Iránski lídri kritizovali prítomnosť USA v oblasti Stredného východu
- 6:10 30.04.2023
- Teherán

Iránsky prezident Ebráhím Raísí v sobotu počas prijatia svojho irackého kolegu Abdala Latífa Rašída v Teheráne uviedol, že prítomnosť USA v regióne narúša bezpečnosť.
Agentúra AFP pripomenula, že Washington a Teherán sú v spore o vplyv v Iraku od americkej invázie v roku 2003, ktorá zvrhla diktátora Saddáma Husajna.
„Nepovažujeme prítomnosť cudzích síl a cudzincov v regióne za užitočnú,“ povedal Raísí v Teheráne na spoločnej tlačovej konferencii s irackým prezidentom.
„Prítomnosť Spojených štátov narúša bezpečnosť regiónu,“ povedal iránsky prezident. „Naše vzťahy s Irakom sú založené na spoločných záujmoch“, zatiaľ čo „Američania myslia na svoje záujmy a nie na záujmy krajín regiónu“, dodal Raísí.
V podobnom duchu ako Raísí sa v sobotu na prijatí Rašída vyjadril aj iránskych duchovný vodca Alí Chameneí.
„Američania sa s nikým nepriatelia a nie sú lojálni ani voči svojim európskym priateľom,“ povedal s tým, že „dokonca aj prítomnosť jedného Američana v Iraku je priveľa.“
Hoci Irak a Irán viedli v 80. rokoch 20. storočia vojnu, vzťahy medzi týmito susednými krajinami s väčšinovým šiitským obyvateľstvom sa po páde Saddáma Husajna a jeho režimu ovládaného sunnitmi výrazne uvoľnili: Irak sa stal kľúčovým hospodárskym pilierom islamskej republiky postihnutej západnými sankciami, zatiaľ čo Teherán dodáva Bagdadu plyn a elektrinu, ako aj tovar každodennej potreby.
„Vzťahy medzi Iránom a Irakom budú pokračovať v oblasti vodnej a elektrickej infraštruktúry,“ povedal iránsky prezident. Medzi oboma krajinami bola uzavretá aj „bezpečnostná dohoda“, keďže - ako objasnil Raísí, „bezpečnosť Iraku a jeho hraníc je pre nás veľmi dôležitá“.
Obe krajiny pomohli poraziť skupinu Islamský štát pôsobiacu svojho času v Iraku, kde Spojené štáty majú naďalej 2500 svojich vojakov, ktorí irackým zložkám poskytujú poradenstvo a výcvik.

Kallasová žiada väčší medzinárodný tlak na Rusko
Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová v nedeľu vyzvala na „čo najsilnejší medzinárodný tlak“ na Rusko v reakcii na jeho nočné útoky na Ukrajinu.

Moskva a Kyjev si vymenili po 303 zajatcov, naplnili tak dohodu z Istanbulu
Rusko a Ukrajina si v nedeľu v rámci tretej fázy vymenili zvyšných 303 vojnových zajatcov v súlade s dohodou, ktorá vzišla z priamych rokovaní v tureckom Istanbule.

Trump obhajuje rozhodnutie zakázať Harvardu prijímať zahraničných študentov
Americký prezident Donald Trump v nedeľu obhajoval rozhodnutie svojej administratívy zakázať Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov.

Nočné ruské údery na Ukrajinu majú už 12 obetí
Rusko pri nočnom kombinovanom útoku na Ukrajinu vypustilo deväť balistických rakiet, približne 60 striel a takmer 300 bezpilotných lietadiel, oznámili ukrajinské vzdušné sily.

Ruské útoky na Ukrajinu si vyžiadali deväť obetí, z toho štyri v okolí Kyjeva
Vojna na Ukrajine si celkovo vyžiadala desaťtisíce obetí a milióny ľudí museli opustiť svoje domovy.