Nový portál Nemlčme! má pomôcť obetiam sexuálneho násilia

K téme sexuálneho násilia by sa mali začať vyjadrovať ľudia, ktorých sa to bytostne týka, teda obete. Pre agentúru SITA to uviedla Dalia Gregorová, ktorá stojí za projektom Nemlčme! - Portál pre obete sexuálneho násilia. V súčasnosti sa projekt uchádza o finančnú podporu prostredníctvom ĽudiaĽuďom.sk.
V neposlednom rade chce portál vzdelávať o probléme sexuálneho násilia. Základnú verziu Nemlčme! chce jeho autorka spustiť do niekoľkých týždňov. Obsah by mal pozostávať z podpornej skupiny pre obete sexuálneho násilia, psychologickej poradne a informačnej sekcie.
Obete obetiam
Dalia Gregorová píše aj o tom, čo ju okrem predsudkov v spoločnosti primalo projekt spustiť. "Táto téma sa ma bytostne dotýka. Ako obeť viem, čo je to prechádzať takou traumou, ako aj to, ako veľmi je dôležité môcť o tom s niekým hovoriť a dostať odozvu," napísala.
Vytvoriť miesto, kam takýto človek môže prísť zveriť sa a dozvedieť sa, že nie je sám, je podľa nej veľmi dôležité. "Prečítať si, ako sa s problémom vyrovnávali iní, a že sa to dá. Verím, že náš portál to môže poskytnúť. Je to vlastne taká peer to peer pomoc. Obete obetiam," píše Dalia, ktorá bola na celú prácu ešte donedávna sama.
Postupne sa k nej začalo pridávať veľa ľudí, medzi nimi aj odborníci ako psychiatri, psychológovia, právnici, sociálni pracovníci, občianske združenia ale aj zástupcovia z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podľa odhadov odborníkov sa na Slovensku ročne udejú tisíce znásilnení. Nahlásených je však len zlomok z nich. Napríklad minulý rok ich bolo oficiálne len 88. Jedným z častých dôvodov, prečo obete tento skutok nenahlásia, je strach z obviňovania či odsudzovania zo strany okolia.
Téme sa nikto dlhé roky nevenoval
Obete mávajú obavy aj z jednania polície, uvádza Gregorová. Väčšina obetí tak zostáva so svojou traumou sama, často obviňujú seba, čo vedie aj k dlhodobým psychickým problémom. Izolácia, samota či odsúdenie okolia môžu traumu znásobiť.
To môže vyústiť až do ťažkých depresií, až k pokusom o samovraždu. Pomôcť môže návšteva psychológa, ale len málo obetí sa k tomu dokáže odhodlať.
Téme sa podľa Dalie Gregorovej dlhé roky skoro nikto nevenoval a tak stagnovala. Dogmatické nastavenie spoločnosti sa potom podľa nej odráža aj na "(ne)ľudskom" prístupe tých, ktorí by mali pomáhať a riešiť tento problém.
"Je veľmi dôležité prijať správne legislatívne a organizačné kroky, avšak pokiaľ sa nezbavíme predsudkov a tabu okolo problému v spoločnosti, bude veľmi ťažké ich aplikovať v praxi," uzatvára Dalia Gregorová.
Projekt možno podporiť na https://www.ludialudom.sk/vyzvy/1205.

KDH víta, že na čele Nemecka bude konzervatívny politik
Opozičné KDH víta, že na čele demokratickej veľmoci, akou Nemecko je, bude konzervatívny politik.

KDH vyzýva premiéra na prehodnotenie plánovanej cesty do Moskvy
Opozičné KDH vyzýva predsedu vlády SR Roberta Fica, aby prehodnotil svoju plánovanú cestu do Moskvy na oslavy konca druhej svetovej vojny.

Polícia pátra po nezvestnej Dominike. Nevideli ste ju?
Dievčina je už niekoľko dní nezvestná.

Polícia pátra po nezvestnom Sebastiánovi
Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.