Aby stihol všetkým odpovedať, treba list či pohľadnicu aj so spiatočnou adresou poslať na adresu Ježiško 999 99 do 15. decembra.

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

DNES - 12:30Ekonomické

Bývalý prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann varoval pred prehnanými očakávaniami v súvislosti s možným zavedením digitálneho eura.

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

DNES - 12:25Ekonomické

Pokračovanie v tradícii predaja rýb v predvianočnom období v súlade s platnou legislatívou je hlavným cieľom petície za zachovanie tradičného predaja živých rýb.

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

DNES - 11:46Ekonomické

Hypotekárnym dlžníkom so zvýšenými splátkami za rok 2023 pomôže mimoriadny daňový bonus, ktorý si budú môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok.

Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ

Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ

DNES - 9:38Ekonomické

Manfred Weber, predseda skupiny Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente, chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ od roku 2035.