• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.6.2024Meniny má Ján
25°Bratislava

Vláda schválila Akčný plán MPSVR na roky 2023 až 2025

  • 11:51 24.05.2023
  • Bratislava
Vláda schválila Akčný plán MPSVR na roky 2023 až 2025

Národná stratégia rozvoja koordinovaných služieb včasnej intervencie a ranej starostlivosti 2022-2030 zohľadňuje už aj Akčný plán na roky 2023-2025.

Vyplýva to z predkladacej správy k materiálu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý v stredu prerokoval a schválil vládny kabinet.

Cieľom predkladaného plánu je zabezpečenie uskutočnenia konkrétnych opatrení na posilnenie udržateľnosti a rozvoja dostupnej infraštruktúry uvedených služieb a ich kvality. Ďalej ide o vytváranie podmienok na vznik nových služieb, ktoré reagujú na spoločenskú potrebu.

Plán predpokladá vytvorenie systému koordinovanej spolupráce zainteresovaných strán a subjektov. Zabezpečiť by sa ňou malo vytvorenie primeraných podmienok na podporu komplexného vývinu a sociálneho začlenenia detí v ranom veku.

Akčný plán bol vytvorený v spolupráci so stálou expertnou medzirezortnou pracovnou skupinou, ktorej členmi sú zástupcovia zainteresovaných orgánov štátnej správy, regionálnej a miestnej samosprávy, ako aj mimovládneho neziskového sektoru, pôsobiaceho v relevantnej oblasti. MPSVR, Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako zainteresované odvetvové ministerstvá nesú zodpovednosť za plnenie cieľov a opatrení, vyplývajúcich z plánu vo svojej odvetvovej pôsobnosti. Členovia uvedenej skupiny ako kontaktné osoby zainteresovaných subjektov na uskutočnení plánu prispievajú ku koordinácii zabezpečenia plnenia cieľov a opatrení plánu.

Materiál obsahuje opatrenia, ktorých uskutočnenie predpokladá aj medzirezortné prepájanie zdravotnej starostlivosti, vzdelávacích a sociálnych služieb. Ďalej ide o zabezpečenie efektívneho odosielania detí do systémov podpory a pomoci v školstve, zdravotníctve a sociálnych veciach.

Predkladacia správa tiež uvádza zvýšenie povedomia odbornej a laickej verejnosti ohľadom starostlivosti o deti v ranom veku. Ďalej ide o vypracovanie metodík a vypracovanie cesty dieťaťa systémom podpory a pomoci či profesijnú podporu pracovníkov poskytujúcich starostlivosť deťom v ranom veku. Materiál ďalej uvádza podporu detí a rodín zo sociálne znevýhodneného prostredia a podporu dostupnosti služieb zameraných na zosúlaďovanie rodinného a pracovného života.

Z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy vyplýva, že výdavky na opatrenia a aktivity plánu sú vo výške viac ako 57,79 milióna eur.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
PMÚ uložil pokuty prevádzkovateľom autobusových staníc v Žilinskom kraji

PMÚ uložil pokuty prevádzkovateľom autobusových staníc v Žilinskom kraji

DNES - 11:55Ekonomické

Protimonopolný úrad SR uložil dvom prevádzkovateľom autobusových staníc v Žilinskom samosprávnom kraji pokuty vo výške 218.500 eur a 34.000 eur.

Vo vodných parkoch na Liptove otvorili letné areály

Vo vodných parkoch na Liptove otvorili letné areály

VČERA - 14:28Ekonomické

Letnú sezónu v oboch vodných parkoch na Liptove, v Liptovskom Mikuláši aj Bešeňovej, otvorili tento víkend. Prístupné sú tak nielen celoročné, ale aj letné areály.

Ľudia schopní robiť s AI nahrádzajú tých, ktorí sa neadaptovali

Ľudia schopní robiť s AI nahrádzajú tých, ktorí sa neadaptovali

VČERA - 10:53Ekonomické

Umelá inteligencia (AI) nenahradí vo firmách všetkých ľudí. Tí, ktorí s ňou dokážu pracovať, však už dnes nahrádzajú tých, ktorí sa nedokázali adaptovať.

Školy musia do 15. júla podať oznámenie o vydaných obedoch z dotácie na stravu

Školy musia do 15. júla podať oznámenie o vydaných obedoch z dotácie na stravu

13:16 22.06.2024Ekonomické

Do 15. júla musia školy podať na úrady práce oznámenie o vydaných obedoch z dotácie na stravu.

Cestovné kancelárie majú letné dovolenky vypredané už na približne 70 až 75 %

Cestovné kancelárie majú letné dovolenky vypredané už na približne 70 až 75 %

12:33 22.06.2024Ekonomické

Letné dovolenky v ponuke cestovných kancelárií sú už na približne 70 až 75 % vypredané.