• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
13°Bratislava

Video: Zdravotník odtiahol pacienta z nemocnice, prípad preveruje ÚKOZP

  • 18:04 07.06.2023
  • Košice
Video: Zdravotník odtiahol pacienta z nemocnice, prípad preveruje ÚKOZP

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím reaguje na prípad, pri ktorom zdravotník odtiahol človeka s barlami z nemocnice.

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím začína konať v súvislosti s medializovaným prípadom, keď bol na videu zachytený zdravotnícky pracovník oddelenia urgentného príjmu v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP), ktorý odtiahol človeka s barlami z budovy nemocnice. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) Elena Koritšánska.

Je neprípustné, aby v inštitúciách, ktoré majú ľuďom pomáhať, dochádzalo k takémuto správaniu, a to dokonca zo strany odborného zdravotníckeho pracovníka,“ uviedla komisárka Zuzana Stavrovská. „Aj keby sa daný pacient správal nevhodne, nemôže byť takýmto nedôstojným a ponižujúcim spôsobom vyvedený z budovy,“ dodala.

Zo zverejneného videa podľa úradu vyplýva, že zdravotnícky pracovník porušil práva zakotvené v Ústave SR zaručujúce nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia. Podľa ústavy tiež nemožno nikoho mučiť ani podrobiť krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu. Úrad poukazuje aj na zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a etický kódex. Konanie zdravotníckeho pracovníka považuje aj za rozporné s medzinárodnými záväzkami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a to dohovory OSN.

Konanie zverejnené vo videu považujeme za neľudské a ponižujúce zaobchádzanie, preto prešetríme konkrétne skutkové okolnosti prípadu,“ zdôraznila Stavrovská.

Za nase dane a zaobchadzanie s Ludmi v sklovenskych nemocniciach hamza!!!

Uverejnil používateľ Ferko Temeress Pondelok 5. júna 2023

UNLP v reakcii na zverejnené video uviedla, že takéto konanie voči človeku, ktorý z akýchkoľvek pohnútok vyhľadá zdravotnícke zariadenie a pomoc, je neprípustné. Ospravedlnila sa aj pacientom, ktorí boli svedkami incidentu. „Okamžite, ako sme sa prostredníctvom sociálnych sietí o konaní zdravotníka dozvedeli, začali sme ho riešiť s tým, že voči danej osobe bude vyvodená zodpovednosť v súlade s pracovno-právnymi predpismi,“ uviedla pre TASR hovorkyňa nemocnice Monika Krišková. Kompetentní pracovníci podľa nej dostali zároveň pokyn opätovne preškoliť celý zdravotnícky personál z Etického kódexu UNLP a Etického kódexu zdravotníckeho pracovníka na oboch urgentných príjmoch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Video: facebook.com/ferko.temeres
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tragická nehoda: Vodič narazil do stromu

Tragická nehoda: Vodič narazil do stromu

DNES - 9:47Domáce

Vodič pri dopravnej nehode utrpel zranenia nezlučiteľné so životom a na mieste im podľahol.

Prieskum: Polovica tínedžerov na Slovensku má skúsenosti s korupciou

Prieskum: Polovica tínedžerov na Slovensku má skúsenosti s korupciou

DNES - 8:55Domáce

Vyplýva to z prieskumu, ktorý na stredoškolákoch realizoval Úrad na ochranu oznamovateľov v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže.

DPMK upozorňuje na hluk počas príprav na maratón mieru

DPMK upozorňuje na hluk počas príprav na maratón mieru

DNES - 6:36Domáce

Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje na hluk počas príprav na Medzinárodný maratón mieru.

Zrážka auta a karavanu: Na mieste zasahovali všetky záchranné zložky

Zrážka auta a karavanu: Na mieste zasahovali všetky záchranné zložky

DNES - 6:33Domáce

Pri dopravnej nehode sa zranili štyria ľudia.

SHMÚ varuje pred počasím v nedeľu

SHMÚ varuje pred počasím v nedeľu

DNES - 6:06Domáce

Na väčšine územia Slovenska vydali meteorológovia na nedeľu výstrahy.