Čaputová vyzdvihla význam summitu Rady Európy, na Island s ňou pricestoval aj Pavel
- 15:03 16.05.2023
- Kodaň/Reykjavík

Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila v utorok sa začínajúci summit Rady Európy (RE) na Islande za dôležitý a historický, keďže sa na ňom po 18 rokoch stretnú vrcholní predstavitelia 46 európskych krajín.
Uviedla to v utorok na palube slovenského vládneho špeciálu počas medzipristátia v Kodani, informuje osobitný spravodajca TASR.
Ako zdôraznila, hlavnou témou summitu bude obrana demokracie, ktorá v súčasnosti v Európe i na celom svete čelí mnohým interným, ale aj externým tlakom. Lídri členských krajín RE budú diskutovať aj o pomoci Ukrajine, dodala.
Prezidentka absolvuje na Islande aj mnohé bilaterálne stretnutia a rokovania. „Chcem uistiť našich partnerov, že včera (v pondelok) vymenovaná vláda odborníkov predstavuje kontinuitu spoľahlivého partnera, pokiaľ ide o zahraničnopolitickú orientáciu SR,“ povedala.
Spolu s Čaputovou odcestovala z Bratislavy slovenským vládnym špeciálom aj slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová. Počas medzipristátia v Kodani sa k nim pripojil aj prezident ČR Petr Pavel.
Tento nápad vznikol ešte pri Čaputovej prvom rokovaní s Pavlom. „Dohodli sme sa, že okrem iného z ekologických, ale aj z ekonomických dôvodov budeme zdieľať naše cesty,“ ozrejmila. Dodala, že prezident ČR ju v júli zoberie na summit Severoatlantickej aliancie do Vilniusu.
Prezidenti ďalších krajín sa po informácii o tomto pláne ozvali, či by sa nemohli tiež pridať, uviedla Čaputová. Zároveň dodala, že jej slovinská kolegyňa sa k nej pripojila, pretože mala pokazené lietadlo.
„Naspäť pôjdeme ešte v rozšírenejšej zostave,“ povedala s tým, že okrem Pavla s ňou zo summitu má odcestovať aj rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a najvyššia predstaviteľka Moldavska Maia Sanduová.
Pavel považuje takúto spoločnú cestu za rozumné riešenie, ktoré je výhodné z ekologického i ekonomického pohľadu. „Máme tri hodiny letu, čo je exkluzívne, pretože nemusíme odpovedať na žiadne telefonáty, viesť žiadne rokovania. Máme veľa času, aby sme prebrali všetko, čo potrebujeme,“ povedal Pavel po rozhovore so slovenskou prezidentkou.
Podľa Pavla sa RE stará predovšetkým o to, aby Európa fungovala podľa jednotných pravidiel na základe rešpektu k právu. Zdôraznil potrebu jednoty predovšetkým v prístupe k Rusku – v opačnom prípade bude podľa neho postoj Európy v dlhodobom horizonte oslabovaný aj voči Číne.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Harvardova univerzita podala na Trumpovu vládu žalobu
Harvardova univerzita v piatok zažalovala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako vo štvrtok zakázala tejto prestížnej škole prijímať zahraničných študentov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.