• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 30.9.2023Meniny má Jarolím
22°Bratislava

Predaj elektrických áut v Nemecku v auguste výrazne vzrástol

  • 10:40 06.09.2023
  • Mníchov
Predaj elektrických áut v Nemecku v auguste výrazne vzrástol

Podiel čisto elektrických vozidiel v Nemecku v auguste vzrástol a ich podiel na počte nových zaregistrovaných áut dosiahol druhú najvyššiu úroveň v histórii mesačných údajov. Oznámil to v stredu Spolkový úrad pre motorové vozidlá (Kraftfahrt-Bundesamt, KBA).

Podľa údajov KBA v auguste 2023 sa v Nemecku predalo 86.649 vozidiel na batérie. Minulý mesiac tak bolo takmer 32 % zo všetkých novoregistrovaných osobných áut plne elektrických.

To je viac ako dvojnásobok oproti predchádzajúcemu roku a druhý najvyšší podiel na trhu, aký sa kedy dosiahol v jednom mesiaci. Len vlani v decembri bol tento podiel o niečo vyšší a dosiahol zhruba jednu tretinu, keď sa kupujúci ponáhľali využiť dotácie, ktoré boli na prelome rokov znížené.

Analytici sa domnievajú, že aj za augustovým nárastom bola predovšetkým snaha firiem využiť na poslednú chvíľu štátne dotácie, ktoré sa skončili 1. septembra, na obnovu vozového parku.

Silný rast predaja elektromobilov je preto „dobrou správou len na prvý pohľad“, upozornil analytik spoločnosti Ernst and Young Constantin Gall. Poukázal pritom na fakt, že takmer 70 % nových zaregistrovaných elektromobilov má komerčných vlastníkov. To naznačuje, že v nasledujúcich mesiacoch bude kúpa elektromobilu výrazne menej atraktívna pre túto významnú skupinu zákazníkov a príde „veľké prebudenie“.

Aj podľa združenia medzinárodných výrobcov motorových vozidiel vysoké čísla firemných registrácií zakrývajú skutočnosť, že trh s elektronickými vozidlami už nerastie tak dynamicky ako predtým.

Je preto naliehavo potrebný nový celkový koncept s vhodnými finančnými rámcovými podmienkami pre alternatívne pohony,“ povedal prezident združenia Reinhard Zirpel.

KBA v utorok (5. 9.) informoval o tom, že v auguste 2023 bolo v Nemecku zaregistrovaných celkovo 273.417 nových osobných áut, o 37 % viac ako v rovnakom mesiaci minulého roka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Všetky nové modely Nissan prichádzajúce do Európy budú plne elektrické

Všetky nové modely Nissan prichádzajúce do Európy budú plne elektrické

15:28 25.09.2023Auto

Japonský výrobca áut Nissan v pondelok uviedol, že odteraz budú všetky nové modely, ktoré uvedie na trh v Európe, plne elektrické.

Regulačné úrady v USA preverujú ďalšie bezpečnostné problémy Tesly

Regulačné úrady v USA preverujú ďalšie bezpečnostné problémy Tesly

19:20 01.08.2023Auto

Regulačné úrady v USA začali ďalšie vyšetrovanie bezpečnostných problémov automobilov Tesla.

Bývalý šéf Audi sa priznal k podvodom v emisnej kauze

Bývalý šéf Audi sa priznal k podvodom v emisnej kauze

11:17 16.05.2023Auto

Bývalý šéf automobilky Audi Rupert Stadler v utorok priznal vinu v emisnom škandále výmenou za podmienečný trest a pokutu vo výške 1,1 milióna eur.

Toyota vyrobila v novembri rekordný počet áut

Toyota vyrobila v novembri rekordný počet áut

11:46 26.12.2022Auto

Produkcia japonskej automobilky Toyota v domácich závodoch klesla v novembri o viac než 3 %, zahraničné závody však výrobu zvýšili a celkovú produkciu dostali na nový rekord.