• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
17°Bratislava

Vláda schválila Akčný plán MPSVR na roky 2023 až 2025

  • 11:51 24.05.2023
  • Bratislava
Vláda schválila Akčný plán MPSVR na roky 2023 až 2025

Národná stratégia rozvoja koordinovaných služieb včasnej intervencie a ranej starostlivosti 2022-2030 zohľadňuje už aj Akčný plán na roky 2023-2025.

Vyplýva to z predkladacej správy k materiálu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý v stredu prerokoval a schválil vládny kabinet.

Cieľom predkladaného plánu je zabezpečenie uskutočnenia konkrétnych opatrení na posilnenie udržateľnosti a rozvoja dostupnej infraštruktúry uvedených služieb a ich kvality. Ďalej ide o vytváranie podmienok na vznik nových služieb, ktoré reagujú na spoločenskú potrebu.

Plán predpokladá vytvorenie systému koordinovanej spolupráce zainteresovaných strán a subjektov. Zabezpečiť by sa ňou malo vytvorenie primeraných podmienok na podporu komplexného vývinu a sociálneho začlenenia detí v ranom veku.

Akčný plán bol vytvorený v spolupráci so stálou expertnou medzirezortnou pracovnou skupinou, ktorej členmi sú zástupcovia zainteresovaných orgánov štátnej správy, regionálnej a miestnej samosprávy, ako aj mimovládneho neziskového sektoru, pôsobiaceho v relevantnej oblasti. MPSVR, Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako zainteresované odvetvové ministerstvá nesú zodpovednosť za plnenie cieľov a opatrení, vyplývajúcich z plánu vo svojej odvetvovej pôsobnosti. Členovia uvedenej skupiny ako kontaktné osoby zainteresovaných subjektov na uskutočnení plánu prispievajú ku koordinácii zabezpečenia plnenia cieľov a opatrení plánu.

Materiál obsahuje opatrenia, ktorých uskutočnenie predpokladá aj medzirezortné prepájanie zdravotnej starostlivosti, vzdelávacích a sociálnych služieb. Ďalej ide o zabezpečenie efektívneho odosielania detí do systémov podpory a pomoci v školstve, zdravotníctve a sociálnych veciach.

Predkladacia správa tiež uvádza zvýšenie povedomia odbornej a laickej verejnosti ohľadom starostlivosti o deti v ranom veku. Ďalej ide o vypracovanie metodík a vypracovanie cesty dieťaťa systémom podpory a pomoci či profesijnú podporu pracovníkov poskytujúcich starostlivosť deťom v ranom veku. Materiál ďalej uvádza podporu detí a rodín zo sociálne znevýhodneného prostredia a podporu dostupnosti služieb zameraných na zosúlaďovanie rodinného a pracovného života.

Z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy vyplýva, že výdavky na opatrenia a aktivity plánu sú vo výške viac ako 57,79 milióna eur.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Platobná agentúra pomôže výzvou za 40 mil. eur rozvoju vidieka

Platobná agentúra pomôže výzvou za 40 mil. eur rozvoju vidieka

VČERA - 15:06Ekonomické

Pôdohospodárska platobná agentúra prijíma žiadosti o nenávratný finančný príspevok z výzvy číslo 66 s alokáciou 40 miliónov eur určenej na rozvoj vidieka.

Raši: Za Matoviča a Hegera sa zrealizovali projekty len za 4 percentá eurofondov

Raši: Za Matoviča a Hegera sa zrealizovali projekty len za 4 percentá eurofondov

VČERA - 14:34Ekonomické

Počas vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera sa za viac ako tri roky kompletne zrealizovalo len 154 eurofondových projektov, pri ktorých sa z eurofondov vyčerpalo len 650,5 milióna eur.

Väčšinu bratislavských mestských systémov po masívnom kyberútoku už obnovili

Väčšinu bratislavských mestských systémov po masívnom kyberútoku už obnovili

VČERA - 14:29Ekonomické

Väčšinu systémov bratislavského magistrátu ako mestský web či jeho podstránky po masívnom kybernetickom útoku už obnovili.

Lagardová: ECB ešte zvýši sadzby, ale pozvoľnejším tempom

Lagardová: ECB ešte zvýši sadzby, ale pozvoľnejším tempom

VČERA - 13:59Ekonomické

Inflácia v eurozóne je stále príliš vysoká. Európska centrálna banka bude preto pokračovať v dvíhaní svojich úrokových sadzieb, ale pozvoľnejším tempom. Uviedla to vo štvrtok prezidentka banky Christine Lagardová.

V SPF sa mení vedenie, Marosza vystrieda Haščák

V SPF sa mení vedenie, Marosza vystrieda Haščák

VČERA - 12:10Ekonomické

Zmenu vo vedení fondu na Bírešov návrh schválila vláda.