• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.6.2024Meniny má Vasil
23°Bratislava

Sladenou vodou včely v záhrade nezachránite. Toto hrozí, ak s týmto zvykom hneď neprestanete

  • 19:11 22.05.2023
  • Bratislava
Sladenou vodou včely v záhrade nezachránite. Toto hrozí, ak s týmto zvykom hneď neprestanete

Unavený hmyz sa vraj dá vzkriesiť pomocou lyžičky so sladenou vodou, ktorú stačí umiestniť do záhrady. Experti však varujú pred málo poznanými následkami.

V jednom z našich minulých článkov sme majiteľom záhrad radili, aby umiestnením lyžičky s cukrom (platí to aj v prípade sladenej vody) do vonkajšieho prostredia pomohli vysileným včelám. Unavená včela tak získa rýchly zdroj vody a energie, ktorý ju osvieži a podporí v ďalšej práci.

Bohužiaľ, tento dobre myslený trik v skutočnosti nie je taký osožný, ako mnohí tvrdia. Spravodajská stránka BBC dokonca vyvrátila aj pôvodne deklarovaný údaj, že návod pochádza od známeho biológa Davida Attenborougha.

Trik s lyžičkou v záhrade alebo na okennom parapete sa dostal do povedomia širšej spoločnosti po tom, ako naň upozornil používateľ Facebooku, ktorý medzitým svoj príspevok zmazal.

Z najnovších zistení vyplýva, že ide o dezinterpretáciu, ktorá môže včelám dokonca uškodiť. Aplikovanie zmieňovaného postupu dokonca zvyšuje riziko zamorenia pozemku celým rojom včiel.

V prípade, že včela objaví takýto zdroj sladkej energie, s vysokou pravdepodobnosťou sa vráti do úľa a následne k zdroju vody aj s ďalšími robotnicami. Takéto prikrmovanie môže slúžiť ako rýchla pomoc zranenej alebo vysilenej včele, no v prípade zdravých jedincov ide o zbytočnú záťaž, keďže voda s cukrom alebo cukor samotný im nedodáva žiadne živiny.

Ak si včely zvyknú na nový zdroj potravy, namiesto zbierania nektáru sa uchýlia k odčerpávaniu sladkej vody, čo sa napokon prejaví aj na kvalite produkovaného medu. Za takýto postup by sa vám žiadny včelár nepoďakoval, keďže by pri predaji medu riskoval pokutu za to, že v pohároch v skutočnosti distribuuje cukrový sirup, a nie med.

Ak chcete včelám naozaj pomôcť, namiesto lyžičiek s cukrom im v záhrade vysaďte čo najviac kvetov. Nielen že im tým dodáte potrebný zdroj nektáru, ale si tiež skrášlite prostredie okolo domu.

Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zvláštne správanie letušiek pri turbulenciách: Prečo to robia?

Zvláštne správanie letušiek pri turbulenciách: Prečo to robia?

DNES - 7:11Zaujímavosti

Letušky sa pri turbulenciách počas letu nesprávajú tak, ako by sa dalo očakávať. Aký na to majú dôvod?

Šesťnásobná zlatá slávica Zuzana Smatanová oslavuje štyridsiatku

Šesťnásobná zlatá slávica Zuzana Smatanová oslavuje štyridsiatku

DNES - 6:08Zaujímavosti

Zuzana Smatanová, úspešná speváčka, skladateľka, hudobníčka a ilustrátorka, šesťnásobná zlatá slávica, bude mať dnes 40 rokov.

Ako si vypestovať tekvicu muškátovú už od semienka

Ako si vypestovať tekvicu muškátovú už od semienka

VČERA - 18:43Zaujímavosti

Vďaka našim tipom si túto lahodnú odrodu tekvice dokážete jednoducho vypestovať aj vo svojej záhrade.

Púšťate psa do záhrady? Na toto si dajte pozor!

Púšťate psa do záhrady? Na toto si dajte pozor!

VČERA - 7:29Zaujímavosti

Veterinári varujú majiteľov domácich miláčikov pred nebezpečenstvom, ktoré na nich číha zo záhonov v záhrade.