Ruskí vedci dostali prvé údaje z mesačného modulu Luna-25
- 6:05 14.08.2023
- Moskva

Ruskí vedci začali analyzovať prvé údaje, ktoré dostali z vesmírnej sondy Luna-25 smerujúcej k Mesiacu po úspešnom spustení jej vedeckých prístrojov.
Oznámila to v nedeľu ruská vesmírna agentúra Roskosmos. TASR informácie prevzala od agentúr Reuters a DPA.
„Luna-25 pokračuje v lete k prirodzenej družici Zeme. Všetky systémy automatickej stanice pracujú správne, komunikácia s ňou je stabilná, energetická bilancia je pozitívna,“ uviedol Roskosmos vo vyjadrení zverejnenom prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram.
Rusko spustilo svoju prvú lunárnu misiu za takmer 50 rokov v noci na piatok z kozmodrómu Vostočnyj na východe krajiny. Na obežnú dráhu Mesiaca by sa modul Luna-25 mal dostať v stredu. Pristátie v oblasti južného pólu Mesiaca plánujú na 21. augusta.
Ruský modul má na Mesiaci zotrvať rok, jeho úlohou bude odoberať vzorky a analyzovať pôdu, ako aj vykonávať dlhodobý vedecký výskum. Misia má prispieť aj k vývoji technológie pre mäkké pristátia.
Predchádzajúca lunárna misia Moskvy, Luna-24, sa konala ešte v roku 1976, keď bol Sovietsky zväz jedným z priekopníkov v objavovaní vesmíru.
Na Mesiaci sa zatiaľ podarilo pristáť iba trom krajinám – Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne. India a Rusko chcú byť prvými krajinami, ktorým sa podarí pristáť v oblasti málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. Indická misia Čandraján-3 (Mesačná loď 3) odštartovala 14. júla a pokus o pristátie na Mesiaci sa očakáva okolo 23. augusta.

Lipavský: Spojenci v NATO by mali opäť označiť Rusko za najvážnejšiu hrozbu
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský považuje za kľúčové, aby spojenci v Severoatlantickej aliancii znovu označili Rusko za najvážnejšiu priamu hrozbu pre euroatlantický priestor.

Súdny dvor EÚ: EK pochybila pri odmietnutí zverejniť správy v kauze Pfizergate
Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Írsky premiér Martin kritizoval Orbána za nezmyselné vetovanie
Ukrajina by sa mala z geopolitických dôvodov pripojiť k Európskej únii a je poburujúce, že Maďarsko tomu bráni. Podľa servera economx.hu to vyhlásil írsky premiér Micheál Martin.

Za problémy v tehotenstve môže aj zmena klímy, tvrdí štúdia
Horúčavy podnietené globálnym otepľovaním celosvetovo zvyšujú riziko nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.

Costa: EÚ je oddaná európskej budúcnosti Bosny a Hercegoviny
Predseda Európskej rady António Costa v utorok dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu.