• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
17°Bratislava

Všeobecní lekári volajú po väčších kompetenciách

  • 17:56 12.11.2013
  • BRATISLAVA
Všeobecní lekári volajú po väčších kompetenciách

Všeobecní lekári pre dospelých volajú po väčších kompetenciách. Ako tvrdia, odbremenili by tak svojich kolegov špecialistov, ako i pacientov, ktorí by pri jednoduchých vyšetreniach nemuseli navštíviť preplnené špecializované ambulancie.

Ako priblížil viceprezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) pre Všeobecné lekárstvo pre dospelých (VLD) Dušan Lipták, išlo by napríklad o ošetrenia malých rezných rán, kožných hnisavých ochorení, preležanín či výplach ušného mazu.

Na požadované vyšetrenia sú lekári vyškolení

Pacient by mohol podľa predstáv ASL absolvovať u obvodného lekára aj ambulantný monitoring INR či CRP vyšetrenie, ktoré odhaľuje bakteriálny zápal. Podľa Liptáka ide o jednoduché základné vyšetrenia, na ktoré sú všeobecní lekári vyškolení.

"Tie základné ďalšie vyšetrenia, ktoré by sme mohli robiť na ambulancii, ako CRP, INR a ďalšie, by umožnili viac času lekárom špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ktorí by sa mohli viac venovať pacientovi a urobiť diagnostiku a neboli by také čakacie lehoty u odborných lekárov," uviedol Lipták. Nepripúšťa, že posilnením kompetencií by sa na druhej strane zaplnili ordinácie všeobecných lekárov. Tvrdí, že výkony, ktoré požadujú, trvajú len pár minút.

Viac kompetencií by do ambulancií všeobecných lekárov prinieslo aj väčší balík peňazí, nakoľko by podľa Liptáka mali byť hradené nad rámec kapitačnej platby. Tá v súčasnosti predstavuje v priemere 2,2 eura mesačne na pacienta.

Pediatri sú so svojimi kompetenciami spokojní

Platby nad rámec kapitácie podľa neho pomôžu zvýšiť aj úroveň medicíny, keďže lekár, ktorý bude chcieť zarobiť viac, bude musieť aj viac pracovať. V zvyšovaní samotnej kapitácie cestu nevidí, podľa neho to lekára nemotivuje. "Ak máme obvody, kde je od dvetisíc do tritisíc poistencov, a ak povieme, že bude mať priemernú kapitáciu 2,5 eura, tak nemusí robiť medicínu," skonštatoval.

Pediatri sú na druhej strane so svojimi kompetenciami spokojní, ďalšie nepožadujú. Ako skonštatoval viceprezident ASL pre Všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Mário Moro, kompetencie majú relatívne veľké a stačia im na bežnú prácu. Na druhej strane pripomína, že v pediatrii sú široko stanovené preventívne prehliadky, ktoré dostatočne zamestnávajú lekárov. "Myslím si, že u nás v pediatrii v podstate tie kompetencie viac menej nie sú také, že by sme ich potrebovali nejako buď rozširovať, alebo zužovať," zhodnotil Moro.

Ministerstvo zdravotníctva SR má podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej ambíciu posilniť kompetencie všeobecných lekárov systematickými krokmi, ktoré už dlhodobo pripravuje. "V posledných týždňoch už s logistickou a odbornou prípravou finišuje, takže rozšírenie prvých plánovaných kompetencií všeobecných lekárov je možné očakávať budúci rok," uviedla Čižmáriková.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

VČERA - 20:37Ekonomické

Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

VČERA - 11:28Ekonomické

Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

18:07 08.05.2025Ekonomické

Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

12:53 08.05.2025Ekonomické

Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

21:28 07.05.2025Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.