• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
Bratislava

Koncert ruskej speváčky v Prahe nebude pre "zjatrenú atmosféru"

  • 20:48 17.08.2023
  • Praha
Koncert ruskej speváčky v Prahe nebude pre "zjatrenú atmosféru"

Koncert ruskej opernej speváčky Anny Netrebkovej, ktorý sa mal v pražskom Obecnom dome konať v októbri, nakoniec nebude.

Predstavenstvo Obecného domu sa s producentkou koncertu dohodlo na jeho zrušení. Vo štvrtok to uviedol predseda predstavenstva Vlastimil Ježek, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Ježek zdôraznil, že koncert sa rozhodli zrušiť najmä s prihliadnutím na negatívny postoj pražskej politickej reprezentácie a „emocionálne zjatrenú atmosféru“. Predstavitelia pražského magistrátu sa opakovane vyjadrovali, že koncert Netrebkovej nie je v aktuálnej situácii vhodný.

Nikto zo zúčastnených so zrušením koncertu nesúhlasí, ale vzhľadom na okolnosti, ktoré postupne premenili čisto umelecký projekt do podoby politických a spoločenských polemík sa predstavenstvo s Nachtigall Artists Management dohodlo na jeho odvolaní,“ citoval Ježek z prijatého uznesenia.

Vstupné na takmer vypredaný koncert ľuďom vrátia v plnej výške. Náklady so zrušením koncertu bude Obecný dom organizujúcej agentúre kompenzovať znížením nájmu Smetanovej siene.

Producentka koncertu Alena Kunertová sa podľa svojich slov s Netrebkovou dohodla, že „ustúpia politickému tlaku“ a speváčka nebude požadovať kompenzácie od Obecného domu ani od agentúry. Ak by došlo k jednostrannému zrušeniu koncertu zo strany Obecného domu, tak by podľa Ježka kompenzácie hrozili. Hľadali preto dohodu.

Netrebková sa podľa Ježka poďakovala českým priaznivcom za priazeň a pozvala ich na svoje koncerty do Viedne, Verony, Berlína a ďalších miest. Kunertová dodala, že speváčku situácia mrzí, ale chápe, že sa vymkla spod kontroly a vznikli politické tlaky.

Operná speváčka má okrem ruského aj rakúske štátne občianstvo. V minulosti mala blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorému pomáhala vo voľbách. Fotila sa aj s vlajkou proruských separatistov na Ukrajine, ktorých finančne podporila. Je takisto na ukrajinskom sankčnom zozname. Vojnu na Ukrajine slovne odsúdila, ale proti Putinovi nikdy nevystúpila.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred 90 rokmi sa narodil obľúbený český herec Josef Somr

Pred 90 rokmi sa narodil obľúbený český herec Josef Somr

8:57 15.04.2024Kultúra

Patril medzi najvýraznejšie osobnosti svojej hereckej generácie. Desiatky rokov bol jedným z najobsadzovanejších českých hercov.

Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

6:37 12.04.2024Kultúra

Od narodenia Karla Kryla, pesničkára a básnika, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov protestsongu v bývalom Československu, uplynie dnes 80 rokov.

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

6:14 09.04.2024Kultúra

Sám si stále hovorí, že je pesničkár. Dnes patrí medzi popredné osobnosti československej a slovenskej hudobnej scény. Prešovský rodák Peter Nagy oslávi 65. narodeniny.

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

7:53 07.04.2024Kultúra

Slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková má na svojom konte takmer štyri desiatky úspešných románov.

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

19:25 04.04.2024Kultúra

Americká rocková kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku, kompletnú zbierku skladieb a duševné vlastníctvo švédskej spoločnosti Pophouse Entertainment.