Pochod študentov v novembri 1989 vyžadoval odvahu, tvrdí ÚPN

Pochod bratislavských vysokoškolákov 16. novembra 1989 svedčí podľa predsedu Ústavu pamäti národa Ondreja Krajňáka o nezávislosti a veľkosti ducha slovenských študentov.
Ako povedal pre agentúru SITA, bolo to iba o jeden deň skôr ako v Prahe, ale z hľadiska významu je to zásadný rozdiel.
„V študentoch zvíťazila túžba po zmene. Treba vzdať hold všetkým študentom, ktorí sa dokázali postaviť proti prúdu v čase, keď im hrozilo vyhodenie zo školy, vyšetrovanie a možno aj väznenie,“ zdôraznil s tým, že pochod vyžadoval vtedy odvahu. „V tom čase ešte nikto netušil, ako sa v nasledujúci deň zachová Štátna bezpečnosť na Národnej triede v Prahe,“ dodal.
Študenti žiadali demokraciu
Udalosť, ktorá sa konala 16. novembra 1989, deň pred protestným pochodom pražských študentov, ktorý znamenal začiatok nežnej revolúcie, sa začala na Mierovom námestí (dnes Hodžovom) v Bratislave.
Ako uvádza publikácia Kronika Slovenska 2, študenti, ktorí chceli pochodom otvorene prejaviť nespokojnosť s problémami spoločnosti, sa presunuli cez stred mesta k budove ministerstva školstva na Suvorovovej ulici (dnes Dobrovičova) a diskutovali okrem iného i s ideologickým tajomníkom ÚV KSS Gejzom Šlapkom.
Študenti žiadali demokraciu, školské reformy, zrušenie Socialistického zväzu mládeže (SZM) a možnosť cestovať. Udalosti tohto dňa a nasledujúceho dňa v Prahe, kde demonštrovali pražskí študenti na Národní třídě, boli začiatkom nežnej revolúcie v Československu.
Policajný zásah vyvolal rozhorčenie
Brutálny policajný zákrok proti účastníkom pochodu 17. novembra 1989 v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie a slovenskí študenti vstúpili 20. novembra 1989 do okupačného štrajku.
Vytvorili Koordinačný výbor slovenských vysokých škôl a na veľkej demonštrácii, ktorá sa konala 21. novembra 1898 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, žiadali utvorenie vyšetrovacej komisie na prešetrenie pražských udalostí, odstúpenie skorumpovaných politických a vládnych predstaviteľov zodpovedných za vtedajší stav spoločnosti, pluralitu politického života, otvorenie spoločenského dialógu bez prvkov násilia, sprístupnenie masmédií všetkým politickým a spoločenským hnutiam a vyzvali na zapojenie sa do generálneho štrajku 27. novembra 1989.
Udalosti vyústili do vymenovania novej vlády
Spolu s vysokými školami v Československu vstúpili do štrajku aj herci divadiel, nasledovali stotisícové manifestácie v celej ČSSR, v Čechách vzniklo Občianske fórum (OF) a na Slovensku Verejnosť proti násiliu (VPN) a už 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ.
Novembrové udalosti vyústili 10. decembra 1989 do vymenovania novej vlády ”národného porozumenia”, v ktorej bolo desať komunistických a jedenásť nekomunistických ministrov a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.
Udalosť zo 16. novembra 1989 pripomína v Bratislave od roku 2009 na priečelí Univerzity Komenského pamätná tabuľa akademického sochára Jána Hoffstädtera so symbolom dvoch dlaní.

Fico sa v Moskve krátko stretol s Putinom, rozprával sa aj s Lukašenkom
Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Minister Susko sa stretol s obeťou stredajšieho lúpežného prepadnutia
Sudkyňa Okresného súdu Martin, ktorá sa v stredu stala obeťou lúpežného prepadnutia v mieste svojho bydliska v Turčianskych Kľačanoch, má plnú podporu rezortu spravodlivosti.

Kallasová vytkla Ficovi návštevu Moskvy, podľa nej je na nesprávnej strane dejín
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi jeho prebiehajúcu návštevu Moskvy.

Polícia pátra po 13-ročnej Victórii, je nezvestná už niekoľko dní
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 13-ročnom nezvestnom dievčati.

Šimkovičová: Odvolanie Špotáka z funkcie riaditeľa FPU bolo v súlade so zákonom
Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásila ministerka kultúry Martina Šimkovičová.