Rusko na pôde ICC obvinilo Ukrajinu zo zničenia kachovskej priehrady
- 13:49 08.06.2023
- Haag/Moskva
Rusko obvinilo vo štvrtok Kyjev zo zničenia Kachovskej vodnej nádrže na juhu Ukrajiny "masívnymi" delostreleckými útokmi.
Na pôde Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu zároveň poprelo tvrdenia Ukrajiny, že za zničením priehrady stojí Moskva, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
„Kyjevský režim nielenže spustil masívne delostrelecké útoky na priehradu v noci na 6. júna, ale úmyselne tiež vopred zvýšil úroveň vody v nádrži Kachovka na kritickú úroveň,“ tvrdil ruský zástupca pri ICC Alexandr Šulgin.
Renomovaný americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) už pred časom varoval, že Rusko zrejme pripravuje na Kachovskú priehradu útok „pod falošnou vlajkou“, z ktorého by následne obvinilo Ukrajinu.
Kachovskú priehradu na Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti v noci na utorok zasiahol výbuch, ktorý ju takmer úplne zničil. Ukrajina a Kremeľ sa vzájomne obviňujú zo zodpovednosti za jej poškodenie.
Voda medzitým zaplavila už vyše 600 kilometrov štvorcových na pravom i ľavom brehu rieky Dneper. Kyjev hovorí v dôsledku záplav o minimálne troch obetiach na životoch, ktoré zaznamenal v Ukrajinou ovládanej časti Chersonskej oblasti.
Moskvou dosadené tamojšie úrady vo štvrtok uviedli, že v dôsledku záplav vyvolaných zničením priehrady prišli o život piati ľudia, kým 41 ďalších utrpelo zranenia. Rusko podľa agentúry AFP tiež tvrdí, že ukrajinské ostreľovanie zaplavených oblastí si vyžiadalo životy dvoch ľudí, ktorí sa chceli evakuovať.
Delegácia NR SR je už v Moskve. Danko povedal, čo ho prekvapilo
Delegácia Národnej rady SR navštívi v pondelok ruskú Štátnu dumu a na programe má aj stretnutia s niektorými ministrami.
Švédsky premiér: Naša krajina nie je vo vojne, ale ani v mieri
Švédsky premiér Ulf Kristersson v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina nie je vo vojne, ale nežije ani v mierových časoch, pričom poukázal na hybridné útoky, podozrenie zo sabotáže v Baltskom mori a zástupnú vojnu.
Požiar v Moste vyšetruje polícia ako všeobecné ohrozenie z nedbalosti
Česká polícia preveruje tragický požiar v reštaurácii U Kojota v severočeskom Moste pre podozrenia zo všeobecného ohrozenia z nedbalosti.
Výbuch v reštaurácii: Hlásia viacerých mŕtvych aj zranených
Následkom požiaru zahynulo šesť ľudí, ďalších osem osôb je zranených.
Putin ocenil vojaka, ktorý vo virálnom videu zabil Ukrajinca v súboji zblízka
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu odovzdal najvyššie štátne vyznamenanie vojakovi, ktorý vo virálnom videu zabil ukrajinského vojaka v súboji zblízka.