• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
17°Bratislava

Horváth: Bolo by lepšie, keby sme sa mohli sústrediť na realistický rozpočet

  • 13:51 25.05.2023
  • Bratislava
Horváth: Bolo by lepšie, keby sme sa mohli sústrediť na realistický rozpočet

Príprave rozpočtu na budúci rok by pomohlo, keby nová vláda odborníkov dostala dôveru parlamentu.

Ministerstvo financií (MF) SR by sa tak mohlo sústrediť na prípravu realistického rozpočtu, ktorý by na jednej strane zvládla ekonomika a súčasne by nasmeroval Slovensko k udržateľným verejným financiám. V rozhovore pre TASR to uviedol nový minister financií Michal Horváth.

Ak vláda dôveru nezíska, alebo parlament neschváli novelu dlhovej brzdy, bude musieť rezort financií pri súčasnej vysokej úrovni verejného dlhu pristúpiť k príprave vyrovnaného rozpočtu. „Rozsah tých opatrení je tam podstatne väčší, s akým by sme museli rátať pri postupnej konsolidácii verejných financií. Budeme sa snažiť tie opatrenia formulovať tak, aby boli čo najmenej škodlivé pre ekonomiku a zároveň prispievali k ozdraveniu verejných financií. V prípade vyrovnaného rozpočtu by sme museli ísť aj k opatreniam, ktoré by výrazným spôsobom brzdili ekonomický vývoj,“ upozornil Horváth.

Opätovne zdôraznil, že slovenské verejné financie nie sú v dobrom stave. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, politiky na príjmovej a výdavkovej strane rozpočtu sú nastavené tak, že v najbližších rokoch budú pokračovať deficity na úrovni okolo 6 % hrubého domáceho produktu (HDP). „Toto je niečo, čo je pre Slovensko neúnosné, a preto treba konať. Prvou veľmi dôležitou kapitolou na ceste k riešeniu tohto problému je mať otvorenú diskusiu o tom východiskovom stave, identifikovať, že máme problém a že je potrebné konať,“ konštatoval minister.

Pripomenul aj situáciu v parlamente, ktorý schvaľuje nové opatrenia s možným nepriaznivým vplyvom na hospodárenie štátu. „Sú to poslanecké iniciatívy, s ktorými veľa nenarobíme. Ak sa prijmú nejaké ďalšie opatrenia, o to horšia tá východisková pozícia bude,“ upozornil.

Zlá situácia vo verejných financiách by mohla vplývať aj na budúce financovanie štátu. „Keď hovorím o tom, že tie deficity sú do budúcnosti neúnosné, znamená to, že by sme postupne strácali dôveru finančných trhov. Zrejme by sa náklady financovania verejného dlhu ďalšej zvyšovali,“ avizoval Horváth. Nechcel pritom hovoriť o tých najhorších scenároch, kedy by si štát nevedel požičať. „Ono to vždy závisí aj od aktuálnej trhovej situácie. Ale v histórii sme tu už mali príklady, keď si štát nevedel zobrať z trhu to, čo potreboval,“ pripomenul.

Jednou z priorít novej vlády preto bude príprava plánu ozdravenia verejných financií na nasledujúce roky. Nový minister zatiaľ nechcel predbiehať a hovoriť predčasne o jeho detailoch. „Budeme pracovať a po ukončení práce budeme prezentovať, na aké opatrenia sme prišli. Dôležitým obmedzením v našej práci je to, že musíme prísť s opatreniami, ktoré sa dajú presadiť do praxe už od januára 2024,“ priblížil.

Zároveň upozornil, že napríklad príprava komplexnejšej daňovej reformy trvá viac ako pár mesiacov, ak má byť spravená poriadne. Rezort financií sa tak bude snažiť posúvať veci správnym smerom v rámci svojich možností. „Na druhej strane treba povedať, že na ministerstve prebieha práca na týchto témach, kapacity na to sú. Pripravíme to tak, aby ďalšia vláda, ktorá príde po voľbách, vedela na tieto veci nadviazať,“ dodal Horváth.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Platobná agentúra pomôže výzvou za 40 mil. eur rozvoju vidieka

Platobná agentúra pomôže výzvou za 40 mil. eur rozvoju vidieka

VČERA - 15:06Ekonomické

Pôdohospodárska platobná agentúra prijíma žiadosti o nenávratný finančný príspevok z výzvy číslo 66 s alokáciou 40 miliónov eur určenej na rozvoj vidieka.

Raši: Za Matoviča a Hegera sa zrealizovali projekty len za 4 percentá eurofondov

Raši: Za Matoviča a Hegera sa zrealizovali projekty len za 4 percentá eurofondov

VČERA - 14:34Ekonomické

Počas vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera sa za viac ako tri roky kompletne zrealizovalo len 154 eurofondových projektov, pri ktorých sa z eurofondov vyčerpalo len 650,5 milióna eur.

Väčšinu bratislavských mestských systémov po masívnom kyberútoku už obnovili

Väčšinu bratislavských mestských systémov po masívnom kyberútoku už obnovili

VČERA - 14:29Ekonomické

Väčšinu systémov bratislavského magistrátu ako mestský web či jeho podstránky po masívnom kybernetickom útoku už obnovili.

Lagardová: ECB ešte zvýši sadzby, ale pozvoľnejším tempom

Lagardová: ECB ešte zvýši sadzby, ale pozvoľnejším tempom

VČERA - 13:59Ekonomické

Inflácia v eurozóne je stále príliš vysoká. Európska centrálna banka bude preto pokračovať v dvíhaní svojich úrokových sadzieb, ale pozvoľnejším tempom. Uviedla to vo štvrtok prezidentka banky Christine Lagardová.

V SPF sa mení vedenie, Marosza vystrieda Haščák

V SPF sa mení vedenie, Marosza vystrieda Haščák

VČERA - 12:10Ekonomické

Zmenu vo vedení fondu na Bírešov návrh schválila vláda.