• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.7.2024Meniny má Bohuslav
28°Bratislava

ESĽP prijal Haščákove sťažnosti pre zásah v sídle Penty

  • 17:57 05.06.2023
  • Bratislava
ESĽP prijal Haščákove sťažnosti pre zásah v sídle Penty

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) prijal sťažnosti Jaroslava Haščáka v súvislosti so zásahom v bratislavskom sídle finančnej skupiny Penta z decembra 2020.

TASR o tom informoval jeho advokát Martin Škubla s tým, že by sa prípad mohol stať tzv. impact case, ktoré sa rozhodujú rýchlejšie vzhľadom na ich význam pre ochranu ľudských práv. Slovensko sa má podľa neho k prípadu vyjadriť do 20. septembra.

Na základe oznámenia ESĽP a odkazov na použiteľnú judikatúru v ňom je možné predpokladať, že procesná diskusia ESĽP so slovenskou vládou a sťažovateľom bude najmä o zlyhaní štátu pri plnení pozitívneho záväzku štátu nevystavovať J. Haščáka únikom z vyšetrovania do médií vrátane nesplnenej povinnosti štátu tieto úniky riadne vyšetriť,“ povedal Škubla. Poukázal na to, že jeho klient sa z hľadiska účinných prostriedkov nápravy „točí až doteraz v bludnom kruhu“.

Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že sťažnosti boli Slovensku Európskym súdom pre ľudské práva oficiálne oznámené. „Keďže ide o prebiehajúce konanie pred medzinárodným súdnym orgánom, nebudeme sa vyjadrovať k procesnej stratégii Slovenskej republiky ako žalovanej strany ani k možnému budúcemu obsahu vyjadrení Slovenskej republiky v konaní. Stanovisko štátu bude obsiahnuté v jeho vyjadreniach, ktoré budú predložené v konaní pred ESĽP,“ reagoval pre TASR Timotej Lauko z tlačového oddelenia rezortu.

Ozrejmil, že klasifikácia prípadu ako možný „impact case“ znamená, že môže ísť o prípad dôležitý pre rozvoj systému ochrany ľudských práv, ktorý vyvoláva nové otázky týkajúce sa výkladu a aplikácie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. „Prípady takéhoto charakteru ESĽP riešil, samozrejme, aj doteraz, nedávno však ESĽP zaviedol určitú kategorizáciu prípadov s cieľom zefektívniť svoje procesy. Takáto klasifikácia žiadnym spôsobom neprejudikuje rozhodnutie ESĽP, v praxi má dosah iba na procesný postup ESĽP a strán konania,“ doplnil.

K zásahu ozbrojených policajtov došlo 1. decembra 2020 v bratislavskom Digital Parku v súvislosti s kauzou Gorila. Vtedajšieho šéfa Penty a finančníka Jaroslava Haščáka spolu s ďalšími obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe. Generálna prokuratúra SR obvinenie koncom augusta 2021 zrušila. Ministerstvo spravodlivosti SR sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie. Finančníka a ďalších ľudí v súvislosti s kauzou v decembri 2022 opäť obvinili.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Maliny dokážu pomôcť pri viacerých ochoreniach, takto prospievajú zdraviu

Maliny dokážu pomôcť pri viacerých ochoreniach, takto prospievajú zdraviu

DNES - 9:30Domáce

Maliny majú množstvo zdraviu prospešných látok pre ľudský organizmus.

Tragická nehoda v Žiline: Polícia hľadá svedkov

Tragická nehoda v Žiline: Polícia hľadá svedkov

DNES - 9:27Domáce

Polícia hľadá svedkov nehody, ktorí by mohli prispieť k objasneniu okolností smrti 37-ročného muža.

Prezident podpísal novelu zákona týkajúcu sa výrubu drevín

Prezident podpísal novelu zákona týkajúcu sa výrubu drevín

DNES - 9:25Domáce

Prezident Peter Pellegrini v utorok podpísal novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá prináša viaceré zmeny v oblasti výrubu drevín.

Prezident podpísal novelu zákona o Audiovizuálnom fonde

Prezident podpísal novelu zákona o Audiovizuálnom fonde

DNES - 9:08Domáce

O poskytnutí financií na podporu audiovizuálnej kultúry nebude po novom rozhodovať riaditeľ Audiovizuálneho fondu (AVF), ale rada.