Ukrajina opäť požiadala partnerov o dodanie moderných stíhačiek F-16
- 20:25 27.04.2023
- Kyjev

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo štvrtok opäť žiadal spojencov o dodanie stíhačiek F-16, ktoré podľa neho Rusko skôr odradia, ako vyprovokujú. TASR o tom informuje podľa britského denníka The Guardian.
„Typy zbraní, o ktorých nám bolo povedané, že 'vyprovokujú Rusko k eskalácii', ak budú dodané na Ukrajinu, no nevyprovokovali – delostrelectvo, systém MLRS, protivzdušná obrana, tanky, rakety dlhého doletu,“ napísal Kuleba na sociálnej sieti. Iné to nebude ani v prípade moderných západných stíhačiek. „Je čas urobiť tento krok,“ dodal.
O stíhačky F-16 spojencov vo štvrtok požiadal aj poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko. „Ukrajina potrebuje (stíhačky) F-16... Ide o ochranu nielen ukrajinského neba, ale celej Európy,“ uviedol na sociálnej sieti.
Dodal, že „udržateľný mier nie je možný bez ukrajinského víťazstva“. „Víťazstvo a mier priamo závisia od typov dodaných zbraní a rýchlosti ich dodania,“ napísal.
Ukrajina zatiaľ získala od partnerov – Slovenska a Poľska – sovietske stíhačky MiG-29. Západní spojenci na čele s USA sa napriek viacerým žiadostiam zatiaľ nerozhodli Kyjevu dodať moderné stíhačky.

Kráľ Karol III. poslal osobný odkaz Bidenovi po diagnostikovaní rakoviny
Britský kráľ Karol III. poslal list americkému exprezidentovi Joeovi Bidenovi, oznámil to v pondelok Buckinghamský palác.

Spojené štáty uskutočnili prvý „samodeportačný“ let pre nelegálnych migrantov
V pondelok odletela zo Spojených štátov do Hondurasu a Kolumbie prvá skupina migrantov bez dokladov, ktorá pristúpila na dobrovoľný odchodom z krajiny.

Zelenskyj vylúčil stiahnutie jednotiek z oblastí, ktoré si nárokuje Moskva
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vylúčil stiahnutie vojakov z oblastí na východe a juhu Ukrajiny, na ktoré si robí nárok Moskva.

Zelenskyj načrtol možnosť konania summitu Ukrajiny, Ruska, USA, EÚ a Británie
Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev spoločne so svojimi partnermi zvažuje organizáciu summitu na vysokej úrovni medzi Ukrajinou, Ruskom, Spojenými štátmi, krajinami Európskej únie (EÚ) a Veľkou Britániou.

Trump a Putin hovorili o normalizácii vzťahov, výmene väzňov a o Iráne
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump sa počas pondelkového, viac ako dve hodiny trvajúceho telefonátu venovali okrem konfliktu na Ukrajine aj iným otázkam.