• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
18°Bratislava

Pápežov vyslanec diskutoval s poradcom Putina o utečencoch

  • 7:43 29.06.2023
  • Moskva
Pápežov vyslanec diskutoval s poradcom Putina o utečencoch

Mierový vyslanec pápeža Františka kardinál Matteo Zuppi a zahraničnopolitický poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov hovorili v stredu v Moskve najmä o humanitárnych otázkach a utečencoch.

Povedal to moskovský katolícky arcibiskup Paolo Pezzi, informuje TASR podľa štvrtkovej správy agentúry Reuters.

Stretnutie medzi kardinálom a Ušakovom prebehlo dobre, v pozitívnej atmosfére,“ povedal Pezzi ruskej agentúre TASS. „Hlavným bodom (ich diskusie) boli humanitárne otázky súvisiace s utečencami vrátane maloletých,“ dodal bez ďalších podrobností.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov predtým informoval, že dvojica bude diskutovať o „situácii týkajúcej sa konfliktu na Ukrajine“, a samozrejme o možných spôsoboch politického diplomatického riešenia. Peskov zároveň uviedol, že Kremeľ si značne cení „iniciatívu Vatikánu snažiacu sa o nájdenie mierového riešenia ukrajinskej krízy“.

Vatikán v utorok informoval, že hlavným cieľom najnovšej iniciatívy je podnietiť „humanitárne gestá“, ktoré by mohli prispieť k vyriešeniu konfliktu. Táto zmienka sa mohla týkať prípadnej snahy o repatriáciu ukrajinských detí odvedených do Ruska, o ktorú Kyjev dlhodobo žiada, uvádza Reuters.

Ukrajina k ceste pápežovho vyslanca vyhlásila, že nepotrebuje žiadne sprostredkovanie zvonka, pretože Rusku neverí. V utorok to povedal šéf tamojšej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Dodal však, že ak Zuppi v Moskve dosiahne výsledky práve v otázke ukrajinských detí ilegálne deportovaných do Ruska či výmeny zajatcov, tak ich Ukrajina uvíta.

Kyjev odhaduje, že od vypuknutia ruskej invázie z februára 2022 bolo do Ruska alebo na anektovaný polostrov Krym z Ukrajiny nelegálne odvlečených už takmer 19.500 detí.

Zuppi začiatkom júna vycestoval aj do Kyjeva, aby si vypočul stanovisko ukrajinskej strany a vyhodnotil možnosti dosiahnutia spravodlivého mieru. Stretol sa tam s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským aj duchovnými predstaviteľmi.

V Moskve je do štvrtka, pričom francúzske katolícke noviny La Croix informovali, že by sa mal okrem iných stretnúť aj s patriarchom ruskej pravoslávnej cirkvi Kirillom, ktorý je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina a podporuje jeho inváziu na Ukrajinu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ

DNES - 14:39Zahraničné

Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom

DNES - 13:55Zahraničné

Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne

DNES - 13:14Zahraničné

Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi

DNES - 13:11Zahraničné

Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.