Výrobok pre dojčatá zapríčinil už desiatky úmrtí. Inšpektori prichádzajú s varovaním
- 8:11 26.08.2023
- Washington

Produkt určený na pomoc pri dojčení sa často nesprávne používa. Inšpektori reagujú na množiace sa úmrtia malých detí.
Portál NBC News na základe analýzy záznamov z posledných viac ako 15 rokov priniesol správu, v ktorej upozornil na najmenej 162 úmrtí dojčiat, ktoré súvisia s používaním dojčiaceho vankúša.
Na hrozivú štatistiku reagovali americkí obchodní inšpektori aj Komisia pre bezpečnosť spotrebných výrobkov Spojených štátov (CPSC), ktorá volá po prijatí opatrení na zamedzenie podobných prípadov v budúcnosti.
Problémom môžu byť nejasné inštrukcie
Okolnosti úmrtia detí sa rôznia. Často k nemu dochádzalo po tom, ako ho rodičia uložili na spánok na vankúš alebo vedľa neho. Problematická je v tomto prípade poloha dieťaťa – po uložení na bruško alebo chrbát totiž dochádza k prehnutiu jeho tela tak, že dôjde k zablokovaniu dýchacích ciest a následnému úmrtiu.
V nejednom prípade došlo k úmrtiu po tom, ako bolo dieťa uložené na vankúš dolu tvárou, a tak sa nedokázalo nadýchnuť. K najmenej trom úmrtiam došlo po tom, ako matka pri dojčení pomocou vankúša zaspala a stratila dohľad nad dieťaťom.
Dojčiace vankúše sa obvykle predávajú spolu s informačným letákom a návodom na použitie, no podľa NBC News sú inštrukcie v ňom nejasné a môžu viesť k nehodám. Keďže podľa výrobcov sa vankúš môže použiť aj ako podložka počas odpočinku dieťaťa alebo v čase, keď leží na brušku, v návode by mali zároveň uviesť, že takto uložené dieťa netreba nechávať bez dozoru.
Až do roku 2020 CPSC nijako neinformovala o potenciálnych rizikách používania dojčiacich vankúšov. V tomto roku vydala verejné varovanie, no ani to nedokázalo zabrániť najmenej 36 úmrtiam v Spojených štátoch.
Komisia plánuje zaviesť povinnosť výrobcov dôraznejšie informovať o potenciálnom riziku udusenia dieťaťa pri používaní dojčiaceho vankúša. Rovnako od nich žiada, aby vankúše predávali bez pomocných popruhov, ktoré môžu rodičov viesť k presvedčeniu, že dieťa uložené na vankúši môžu nechať bez dozoru.
Mnohí ich považujú za nevyhnutné
Dojčiace vankúše sa prvýkrát začali masovo používať v roku 1989, keď vynález predstavila Američanka Susan Brownová. V tom čase sa k dojčeniu hlásilo len niečo vyše polovice matiek, toto číslo však za posledné roky stúplo minimálne v rámci USA.
Vankúše sú navrhnuté tak, aby pri dojčení dieťaťu poskytovali dostatočnú oporu a pohodlie. Mnohí rodičia ich považujú za nevyhnutnosť pri starostlivosti o dieťa, pričom v Spojených štátoch sa ročne predá okolo 3,7 milióna týchto pomôcok.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.