Orbán: Pre Maďarsko je dobrou správou, že Erdogan zostal prezidentom Turecka
- 12:55 04.06.2023
- Budapešť

Pre Maďarsko je dobrou správou, že Turecko má aj naďalej prezidenta, ktorý presadzuje mier.
Na Facebooku to uviedol predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý sa v sobotu v Ankare zúčastnil na inaugurácii staronového prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.
„Ak by voľby nevyhral on (Erdogan), boli by sme dostali tureckého prezidenta, ktorý by presadzoval vojnu, čoho následky by boli nedozierne. Turecký prezident má šancu na to, aby bol sprostredkovateľom medzi Ukrajincami a Rusmi, ako to mimochodom urobil aj v prípade obilninovej krízy,“ napísal Orbán.
Erdogan 28. mája zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb. Jeho dvadsaťročné vládnutie Turecku sa tak predlžuje až do roku 2028. Podľa pozorovateľov bude turecký prezident naďalej zohrávať dôležitú rolu sprostredkovateľa medzi Ruskom a západnými partnermi.

Ukrajinská SBU tvrdí, že odhalila sieť maďarských tajných agentov
Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v piatok oznámila zadržanie dvoch príslušníkov maďarských tajných služieb.

Biden uznal, že je sčasti zodpovedný za Trumpov návrat do Bieleho domu
Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

V obci Čeladná sa zrútil strop hotela, spod trosiek vytiahli dvoch ľudí
Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu.

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža
Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža - bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV.

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi
Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea.