Poľsko zachová zákaz dovozu obilia na Ukrajinu - napriek jej žalobe na pôde WTO
- 22:04 18.09.2023
- Varšava

Poľsko bude naďalej uplatňovať zákaz dovozu ukrajinského obilia - napriek tomu, že Kyjev toto opatrenie napadol na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
„Trváme na svojom stanovisku, myslíme si, že je správne, vyplýva z ekonomickej analýzy a právomocí vyplývajúcich z práva EÚ a medzinárodného práva,“ uviedol v pondelok hovorca poľskej vlády Piotr Müller vo svojom vystúpení v televízii Polsat News.
Dodal, že Varšava podporuje Ukrajinu vo vojne rozpútanej Ruskom, lebo ide aj o bezpečnosť Poľska. Súčasne však upozornil, že sa nemôže stať, aby Poľsko v prípade ohrozenia svojich ekonomických alebo poľnohospodárskych záujmov ustúpilo „pred takýmto morálnym alebo iným právnym nátlakom“, čím mal zjavne na mysli žalobu zo strany Kyjeva. Zdôraznil, že žaloba podaná Ukrajinou na pôde WTO nezmení postoj Poľska, ktoré nemá v úmysle ustúpiť od tohto embarga.
Müller v televízii komentoval krok Ukrajiny, ktorá v pondelok oznámila, že na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) podala žaloby proti svojim trom susedom z EÚ - Maďarsku, Poľsku a Slovensku - za to, že odmietli ukončiť zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov.
Trojica stredoeurópskych krajín oznámila tieto zákazy s cieľom chrániť svojich poľnohospodárov po tom, ako Európska komisia minulý piatok odmietla predĺžiť platnosť opatrení voči štyrom ukrajinským agroproduktom, ktoré tento rok prijala po dohode s členskými štátmi EÚ susediacimi v Ukrajinou.
Prvá podpredsedníčka ukrajinskej vlády a ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková v pondelok vo svojom vyhlásení ozrejmila, že pre Kyjev je „mimoriadne dôležité dokázať, že jednotlivé členské štáty nemôžu zakázať dovoz ukrajinského tovaru“.
Ministerka súčasne v mene Ukrajiny vyjadrila nádej, že trojica stredoeurópskych štátov zruší svoje obmedzenia a „my nebudeme musieť dlho riešiť túto záležitosť na súdoch“.
Pripomenula, že ukrajinskí vývozcovia „naďalej znášajú značné straty“ v dôsledku prestojov, dodatočných nákladov a neschopnosti plniť dohody v zahraničí.
Rezort hospodárstva dodal, že Ukrajina vzniknutú situáciu „vníma ako porušenie medzinárodných záväzkov zo strany troch krajín EÚ“. Ukrajina sa tiež domnieva, že jednostranné kroky členských štátov EÚ v oblasti obchodu sú neprijateľné a „všetky členské krajiny bloku musia koordinovať a harmonizovať obchodnú politiku, keďže patrí do výlučnej kompetencie EÚ“.
Ruská invázia na Ukrajinu výrazne narušila ukrajinský vývoz obilia cez Čierne more, v dôsledku čoho sa EÚ stala hlavnou tranzitnou trasou a cieľovou destináciou vývozu ukrajinského obilia.
Maďarsko, Poľsko a Slovensko sa vzopreli rozhodnutiu Európskej komisie ukončiť obmedzenia na ukrajinské obilie a predĺžili svoje zákazy.
Táto otázka je obzvlášť citlivá v Poľsku, kde sa v októbri konajú voľby. Súčasná populistická pravicová vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) má silnú podporu práve v poľnohospodárskych regiónoch.

Medvedev: Rusko by mohlo anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine
Ruský exprezident a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v sobotu naznačil, že Moskva by mohla anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine.

Kuleba: Afrika má záujem vyrábať ukrajinské zbrane
Africké krajiny majú podľa Kulebu záujem nielen o nákup ukrajinských zbraní, ale aj o umiestnenie ich výroby na svoje územie.

Zelenskyj na schôdzke s ministrom Sklenárom poďakoval Slovensku za pomoc
Zelenskyj vyzdvihol najmä dôležité rozhodnutie o poskytnutí 13 stíhacích lietadiel MiG-29 v čase, keď to Ukrajina urgentne potrebovala.

Británia: Moskva na Ukrajine naďalej vsádza na žoldnierov a dobrovoľníkov
Rusko aj po vzbure žoldnierov z Vagnerovej skupiny naďalej vsádza na dobrovoľnícke zbory a súkromné armády, vyplýva z najnovších poznatkov britských tajných služieb.

Zelenskyj oznámil založenie medzinárodnej aliancie obranného priemyslu
Ukrajina sa má stať jedným z najväčších výrobcov zbraní na svete.