Bulharskí farmári protestovali voči obnovenému dovozu ukrajinského obilia
- 6:11 19.09.2023
- Sofia

Poľnohospodári zablokovali v pondelok cesty vo viacerých bulharských mestách, aby protestovali voči rozhodnutiu tamojšej vlády nepredĺžiť platnosť zákazu na dovoz ukrajinského obilia, ktorý vypršal v piatok 15. septembra. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Farmári svojimi traktormi zablokovali aj dva mosty cez rieku Dunaj, ktoré Bulharsko spájajú so susedným Rumunskom. „Závody dovážajú lacnejšie obilie z Ukrajiny, zatiaľ čo naše náklady sa od začiatku vojny strojnásobili,“ povedal AFP jeden z poľnohospodárov demonštrujúcich v meste Dragoman ležiacom pri srbských hraniciach.
Ďalší poľnohospodár sa sťažoval na „zdeformovaný trh“. „Mám silá plné pšenice a slnečnicové semená, ktoré teraz žnem, nemám kde uskladniť, pričom potom ešte príde kukurica,“ povedal.
Hnev bulharských poľnohospodárov eskaloval po víkendovom vyjadrení proeurópskeho premiéra Nikolaja Denkova, ktorý ich obvinil z toho, že sa správajú ako „teroristi“, keď odmietajú rokovať. Premiér tiež povedal, že malá časť poľnohospodárov v krajine dostala veľký podiel z mnohomiliardových štátnych dotácií, pričom si za ne nakúpila „vily, jachty a drahé autá“.
Ďalšie demonštrácie poľnohospodárov sú plánované na utorok v bulharskom hlavnom meste Sofia.
Európska komisia (EK) zaviedla v máji dočasné embargo na dovoz ukrajinského obilia do Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a na Slovenska. Cieľom bolo zastaviť narušovanie trhu v týchto členských štátoch EÚ susediacich s Ukrajinou, ktoré však naďalej povoľovali tranzit ukrajinského obilia cez svoje územie.
Uplynulý piatok večer eurokomisia oznámila, že platnosť tohto embarga vyprší podľa plánu, a teda do konca dňa 15.septembra. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu agrokomodít z Ukrajiny (menovite pšenice, kukurice, repky a slnečnice) na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v piatich členských štátoch susediacich s Ukrajinou boli odstránené, informoval spravodajca TASR.
Poľsko a Maďarsko už vopred avizovali, že jednostranne predĺžia zákaz na dovoz štyroch ukrajinských poľnohospodárskych produktov bez ohľadu na rozhodnutie EK. V reakcii na kroky Varšavy a Budapešti sa zákaz dovozu rozhodlo predĺžiť aj Slovensko. Bulharsko však naopak zákaz prestalo uplatňovať a Rumunsko taktiež informovalo, že sa bude riadiť stanoviskom EK.

Medvedev: Rusko by mohlo anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine
Ruský exprezident a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v sobotu naznačil, že Moskva by mohla anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine.

Kuleba: Afrika má záujem vyrábať ukrajinské zbrane
Africké krajiny majú podľa Kulebu záujem nielen o nákup ukrajinských zbraní, ale aj o umiestnenie ich výroby na svoje územie.

Zelenskyj na schôdzke s ministrom Sklenárom poďakoval Slovensku za pomoc
Zelenskyj vyzdvihol najmä dôležité rozhodnutie o poskytnutí 13 stíhacích lietadiel MiG-29 v čase, keď to Ukrajina urgentne potrebovala.

Británia: Moskva na Ukrajine naďalej vsádza na žoldnierov a dobrovoľníkov
Rusko aj po vzbure žoldnierov z Vagnerovej skupiny naďalej vsádza na dobrovoľnícke zbory a súkromné armády, vyplýva z najnovších poznatkov britských tajných služieb.

Zelenskyj oznámil založenie medzinárodnej aliancie obranného priemyslu
Ukrajina sa má stať jedným z najväčších výrobcov zbraní na svete.