• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
16°Bratislava

Slovenskí vojaci sú pre Alianciu veľkým prínosom, vyhlásila veľvyslankyňa USA v NATO

  • 20:42 02.06.2023
  • Brusel/Bratislava
Slovenskí vojaci sú pre Alianciu veľkým prínosom, vyhlásila veľvyslankyňa USA v NATO

Slovenské ozbrojené zložky sú v Severoatlantickej aliancii veľkým prínosom a prispievajú k posilňovaniu spoločnej bezpečnosti.

Pre TASR to povedala veľvyslankyňa Spojených štátov v NATO Julianne Smithová, ktorá zároveň Slovensku poďakovala za všestrannú pomoc, ktorú poskytuje Ukrajine.

Sme Slovensku vďační za každú podporu, či už vojenskú, ekonomickú alebo humanitárnu, ktorú Ukrajine poskytuje. Stačí sa len pozrieť na počet utečencov, ktorí na Slovensku našli bezpečný prístav,“ povedala Smithová.

Veľvyslankyňa vyzdvihla aj bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a USA, najmä dohodu o obrannej spolupráci (DCA), ktorú vlani vo februári podpísali vtedajší minister obrany SR Jaroslav Naď a šéf americkej diplomacie Antony Blinken. Smithová uviedla, že DCA posilní pripravenosť ozbrojených síl oboch krajín a tiež schopnosť absolvovať spoločné výcviky a deliť sa tak o najlepšie postupy v oblasti obrany.

Smithová tiež hovorila o nadchádzajúcom summite NATO vo Vilniuse, na ktorom by niektoré krajiny chceli dať Ukrajine konkrétne záruky v súvislosti s jej členstvom v NATO.

Všetci dúfame, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj príde do Vilniusu osobne a budeme ho môcť uistiť o našej nielen krátkodobej, ale i dlhodobej podpore. Zhodli sme sa, že v otázke zväčšovania NATO Moskva nemôže nijako hlasovať ani využiť právo veta,“ povedala Smithová a dodala, že „dvere NATO sú stále otvorené“.

Veľvyslankyňa tiež hovorila o novom balíku „praktickej podpory“ pre Ukrajinu, a to nielen v kontexte jej aktuálnych potrieb, ale aj v súvislosti s politickou podporou a zlepšením vzťahov Kyjeva a Aliancie. Dodala však, že Spojené štáty ešte stále dolaďujú detaily svojho stanoviska k Ukrajine a NATO. „Nemyslím si, že by prezident Zelenskyj odišiel sklamaný,“ podotkla.

Na otázku, či je možné, že by Jensa Stoltenberga ako generálneho tajomníka NATO nahradila žena, Julianne Smithová túto možnosť pripustila a zdôraznila, že Alianciu za 74 rokov jej existencie zatiaľ neviedla žena. Príslušné rozhodnutie však podľa nej musí byť konsenzom všetkých členov NATO, odhliadnuc od toho, či bude novým generálnym sekretárom muž, žena alebo ešte nejakú dobu samotný Stoltenberg, ktorému by členské krajiny mohli predĺžiť aktuálny mandát.

Funkčné obdobie Jensa Stoltenberga sme vlani po desiatich rokoch opäť na jeden rok predĺžili, keďže na Ukrajine vypukla vojna a potrebovali sme jeho vedenie,“ ozrejmila Smithová. Dodala však, že ak by sa na vedúci post v NATO dostala žena, bola by rada, keďže podporuje pôsobenie žien vo vysokých funkciách.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počet prípadov covidu vo svete narastá, WHO bije na poplach

Počet prípadov covidu vo svete narastá, WHO bije na poplach

DNES - 22:26Zahraničné

Svetová zdravotnícka organizácia vyjadrila pred blížiacou sa zimou znepokojenie nad nárastom počtu nových prípadov nákazy koronavírusom vo viacerých krajinách.

Rusko prvýkrát reagovalo na obvinenia o verbovaní Kubáncov do ruskej armády

Rusko prvýkrát reagovalo na obvinenia o verbovaní Kubáncov do ruskej armády

DNES - 22:25Zahraničné

Veľvyslanec Ruska na Kube Viktor Koronelli sa ako prvý ruský predstaviteľ vyjadril k obvineniam, že skupina z jeho krajiny láka kubánskych mužov na službu v ruskej armáde.

Navaľného premiestnia vo väzení na samotku pre

Navaľného premiestnia vo väzení na samotku pre "nenapraviteľnosť"

DNES - 20:26Zahraničné

Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj bude premiestnený na samotku pre údajnú "nenapraviteľnosť".

Kyjev: Iránske samovražedné drony obsahujú súčiastky európskej výroby

Kyjev: Iránske samovražedné drony obsahujú súčiastky európskej výroby

DNES - 20:23Zahraničné

Iránske samovražedné drony použité pri viac ako 600 útokoch Ruska proti Ukrajine obsahujú súčiastky vyrobené v Európe.

České Švajčiarsko opäť zachvátili plamene

České Švajčiarsko opäť zachvátili plamene

DNES - 19:39Zahraničné

V národnom parku České Švajčiarsko vypukol v stredu popoludní požiar.