• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
17°Bratislava

Školy čaká zmena v testovaní, súvisí s kurikulárnou reformou

  • 17:21 05.06.2023
  • Bratislava
Školy čaká zmena v testovaní, súvisí s kurikulárnou reformou

V súvislosti s kurikulárnou reformou sa pripravuje zásadnejšia zmena v testovaní. Dôraz bude Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR klásť na spôsobilosti.

Pre TASR to v reakcii na zrušenie Testovania 5 v budúcom školskom roku uviedli z odboru komunikácie a marketingu rezortu školstva.

Výsledkom národného testovania nebude porovnanie s inými žiakmi. Vyhodnocovanie bude kriteriálne, teda na akej úrovni žiak zvládol predpísané učivo. Na túto zmenu sa potrebujú pripraviť tvorcovia testov,“ uviedli z ministerstva školstva. Školy tak podľa MŠVVaŠ dostanú priestor sústrediť sa na zavedenie zmien vo vzdelávaní.

Jedným z deklarovaných cieľov opatrení plánu obnovy a v rámci komponentu sedem zameraného na vzdelávanie pre 21. storočie je zvýšiť kvalitu vzdelávacieho procesu, ktorá sa odrazí aj v zlepšení výsledkov žiakov v medzinárodných testovaniach. A to najmä v kľúčových oblastiach, ako je gramotnosť, kritické myslenie a digitálne zručnosti. „Hlavným nástrojom má byť zmena obsahu a foriem vzdelávania a ich efektívna implementácia na školách. Na tieto avizované zmeny priamo nadväzuje aj zmena, respektíve inovácia externých (národných, objektívnych) meraní tak, aby mali primárny význam najmä pre školu (žiaka, učiteľa) ako zdroj dôležitej spätnej väzby a východisko pre včasnú intervenciu s cieľom posunúť žiaka v úrovni jeho vedomostí, spôsobilostí či kompetencií,“ vysvetlili z rezortu školstva.

V slovenskom vzdelávacom systéme boli externé (celonárodné) merania vzdelávacích výsledkov žiakov realizované s cieľom dosiahnuť maximálnu objektivitu a diferencovanosť hodnotenia žiackych výkonov. „Doposiaľ realizované externé testovania žiakov na základných školách (Testovanie 5, Testovanie 9) hodnotia žiaka z pohľadu jeho relatívneho výkonu (normatívne/rozlišovacie testy, známe aj ako NR testy). NR testy obsahujú menší počet položiek a pokrývajú väčší obsah učiva,“ poznamenalo MŠVVaŠ. Tieto nástroje preto podľa ministerstva nedokážu v požadovanej miere reflektovať na mieru zvládnutia vybranej oblasti učiva z pohľadu žiaka, triedy, školy. Ich účelom bolo porovnanie výkonov žiakov.

Nastavenie novej koncepcie testovania pre nasledujúce obdobie počíta podľa MŠVVaŠ aj s realizáciou doterajšej NR formy testovania, ktorá však bude doplnená o kriteriálne testy (CR testy) v závere prvého a druhého cyklu vzdelávania a následne vo ôsmom ročníku, respektíve začiatkom deviateho ročníka (tretí cyklus vzdelávania). „CR testy budú zamerané na identifikovanie absolútneho výkonu žiaka s primárnym cieľom detailnejšie identifikovať silné a slabé stránky vo výkone žiaka v presne špecifikovanom obsahu, prípadne odhaliť jeho nedostatky, chyby, ťažkosti, a tým poskytnúť školám adresnejšiu spätnú väzbu. Metodika prípravy, administrácie a vyhodnocovania týchto testov bude nastavená tak, že testy nebudú využívané na porovnávanie žiakov,“ doplnili z ministerstva.

NR testy plánuje rezort realizovať v súlade s platnou legislatívou na výstupe z nižšieho stredného vzdelania, teda po ukončení tretieho cyklu vzdelávania (Testovanie 9) a ako súčasť maturitnej skúšky - jej externá časť.

Testovanie 5 sa v budúcom školskom roku neuskutoční. Vyplýva to z informácií v Sprievodcovi školským rokom 2023/2024, ktoré zverejnilo MŠVVaŠ SR.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vlak zrazil dvoch chodcov, jedna osoba neprežila

Vlak zrazil dvoch chodcov, jedna osoba neprežila

DNES - 19:06Domáce

Nehoda vlaku a chodcov si vyžiadala jednu obeť.

Demokrati predstavili kľúčové priority pomoci životnému prostrediu

Demokrati predstavili kľúčové priority pomoci životnému prostrediu

DNES - 16:17Domáce

Schválenie klimatického zákona, pokračovanie reformy národných parkov, rozšírenie programu Obnov dom či zmena škodlivých stavebných zákonov. To sú kľúčové priority plánu pomoci životnému prostrediu strany Demokrati.

PS i Demokrati odmietajú snahu Smeru-SD podať návrh na obžalobu prezidentky

PS i Demokrati odmietajú snahu Smeru-SD podať návrh na obžalobu prezidentky

DNES - 14:53Domáce

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka odmieta snahu Smeru-SD podať návrh na obžalobu na prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Čaputová reagovala na Ficove obvinenia

Čaputová reagovala na Ficove obvinenia

DNES - 13:14Domáce

Prezidentka slová Fica považuje za kampaň.