Holandský kráľ sa ospravedlnil za otrokárstvo z koloniálnej éry svojej krajiny
- 16:59 01.07.2023
- Amsterdam

Holandský kráľ Viliam Alexander sa v sobotu oficiálne ospravedlnil za účasť svojej krajiny na otrokárstve a uviedol, že táto záležitosť sa ho "osobne a intenzívne" dotýka. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
„Dnes tu stojím pred vami ako váš kráľ a ako súčasť vlády. Osobne sa vám ospravedlňujem,“ povedal Viliam Alexander za hlasného potlesku na podujatí pri príležitosti 150. výročia oslobodenia otrokov v bývalých holandských kolóniách.
Tisíce potomkov otrokov z juhoamerického štátu Surinam a karibských ostrovov Aruba, Bonaire a Curacao sa v Amsterdame pri tejto príležitosti zúčastnili na oslavách „Keti Koti“, čo v surinamčine znamená „pretrhnutie reťazí“.
Holandský premiér Mark Rutte sa v mene vlády oficiálne ospravedlnil už vlani v decembri. Nebolo isté, či panovník bude v mene kráľovskej rodiny nasledovať jeho kroky, keďže obchod založený na otrokárstve podľa bádateľov priniesol jeho predkom z Oranžsko-nasavskej dynastie obrovské bohatstvo.
„Obchodovanie s otrokmi a otrokárstvo sa považuje za zločin proti ľudskosti. Monarchovia a vládcovia z Oranžsko-nasavskej dynastie proti nemu nepodnikli žiadne kroky,“ povedal kráľ vo svojom prejave, ktorý naživo vysielala televízia.
Vzdialení predkovia súčasného kráľa - Viliam III., Viliam IV. a Viliam V. - patrili k tým, ktorí najviac zarobili na tom, čo správa zverejnená v júni nazýva „úmyselným, štrukturálnym a dlhodobým zapojením sa“ holandského štátu do otrokárstva.
Viliam Alexander vlani oznámil, že sa vzdáva i kráľovského zlatého koča, ktorý ho prepravoval pri štátnych príležitostiach, pretože na jeho bokoch sú vyobrazené otrokárske motívy.
Na jednom bočnom paneli je obraz s názvom „Pocta kolónií“, ktorý zobrazuje kľačiacich černochov odovzdávajúcich produkty ako kakao a cukrovú trstinu svojim bielym pánom.
Otrokárstvo bolo v Suriname a ďalších krajinách ovládaných Holanďanmi oficiálne zrušené 1. júla 1863, ale v skutočnosti sa skončilo až v roku 1873 po desaťročnom „prechodnom“ období, vysvetľuje AFP.
Holanďania financovali „zlatý vek“ svojho impéria a kultúry v 16. a 17. storočí tým, že v rámci obchodu s otrokmi vyviezli približne 600.000 Afričanov - väčšinou do Južnej Ameriky a karibskej oblasti.

Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete.

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba
Priame rokovania Ukrajiny a Ruska v tureckom Istanbule sa začnú v noci alebo až v piatok, oznámil vo štvrtok popoludní v Ankare ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že neočakáva pokrok v otázke mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, kým sa osobne nestretne so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy
Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.