• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 30.9.2023Meniny má Jarolím
21°Bratislava

Spevák a herec Ivo Heller oslavuje 85. narodeniny

  • 7:05 20.08.2023
  • Lučenec/Bratislava
Spevák a herec Ivo Heller oslavuje 85. narodeniny

V bratislavskom Divadle Nová scéna strávil viac ako tridsať sezón.

V spevohernom súbore uplatnil ako sólista svoje spevácke aj herecké nadanie v celom rade náročných charakterových postáv najmä v muzikáloch, v množstve operiet, ale aj v činoherných inscenáciách.

Spevák a herec Ivo Helller má dnes (20. augusta) 85 rokov.

Ivo Heller, vlastným menom Ivan Grajciar, sa narodil 20. augusta 1938 v Lučenci. V roku 1961 absolvoval Chemickú fakultu na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave. Ako chemický inžinier pracoval šesť rokov. Po skončení vysokej školy najskôr v Slovenských pivovaroch a sódovkárňach Bratislava, kde bol vedúcim technickej kontroly. Od roku 1964 pracoval tri roky vo Výskumnom ústave potravinárskeho priemyslu, na oddelení enzýmov.

Popri zamestnaní študoval súkromne spev u profesorky Zity Hudcovej-Frešovej, sólistky Opery Slovenského národného divadla (SND). V roku 1969 sa stal jeho hlasovým pedagógom František Tugendlieb.

Som síce vyštudovaný chemik a aj som pár rokov v tejto branži pracoval, ale láska k divadlu bola omnoho silnejšia a nikdy som svoje rozhodnutie venovať sa múzam neoľutoval,“ vyznal sa umelec.

K pseudonymu Ivo Heller sa dostal v roku 1967, keď odišiel s kapelou Caravan Quintet Vlada Hronca do zahraničia. Na plagátoch sa objavilo meno Ivo Heller, ktoré vymyslel agent kapely. Pseudonym ostal spevákovi aj po návrate na Slovensko v roku 1969, keď nastúpil do Tatra revue, v ktorej pôsobil do roku 1974. Z tohto obdobia pochádzajú jeho známe hity Mátoha parohatá, Tatiana či Inzerát. V roku 1972 získal s piesňou V mene človeka bronzovú Bratislavskú lýru.

Hudba priťahovala Iva Hellera od malička. Už ako žiak základnej školy spieval v detských zboroch. Ako spevák v oblasti populárnej hudby začal amatérsky pôsobiť v roku 1964. O desať rokov neskôr sa stal v roku 1974 sólistom spevoherného súboru Novej scény, kde pôsobil 33 sezón.

Ivo Heller bol známy nielen svojim sýtym barytónom, ale aj výbornou kondíciou a kultivovaným javiskovým pohybom. V operetách, muzikáloch i činoherných predstaveniach vytvoril množstvo postáv. Boli to napríklad Krečinskij v ruskom rovnomennom muzikáli, kráľ Menelaos v Krásnej Helene, Bazil Bazilev v Grófovi Luxemburskom, či plukovník Homonay v Cigánskom barónovi.

Hral a spieval vo všetkých muzikáloch Jozefa Bednárika - Evanjelium o Márii, Grand Hotel, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Pokrvní bratia, Klietka bláznov a vo všetkých českých muzikáloch - Hamlet, Krysař, Kleopatra, uvádzaných na Novej scéne.

V Divadle Andreja Bagara v Nitre alternoval s Leopoldom Haverlom postavu Pána Boha v muzikáli Adam Šangala a zahral si aj Ducha Uriáša v Kráľovi Davidovi.

Ivo Heller sa okrem divadla dlhé roky venoval kondičnej kulturistike a bol vášnivým cyklistom. V súčasnosti žije s rodinou v obci Vysoká pri Morave.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Filmovom chodníku slávy pribudne pamätná dlaždica Juraja Jakubiska

Na Filmovom chodníku slávy pribudne pamätná dlaždica Juraja Jakubiska

12:38 22.09.2023Kultúra

Na Filmovom chodníku slávy pred Divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave odhalia v piatok podvečer pamätnú dlaždicu s menom najslávnejšieho slovenského filmového režiséra Juraja Jakubiska.

Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej platni

Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej platni

18:26 21.09.2023Kultúra

Legendárna kapela Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej dvojplatni.

Anton Baláž, autor sfilmovaného románu Tábor padlých žien, slávi 80. narodeniny

Anton Baláž, autor sfilmovaného románu Tábor padlých žien, slávi 80. narodeniny

6:38 20.09.2023Kultúra

Anton Baláž patrí k najoceňovanejším slovenským prozaikom.

Jubilujúci režisér Klimáček: Najväčšou inšpiráciou mi boli Voskovec a Werich

Jubilujúci režisér Klimáček: Najväčšou inšpiráciou mi boli Voskovec a Werich

6:14 14.09.2023Kultúra

Je jedným zo zakladateľov divadla GUnaGU, ktoré funguje už takmer 40 rokov. Zároveň je uznávaným režisérom, dramatikom, hercom, ale aj spisovateľom.

Významný slovenský spisovateľ a dramatik Karol Horák slávi 80. narodeniny

Významný slovenský spisovateľ a dramatik Karol Horák slávi 80. narodeniny

6:44 13.09.2023Kultúra

Dramatik, prozaik, literárny a divadelný vedec, režisér a pedagóg Karol Horák patrí k významným predstaviteľom slovenskej kultúry.