Španielsky ostrov postihol výpadok elektriny
- 13:29 30.07.2023
- Madrid

Masívny výpadok elektrického prúdu postihol v nedeľu všetkých 22.000 obyvateľov ostrova La Gomera, druhého najmenšieho z Kanárskych ostrovov. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá sa odvolala na miestne úrady.
Prevádzku na letisku, nemocnici a prístave ostrova udržiavajú generátory. K výpadku elektriny došlo okolo 03.00 h miestneho času (04.00 h SELČ) po požiari v tepelnej elektrárni El Palmar neďaleko hlavného mesta San Sebastián de la Gomera.
Španielska energetická spoločnosť Endesa pracuje na obnovení dodávok elektrickej energie, uviedla televízia RTVE s odvolaním sa na miestne úrady.
Ostrov La Gomera sa rozkladá na ploche približne 370 štvorcových kilometrov. Ročne priláka okolo 300.000 turistov. Okrem pláží ponúka ostrov rôzne aktivity, ako sú turistika, pozorovanie veľrýb a vodné športy.

Trump vyzval na „bezpodmienečné“ 30-dňové prímerie v bojoch na Ukrajine
Americký prezident vyzval vo štvrtok na jednomesačné bezpodmienečné prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom zdôraznil, že akékoľvek jeho porušenie by bolo trestané sankciami.

Telefonát medzi Zelenským a Trumpom prebehol „veľmi dobre“, tvrdí Kyjev
Štvrtkový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským prebehol „veľmi dobre“, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

Exprezidenti USA Obama i Biden zablahoželali novému pápežovi Levovi XIV.
Obama zablahoželal svojmu „krajanovi z Chicaga“ kardinálovi Robertovi Francisovi Prevostovi, ktorý prijal meno Lev XIV., k jeho historickému zvoleniu za prvého pápeža pochádzajúceho zo Spojených štátov.

Vatikán: Pápež Lev XIV. bude v piatok slúžiť omšu pre kardinálov
Pápež Lev XIV. bude v piatok celebrovať omšu pre kardinálov v Sixtínskej kaplnke.

Meloniová blahoželala novému pápežovi, podľa nej svet zúfalo potrebuje mier
Talianska premiérka Giorgia Meloniová novému pápežovi Levovi XIV. po jeho zvolení vo štvrtok napísala list, v ktorom okrem iného poukázala na to, „že svet zúfalo potrebuje mier“.