• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
27°Bratislava

Sanduová: Spojili sme kontinent, aby sme potvrdili odhodlanie vrátiť doň mier

  • 18:39 01.06.2023
  • Bulboaca
Sanduová: Spojili sme kontinent, aby sme potvrdili odhodlanie vrátiť doň mier

Krajiny na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) ukázali jednotu v čase, keď je stabilita kontinentu ohrozená. Uviedla to moldavská prezidentka Maia Sanduová, ktorá štvrtkové stretnutie lídrov hostila. Zároveň zdôraznila, že Moldavsko jednoznačne smeruje k ceste do EÚ.

Nachádzame sa len 20 kilometrov od Ukrajiny. Spojili sme tu celý kontinent, aby sme znovu potvrdili naše odhodlanie vrátiť mier späť do Európy,“ vyhlásila Sanduová. Lídri podľa nej ukázali, že jednotne stoja proti najväčšej vojenskej agresii od druhej svetovej vojny a staviame sa proti porušeniu medzinárodného práva.

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý sa na summite zúčastnil osobne, potvrdili podporu tak dlho, ako to bude potrebovať. Ak by nebolo odvahy a odporu Ukrajiny, Moldavsko by podľa Sanduovej bolo ohrozené.

Vyzdvihla, že išlo o prvé stretnutie EPC v krajine, ktorá nie je členom EÚ. Zdôraznila, že Moldavsko k členstvu v Únii jednoznačne smeruje a chce byť mierovým, demokratickým a slobodným štátom. Sanduová tiež poďakovala politikom EÚ za podporu v tejto snahe.

Podľa španielskeho premiéra Pedra Sáncheza chcú politici vyslať jasný signál jednoty európskej rodiny voči agresii ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine. „Demokracia, slobody, zásady a hodnoty, na ktorých stojí európske spoločenstvo a právny poriadok, sú ohrozené Putinovou agresívnou vojnou,“ povedal Sánchez. Zároveň oznámil, že budúce stretnutie EPC sa uskutoční 5. októbra v španielskom meste Granada.

Podľa českého premiéra Petra Fialu, ktorý vlani hostil prvý summit EPC, sa tento formát ukázal ako významný. „Budeme presadzovať mier, spoluprácu a prosperitu v Európe. Od prvého summitu EPC v Prahe toto vidím ako našu hlavnú prioritu,“ uviedol český premiér. Hlavnými témami boli bezpečnosť, energetika a konektivita.

Summit má podľa neho aj symbolický význam. „Môžeme ukázať našim občanom, že európske partnerstvá sú silné a spoločne sa môžeme postaviť hrozbám,“ doplnil.

Európske politické spoločenstvo je zoskupenie štátov, ktoré združuje aj krajiny mimo EÚ. S ideou na jeho založenie prišiel francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď jeho krajina predsedala Rade EÚ. Prvý summit EPC sa uskutočnil v októbri 2022 na Pražskom hrade.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bidenov pes pohrýzol ďalšieho ochrankára, už jedenásteho v poradí

Bidenov pes pohrýzol ďalšieho ochrankára, už jedenásteho v poradí

DNES - 17:54Zahraničné

Nemecký ovčiak menom Commander, dvojročný pes rodiny amerického prezidenta Joea Bidena, pohrýzol ďalšieho ochrankára.

V Srbsku sa začal štátny smútok, ktorý vyhlásili po potýčkach v Kosove

V Srbsku sa začal štátny smútok, ktorý vyhlásili po potýčkach v Kosove

DNES - 17:02Zahraničné

Srbsko v stredu vyhlásilo štátny smútok, ktorý úrady vyhlásili po nedeľňajších potýčkach na hraniciach s Kosovom. V krajine stiahli vlajky na pol žrde a zrušili športové udalosti.

Vagnerovci sa vrátili na Ukrajinu, tvrdí Kyjev

Vagnerovci sa vrátili na Ukrajinu, tvrdí Kyjev

DNES - 16:15Zahraničné

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

Z miest na juhu Ukrajiny evakuovali desiatky detí

Z miest na juhu Ukrajiny evakuovali desiatky detí

DNES - 15:44Zahraničné

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Nemecko sprísni kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom

Nemecko sprísni kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom

DNES - 13:48Zahraničné

Nemecko v rámci boja proti nelegálnej migrácii sprísni kontroly na hraniciach s Poľskou a Českou republikou, oznámila v stredu spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová.