• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.2.2024Meniny má Viktor
10°Bratislava

Západoafrické krajiny zrušili naplánované rokovania o situácii v Nigeri

  • 9:24 12.08.2023
  • Niamey
Západoafrické krajiny zrušili naplánované rokovania o situácii v Nigeri

Na sobotu naplánované rokovanie členských krajín ECOWAS-u bolo na poslednú chvíľu zrušené.

Tisíce podporovateľov prevratu v africkej krajine Niger vyšli v piatok do ulíc, aby vyjadrili nesúhlas s plánmi Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) vyslať do Nigeru pohotovostné jednotky. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry AFP a webovej stránky denníka The Guardian.

Náčelníci generálnych štábov členských krajín ECOWAS-u mali v sobotu rokovať v hlavnom meste Ghany Akkra. Zdroje z prostredia armády však oznámili, že stretnutie bolo posunuté na neurčito z technických príčin.

ECOWAS vo štvrtok schválilo rozmiestnenie „pohotovostných síl na obnovenie ústavného poriadku“ v Nigeri a na umožnenie návratu prezidenta Mohameda Bazouma do úradu. Ten bol zosadený prezidentskou gardou 26. júla a odvtedy je spolu so svojou rodinou zadržiavaný v nevyhovujúcich podmienkach.

Tisíce prívržencov vodcov nedávneho vojenského prevratu sa v piatok zišli aj neďaleko francúzskej vojenskej základne na okraji nigerského hlavného mesta Niamey. Vyjadrovali nespokojnosť s Francúzskom a ECOWAS-om. „Preč s Francúzskom, preč s ECOWAS-om“, skandovali účastníci a mnohí z nich niesli ruské a nigerské zástavy a slovne vyjadrovali podporu generálovi prezidentskej gardy Abdourahamanemu Tianimu.

Niger je bývalá francúzska kolónia a Paríž jej blízkym spojencom Bazouma, píše AFP. Nová vojenská vláda však Francúzsko obviňuje, že prispelo k odmietavému postoje ECOWAS-u k prevratu, dodáva agentúra.

V oblasti západnej Afriky sa v poslednom období zvyšuje vplyv Ruska a Moskva uviedla, že vojenské riešenie situácie by mohlo viesť k zdĺhavej konfrontácii v Nigeru a narušeniu stability v oblasti Sahelu, píše AFP. Pred možnými konfliktmi varovali aj predstavitelia Kapverd, Mali a Burkina Faso, ktoré sú tiež členmi ECOWAS-u.

Vysoký predstavitelia EÚ v piatok vyjadrili obavy v spojitosti so stavom zadržiavaného prezidenta Bazouma a jeho rodiny. „Bazoum a jeho rodina podľa najnovších informácií už niekoľko dní nemajú prístup k potrave, elektrine a zdravotnej starostlivosti,“ povedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Znepokojenie nad zhoršujúcimi sa podmienkami vyjadrili aj Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk, americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, či nemecká šéfka diplomacie Annalena Baerbocková.

Francúzsko má v Nigeri približne 1500 vojakov, ktorí sú tam vyslaní na pomoc nigerskej armáde v jej boji proti džihádistickému povstaniu. Mnohí z francúzskych vojakov sú rozmiestnení na leteckej základni neďaleko Niamey, ktorú zdieľajú s nigerskými ozbrojenými silami.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Maďarsko má nového prezidenta

Maďarsko má nového prezidenta

DNES - 19:30Zahraničné

Maďarské Národné zhromaždenie v pondelok v tajnom hlasovaní hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP zvolilo za nového prezidenta republiky doterajšieho predsedu Ústavného súdu Tamása Sulyoka.

V Kirgizsku zahynuli štyria lyžiari, medzi obeťami je aj Slovák

V Kirgizsku zahynuli štyria lyžiari, medzi obeťami je aj Slovák

DNES - 18:06Zahraničné

V Kirgizsku zahynul pri páde lavíny jeden Slovák a traja Česi.

Maďarský parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

DNES - 17:15Zahraničné

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v pondelok schválili vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.

Kremeľ popiera, že by tlačil na pochovanie Navaľného v tajnosti

Kremeľ popiera, že by tlačil na pochovanie Navaľného v tajnosti

DNES - 17:05Zahraničné

Kremeľ v pondelok označil za absurdné všetky tvrdenia, že na matku ruského opozičného politika Alexeja Navaľného údajne vyvíjal tlak, aby pohreb jej syna bol neverejný.

Fiala: Moje názory na Ukrajinu sú opačné ako Ficove, chcem mu to povedať do očí

Fiala: Moje názory na Ukrajinu sú opačné ako Ficove, chcem mu to povedať do očí

DNES - 16:19Zahraničné

Názory českého premiéra Petra Fialu v otázke vojny na Ukrajine sú "presne opačné", než aké v sobotu na druhé výročie ruskej invázie prezentoval slovenský premiér Robert Fico.