• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.7.2024Meniny má Dušana
29°Bratislava

Školy čaká zmena v testovaní, súvisí s kurikulárnou reformou

  • 17:21 05.06.2023
  • Bratislava
Školy čaká zmena v testovaní, súvisí s kurikulárnou reformou

V súvislosti s kurikulárnou reformou sa pripravuje zásadnejšia zmena v testovaní. Dôraz bude Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR klásť na spôsobilosti.

Pre TASR to v reakcii na zrušenie Testovania 5 v budúcom školskom roku uviedli z odboru komunikácie a marketingu rezortu školstva.

Výsledkom národného testovania nebude porovnanie s inými žiakmi. Vyhodnocovanie bude kriteriálne, teda na akej úrovni žiak zvládol predpísané učivo. Na túto zmenu sa potrebujú pripraviť tvorcovia testov,“ uviedli z ministerstva školstva. Školy tak podľa MŠVVaŠ dostanú priestor sústrediť sa na zavedenie zmien vo vzdelávaní.

Jedným z deklarovaných cieľov opatrení plánu obnovy a v rámci komponentu sedem zameraného na vzdelávanie pre 21. storočie je zvýšiť kvalitu vzdelávacieho procesu, ktorá sa odrazí aj v zlepšení výsledkov žiakov v medzinárodných testovaniach. A to najmä v kľúčových oblastiach, ako je gramotnosť, kritické myslenie a digitálne zručnosti. „Hlavným nástrojom má byť zmena obsahu a foriem vzdelávania a ich efektívna implementácia na školách. Na tieto avizované zmeny priamo nadväzuje aj zmena, respektíve inovácia externých (národných, objektívnych) meraní tak, aby mali primárny význam najmä pre školu (žiaka, učiteľa) ako zdroj dôležitej spätnej väzby a východisko pre včasnú intervenciu s cieľom posunúť žiaka v úrovni jeho vedomostí, spôsobilostí či kompetencií,“ vysvetlili z rezortu školstva.

V slovenskom vzdelávacom systéme boli externé (celonárodné) merania vzdelávacích výsledkov žiakov realizované s cieľom dosiahnuť maximálnu objektivitu a diferencovanosť hodnotenia žiackych výkonov. „Doposiaľ realizované externé testovania žiakov na základných školách (Testovanie 5, Testovanie 9) hodnotia žiaka z pohľadu jeho relatívneho výkonu (normatívne/rozlišovacie testy, známe aj ako NR testy). NR testy obsahujú menší počet položiek a pokrývajú väčší obsah učiva,“ poznamenalo MŠVVaŠ. Tieto nástroje preto podľa ministerstva nedokážu v požadovanej miere reflektovať na mieru zvládnutia vybranej oblasti učiva z pohľadu žiaka, triedy, školy. Ich účelom bolo porovnanie výkonov žiakov.

Nastavenie novej koncepcie testovania pre nasledujúce obdobie počíta podľa MŠVVaŠ aj s realizáciou doterajšej NR formy testovania, ktorá však bude doplnená o kriteriálne testy (CR testy) v závere prvého a druhého cyklu vzdelávania a následne vo ôsmom ročníku, respektíve začiatkom deviateho ročníka (tretí cyklus vzdelávania). „CR testy budú zamerané na identifikovanie absolútneho výkonu žiaka s primárnym cieľom detailnejšie identifikovať silné a slabé stránky vo výkone žiaka v presne špecifikovanom obsahu, prípadne odhaliť jeho nedostatky, chyby, ťažkosti, a tým poskytnúť školám adresnejšiu spätnú väzbu. Metodika prípravy, administrácie a vyhodnocovania týchto testov bude nastavená tak, že testy nebudú využívané na porovnávanie žiakov,“ doplnili z ministerstva.

NR testy plánuje rezort realizovať v súlade s platnou legislatívou na výstupe z nižšieho stredného vzdelania, teda po ukončení tretieho cyklu vzdelávania (Testovanie 9) a ako súčasť maturitnej skúšky - jej externá časť.

Testovanie 5 sa v budúcom školskom roku neuskutoční. Vyplýva to z informácií v Sprievodcovi školským rokom 2023/2024, ktoré zverejnilo MŠVVaŠ SR.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hnutie Slovensko varuje KDH pred spoluprácou s vládou pri zmene Ústavy SR

Hnutie Slovensko varuje KDH pred spoluprácou s vládou pri zmene Ústavy SR

DNES - 10:22Domáce

Hnutie Slovensko považuje snahu KDH rokovať o zmene Ústavy SR za zahrávanie sa s budúcnosťou demokratického Slovenska.

V okrese Turčianske Teplice napadli poslanca NR SR

V okrese Turčianske Teplice napadli poslanca NR SR

DNES - 9:24Domáce

V okrese Turčianske Teplice došlo vo štvrtok (18. 7.) k fyzickému napadnutiu poslanca Národnej rady (NR) SR. Potvrdila to v piatok polícia, ktorá začala trestné stíhanie.

SHMÚ: Poobede treba najmä na juhozápadnom Slovensku rátať s vysokými teplotami

SHMÚ: Poobede treba najmä na juhozápadnom Slovensku rátať s vysokými teplotami

DNES - 8:30Domáce

Vysoké teploty potrápia v piatok najmä juhozápadné Slovensko.

Vysoké Tatry: Cesta na Sliezsky dom sa dočká obnovy

Vysoké Tatry: Cesta na Sliezsky dom sa dočká obnovy

DNES - 8:04Domáce

Cesta na Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách sa dočká obnovy. Informovala o tom Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) na webovej stránke.

Na Kysuciach sa v lese zranil traktorista, do nemocnice ho viezol vrtuľník

Na Kysuciach sa v lese zranil traktorista, do nemocnice ho viezol vrtuľník

DNES - 7:30Domáce

Horskí záchranári zasahovali v lese pri obci Zborov nad Bystricou (okres Čadca), kde sa v strmom a nedostupnom teréne prevrátil s traktorom 43-ročný muž.