• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Lagardová: Je skoro povedať, či úrokové sadzby ECB dosiahli svoj vrchol

  • 16:49 14.09.2023
  • Frankfurt nad Mohanom
Lagardová: Je skoro povedať, či úrokové sadzby ECB dosiahli svoj vrchol

Je ešte príliš skoro povedať, či úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) dosiahli svoj vrchol.

Uviedla to vo štvrtok prezidentka banky Christine Lagardová po septembrovom rozhodnutí o zvýšení úrokových sadzieb už desiatykrát po sebe. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

ECB je síce presvedčená, že úrokové sadzby už dosiahli úrovne, ktoré „výrazne prispejú“ k návratu inflácie k jej cieľu na úrovni 2 %, ale ďalšie kroky budú závisieť od údajov z ekonomiky, upozornila šéfka ECB.

ECB vo štvrtok aj napriek slabému hospodárskemu rastu zvýšila svoj kľúčový úrok o 25 bázických bodov na 4,50 % a úrokovú sadzbu z vkladov z 3,75 % na 4 %, čo je jej historické maximum, aby skrotila infláciu. Banka zároveň naznačila, že je to pravdepodobne jej posledný krok vo viac ako ročnom boji proti tvrdohlavo vysokej inflácii.

Aj trhy a ekonómovia najnovšie počítajú s dlhou prestávkou, po ktorej bude nasledovať zníženie sadzieb ECB v druhej polovici budúceho roka.

Lagardová na tlačovej konferencii poznamenala, že terajšie zvýšenie úrokov odráža vyhodnotenie inflačného výhľadu na základe prichádzajúcich ekonomických a finančných údajov a transmisie menovej politiky.

Podmienky financovania v eurozóne sa sprísnili a čoraz viac tlmia dopyt, čo je dôležitý faktor pri návrate inflácie k dvojpercentnému cieľu banky.

ECB zhoršila v septembri odhad vývoja inflácie v roku 2024 na 3,2 % z 3 %, ktoré predpovedala pred tromi mesiacmi, čo odráža vyššie ceny energií. V tomto roku očakáva priemernú infláciu na úrovni 5,6 % a v roku 2025 na úrovni 2,1 %.

Lagardová priznala, že ekonomická situácia v euroregióne sa zhoršuje. „Ekonomika pravdepodobne zostane v nasledujúcich mesiacoch utlmená. Riziká pre ekonomický rast sú naklonené smerom k poklesu,“ skonštatovala.

Nedávne údaje ukázali, že hospodárstvo euroregiónu v 2. štvrťroku vzrástlo len o 0,1 %. ECB už znížila prognózy ekonomického rastu eurozóny na 0,7 % v roku 2023, 1 % v roku 2024 a 1,5 % percenta v roku 2025.

Slabé údaje z eurozóny podnietili výzvy, aby ECB pozastavila svoj cyklus zvyšovania úrokov pre obavy, že by to mohlo prehĺbiť pokles hospodárstva. Najmä politici v zadlženejších ekonomikách eurozóny, vrátane Talianska a Portugalska, naliehali na centrálnu banku, aby „stiahla nohu z plynu“.

No aj napriek rýchlemu rastu nákladov na pôžičky od minulého roka sa inflácia v regióne ukázala ako pozoruhodne tvrdohlavá a v auguste zostala na júlovej úrovni 5,3 %.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
MIRRI: Výzva vo výške 11,5 milióna eur pomôže domácnostiam s energiami

MIRRI: Výzva vo výške 11,5 milióna eur pomôže domácnostiam s energiami

DNES - 13:28Ekonomické

Najnovšia výzva z Integrovaného regionálneho programu pomôže zraniteľným domácnostiam s kompenzáciou zvýšených nákladov za energie.

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

DNES - 12:42Ekonomické

Na odoslanie listu Ježiškovi cez Vianočnú poštu ostáva ešte posledný týždeň. Aby stihol všetkým odpovedať, treba list či pohľadnicu aj so spiatočnou adresou poslať na adresu Ježiško 999 99 do 15. decembra.

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

DNES - 12:30Ekonomické

Bývalý prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann varoval pred prehnanými očakávaniami v súvislosti s možným zavedením digitálneho eura.

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

Združenie chovateľov rýb spustilo petíciu za zachovanie predaja živých rýb

DNES - 12:25Ekonomické

Pokračovanie v tradícii predaja rýb v predvianočnom období v súlade s platnou legislatívou je hlavným cieľom petície za zachovanie tradičného predaja živých rýb.

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

NRSR: Dlžníkom s vyššími splátkami hypoték pomôže mimoriadny daňový bonus

DNES - 11:46Ekonomické

Hypotekárnym dlžníkom so zvýšenými splátkami za rok 2023 pomôže mimoriadny daňový bonus, ktorý si budú môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok.