Spojenci dodajú Ukrajine viac rakiet pre systémy protivzdušnej obrany
- 19:23 15.06.2023
- Londýn

Británia, Dánsko, Holandsko a Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že spájajú svoje sily.
Británia, Dánsko, Holandsko a Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že spájajú svoje sily, aby ukrajinskej armáde dodali stovky rakiet do systémov protivzdušnej obrany i súvisiace systémy potrebné na ochranu kritickej infraštruktúry Ukrajiny a na zabezpečenie úspechu ukrajinskej protiofenzívy v nadchádzajúcich mesiacoch.
V spoločnom vyhlásení citovanom agentúrou Reuters sa uvádza, že ide o vysoko prioritné vybavenie protivzdušnej obrany Ukrajiny, ktorým sa riešia jej najnaliehavejšie požiadavky v čase, keď Rusko pokračuje v raketových útokoch a útokoch dronmi na ukrajinské mestá.
Ako informovala agentúra AFP, toto oznámenie štyroch západných krajín bolo zverejnené v čase stretnutia kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny, ktoré sa pod vedením USA koná v Bruseli. Ako obvykle sa na ňom zúčastňuje približne 50 krajín, ktoré vojensky podporujú Kyjev.
„V spolupráci s našimi zahraničnými partnermi sme schopní poskytnúť dôležité vybavenie protivzdušnej obrany, ktoré pomôže Ukrajine podporiť svoje útočné operácie a ochrániť kritickú infraštruktúru,“ povedal britský minister obrany Ben Wallace.
Najnovšie dodávky pomôžu Kyjevu odraziť ruské útoky raketami a dronmi na ukrajinské mestá, uviedli spojenci v spoločnom vyhlásení.
Dodávka vybavenia sa podľa vyhlásenia už začala a mala by byť ukončená v priebehu niekoľkých týždňov. Špecifikuje sa v ňom, že ide prevažne o „rakety zo sovietskej éry“, no neuvádza sa, kto ich poskytol.
Ukrajina už od svojich západných spojencov dostáva rakety podľa štandardov NATO vrátane rakiet dlhého doletu Storm Shadow z Británie.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.