• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
20°Bratislava

Pred francúzsku základňu v Niamey prišli ľudia s nigerskými i ruskými vlajkami

  • 20:37 11.08.2023
  • Niamey
Pred francúzsku základňu v Niamey prišli ľudia s nigerskými i ruskými vlajkami

Tisíce prívržencov vodcov nedávneho vojenského prevratu sa v piatok zišli neďaleko francúzskej vojenskej základne na okraji nigerského hlavného mesta Niamey. Informovali o tom reportéri agentúry AFP, pričom dodali, že mnohí prítomní mali v rukách nielen nigerské, ale aj ruské vlajky.

Podobné zhromaždenie sa 30. júna konalo aj pred francúzskym veľvyslanectvom v Niamey. Vzhľadom na to, že počas neho došlo k násilnostiam i útokom na budovu, vláda v Paríži zorganizovala leteckú evakuáciu svojich občanov. Spolu s nimi Niamey opustili aj občania iných štátov.

Piatková demonštrácia v blízkosti leteckej základne mala pokojný priebeh, konštatovala AFP.

Demonštranti počas nej skandovali: „Preč s Francúzskom, preč s ECOWAS“ - Hospodárskym spoločenstvom západoafrických štátov, ktoré vo štvrtok schválilo rozmiestnenie „pohotovostných síl na obnovenie ústavného poriadku“ v Nigeri.

Jeden z demonštrantov pre AFP na margo zhromaždenia objasnil: „Chystáme sa prinútiť Francúzov odísť! ECOWAS nie je nezávislý, je manipulovaný Francúzskom, je tu vplyv zvonku.“

Francúzsko má v Nigeri približne 1500 vojakov, ktorí sú tam vyslaní na pomoc nigerskej armáde v jej boji proti džihádistickému povstaniu. Mnohí z francúzskych vojakov sú rozmiestnení na leteckej základni neďaleko Niamey, ktorú zdieľajú s nigerskými ozbrojenými silami.

K zosadeniu demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma jeho prezidentskou gardou došlo 26. júla. Tento krok odsúdili krajiny západnej Afriky, Organizácia Spojených národov i Západ vrátane Francúzska - bývalej koloniálnej veľmoci a blízkeho Bazoumovho spojenca.

V súvislosti s rozhodnutím štvrtkového summitu ECOWAS o aktivácii pohotovostných jednotiek sa v sobotu v ghanskom hlavnom meste Akkra uskutoční stretnutie náčelníkov vojenských štábov ECOWAS.

Od tohto stretnutia sa očakáva, že velitelia budú lídrov ECOWAS informovať o „najlepších možnostiach“, pokiaľ ide o ich rozhodnutie aktivovať a nasadiť „pohotovostné sily“.

ECOWAS, ktoré stále dúfa vo vyriešenie krízy v Nigeri prostredníctvom diplomacie, nešpecifikovalo žiadny harmonogram, ani počet či príslušnosť vojakov tvoriacich jeho „pohotovostné sily“.

Africká únia v piatok informovala, že podporuje rozhodnutia ECOWAS týkajúce sa Nigeru a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zachránilo život prezidentovi Bazoumovi, ktorého životné podmienky v internácii sa zhoršujú.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj podporil vytvorenie jednotnej roamingovej zóny s EÚ

Zelenskyj podporil vytvorenie jednotnej roamingovej zóny s EÚ

VČERA - 22:11Zahraničné

Ukrajina pripravila základ pre vytvorenie spoločnej roamingovej komunikačnej zóny s ostatnými štátmi EÚ.

Stoltenberg sa obáva, že Rusko pomôže KĽDR s jej raketovým a jadrovým programom

Stoltenberg sa obáva, že Rusko pomôže KĽDR s jej raketovým a jadrovým programom

VČERA - 21:31Zahraničné

Severoatlantická aliancia (NATO) má obavy, že Rusko môže pomôcť Severnej Kórei pri vývoji raketových a jadrových programov.

Na streche budovy firmy Novo Nordisk v Kodani vypukol požiar

Na streche budovy firmy Novo Nordisk v Kodani vypukol požiar

VČERA - 18:29Zahraničné

Na streche jednej z budov farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk na predmestí Kodane vypukol v utorok požiar.

Vplyvom horúčav zomrelo v Grécku už viacero turistov

Vplyvom horúčav zomrelo v Grécku už viacero turistov

VČERA - 17:08Zahraničné

Najmenej päť turistov už zomrelo v Grécku, ktoré sužuje mimoriadne teplé počasie, a niekoľko ďalších je nezvestných, vyplýva zo správ gréckych médií.

Tridsiatnik je podozrivý zo zneužívania stoviek detí na internete

Tridsiatnik je podozrivý zo zneužívania stoviek detí na internete

VČERA - 17:00Zahraničné

Fínska polícia vyšetruje muža pre podozrenie zo spáchania sexuálnych trestných činov voči vyše 200 deťom.