Hnutie Republika sa musí ospravedlniť lekárovi Sabakovi a zaplatiť mu 15.000 eur

Za statusy na sociálnych sieťach musí hnutie Republika zaplatiť lekárovi Petrovi Sabakovi sumu 15.000 eur.
Hnutie sa mu musí tiež trikrát po sebe s odstupom troch týždňov verejne ospravedlniť a nesmie ďalších 48 hodín zverejniť žiadny iný príspevok. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, strany sporu sa môžu odvolať na Krajský súd v Nitre.
Ako sa konštatuje v rozhodnutí Okresného súdu v Nitre, hnutie Republika je povinné uverejniť ospravedlnenie na svojom profile na sociálnej sieti. Súd konštatoval, že statusy zverejnené na profile Republiky obsahovali nepravdivé a hanlivé tvrdenia o Sabakovi, „najmä o tom, že dostal finančnú odmenu, za schvaľovanie nezmyselných covid opatrení, že je zbabelec, pachtivec po peniazoch, ktorý uprednostňuje biznis pred pacientmi, covidový prorok“, čo podľa súdu vážnym spôsobom zasiahlo do práva na ochranu osobnosti lekára.
Hnutie Republika avizuje, že sa voči rozhodnutiu súdu odvolá. „Po doručení rozsudku zákonnou cestou si hnutie Republika tento rozsudok naštuduje a podá odvolanie, pretože súd sa odchýlil od existujúcej judikatúry o zodpovednosti politickej strany,“ uviedli z hnutia.
Predseda Republiky Milan Uhrík označil žalobu zo strany Sabaku za politicky motivovanú. „Čo iné je tento proces, ak nie snahou finančne zruinovať silné opozičné hnutie v čase vrcholiacej predvolebnej kampane?“ skonštatoval. Skritizoval zároveň stav právneho štátu na Slovensku.
Sabaka sa súdil s Milanom Uhríkom a jeho hnutím za nenávistné statusy, ktoré mali on a sympatizanti hnutia zverejňovať na sociálnych sieťach. Kampaň vyústila až do protestu pred Sabakovým domom. Lekár podal na predstaviteľov Republiky viacero žalôb. Súdili sa aj s Milanom Mazurekom, od ktorého žiadal ospravedlnenie a zaplatenie odškodného vo výške 20.000 eur. Prvostupňový súd v Kežmarku dal lekárovi za pravdu, Krajský súd v Prešove však verdikt nepotvrdil a obe strany sa odvolali.

Leteckí záchranári zasahovali pri vážnej dopravnej nehode
V havarovanom vozidle sa nachádzali tri osoby.

PS chce zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov samospráv
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko chce presadiť zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov územnej samosprávy zo súčasných 18 na 16 rokov.

Prezident: Pápež dúfa, že niekedy príde na Slovensko
Pápež Lev XIV. vyjadril veľkú nádej, že bude počas svojho pontifikátu môcť prísť na Slovensko.

Polícia upozorňuje na falošné predvolania zasielané na e-mail
Podvodníci žiadajú, aby adresát reagoval na email do 24 hodín.

KDH navrhuje úpravu pri predpisovaní liekov lekármi špecialistami
KDH chce zabrániť nadbytočným návštevám ambulancií špecialistov a zbytočnému zaťažovaniu systému ambulantnej zdravotnej starostlivosti.