• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
15°Bratislava

Prezidentka omilostila odsúdených na dlhoročné tresty za pestovanie marihuany

  • 16:31 16.06.2023
  • Bratislava
Prezidentka omilostila odsúdených na dlhoročné tresty za pestovanie marihuany

Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila milosť dvom odsúdeným za zadováženie a prechovávanie marihuany vo veľkom rozsahu. TASR o tom informoval v piatok prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

V prvom prípade omilostila 63-ročného muža, ktorý trpí viacerými ťažkými, nevyliečiteľnými ochoreniami. Marihuanu pestoval, aby utlmoval chronické bolesti, pričom návykovú látku ďalej nepredával a pred výkonom trestu viedol riadny život. Súd mu vymeral trest odňatia slobody na 11 rokov a prepadnutie majetku. „Z uloženého 11-ročného trestu odňatia slobody vykonal už viac ako polovicu. Vzhľadom na jeho zdravotný stav je odkázaný na invalidný vozík a nachádza sa v nemocnici pre obvinených a odsúdených. Ďalší výkon trestu by bol v jeho prípade podľa prezidentky nehumánny,“ uviedol Strižinec.

V druhom prípade prezidentka omilostila 40-ročného muža, ktorý bol odsúdený na 10 rokov. „Pri posudzovaní žiadosti o milosť prezidentka zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval, okrem predmetného odsúdenia nebol súdne trestaný a nespáchal ani priestupok. Pred nástupom na výkon trestu riadne pracoval a bol jediným živiteľom rodiny s 12-mesačným dieťaťom,“ uviedol Strižinec o odsúdenom, ktorý si z trestu odpykal takmer polovicu. „Prezidentka mu zvyšok trestu odpustila pod podmienkou, že dva roky odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,“ dodal Strižinec.

Prezidentka v súvislosti s oboma prípadmi upozorňuje, že na aktuálnej schôdzi Národnej rady je predložený vládny návrh novely Trestného zákona, ktorý by v podobných prípadoch v budúcnosti umožnil uložiť tresty s miernejšou trestnou sadzbou.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ vydal výstrahu pred mrazom

SHMÚ vydal výstrahu pred mrazom

DNES - 17:57Domáce

Zo štvrtka na piatok treba na celom Slovensku počítať s mrazom.

ZMOS: Spoločnosť by mala začať diskusiu o regulácii sociálnych sietí

ZMOS: Spoločnosť by mala začať diskusiu o regulácii sociálnych sietí

DNES - 17:44Domáce

Na tlačovej konferencii to po rokovaní s komisárom pre deti Jozefom Mikloškom a riaditeľom organizácie IPčko Marekom Madrom uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.

Polícia upozorňuje na cvičenie záchranných zložiek v areáli školy

Polícia upozorňuje na cvičenie záchranných zložiek v areáli školy

DNES - 17:44Domáce

Polícia žiada o zachovanie pokoja a trpezlivosť pri pohybe v blízkosti školy.

Prezident: Ak bude nenávisť naďalej prerastať celú spoločnosť, napokon ju zadusí

Prezident: Ak bude nenávisť naďalej prerastať celú spoločnosť, napokon ju zadusí

DNES - 17:35Domáce

Každý sa musí rozhodnúť, či bude svojím vlastným životom, výrokmi, správaním a svojimi hodnotami prispievať k vyššiemu napätiu alebo k pokoju a zmiereniu.

Tragický pád z 9. poschodia: Muž zraneniam podľahol

Tragický pád z 9. poschodia: Muž zraneniam podľahol

DNES - 16:59Domáce

Policajti vyšetrujú tragickú udalosť.