• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
17°Bratislava

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

  • 18:21 30.03.2023
  • Budapešť
Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

Ruský zoznam takzvaných "nepriateľských krajín", na ktorom sú všetky členské krajiny Európskej únie, vrátane Maďarska, bol zostavený ruskou vládou či prezidentskou administratívou už pred viacerými mesiacmi.

Nejde preto o žiadnu novinku, reagoval vo štvrtok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó pre komerčnú televíziu ATV, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Maďarský minister po schôdzke ministrov pre energetiku krajín Turkickej rady zdôraznil, že napriek tomu, že Maďarsko je na tomto zozname, energetická spolupráca s Ruskom prebieha úplne hladko a korektne. Maďarsko má v Turkickej rade štatút pozorovateľa, jej členmi sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan.

O tom, že Rusko zaradilo Maďarsko na zoznam nepriateľských krajín, informoval vo štvrtok server Index.hu s odvolaním sa na ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti.

Zoznam vznikol po vypuknutí vojny na Ukrajine a Rusi proti krajinám na zozname zaviedli množstvo sankcií. Jednou z najvýznamnejších je, že za ruský plyn môžu platiť iba v rubľoch. Európska únia sa na zoznam ako samostatný subjekt dostala hneď od začiatku, Maďarsko v ňom však na rozdiel od niekoľkých iných štátov EÚ pôvodne nefigurovalo. Neskôr pribudli ďalšie členské krajiny EÚ a vlani v lete Moskva naň zaradila Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Grécko i Dánsko, píše index.hu.

Veľvyslanec Ruska v Budapešti Jevgenij Stanislavov pre RIA Novosti uviedol, že Maďarsko bolo do zoznamu zaradené, pretože schválilo protiruské sankcie. Diplomat podotkol že inak budapeštianska vláda zaujíma k otázke vojny pragmatický postoj a neustupuje tlaku NATO a EÚ. Faktom však zostáva, že Maďarsko podpísalo všetky balíky bruselských sankcií a musí ich dodržiavať. Preto bolo klasifikované ako nepriateľská krajina voči Rusku a môžu byť voči nej prijaté odvetné opatrenia.

Podľa slov Stanislavova sankcie negatívne zasahujú do všetkých oblastí maďarsko-ruskej spolupráce - politiky, kultúry či ekonomiky. Veľvyslanec podotkol, že ani na ruskej ambasáde nemôžu normálne pracovať. Dodal však, že maďarská strana zostáva otvorená konštruktívnemu dialógu a diplomatické kanály sú stále otvorené.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron a Scholz vyzvali na nové voľby v severných okresoch Kosova

Macron a Scholz vyzvali na nové voľby v severných okresoch Kosova

VČERA - 21:51Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali vo štvrtok predstaviteľov Kosova, aby umožnili nové voľby v štyroch okresoch na severe.

Kim Čong-un váži 140 kilogramov a má vážne poruchy spánku

Kim Čong-un váži 140 kilogramov a má vážne poruchy spánku

VČERA - 21:46Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un má podľa odhadov juhokórejskej tajnej služby NIS výrazné poruchy spánku a hmotnosť približne 140 kilogramov, informovali v stredu juhokórejskí poslanci.

Poľsko dokončilo výstavbu elektronickej bariéry na hraniciach s Bieloruskom

Poľsko dokončilo výstavbu elektronickej bariéry na hraniciach s Bieloruskom

VČERA - 21:19Zahraničné

Poľsko dokončilo výstavbu 206-kilometrového elektronického plota na svojich hraniciach s Bieloruskom, oznámila vo štvrtok poľská pohraničná stráž.

Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

VČERA - 21:14Zahraničné

Vyše tisíc demonštrantov protestovalo vo štvrtok večer v Budapešti proti zákonu o právnom postavení pedagógov a požadovali slobodné školstvo.

USA uvalili sankcie na sudánskych lídrov zodpovedných za násilie

USA uvalili sankcie na sudánskych lídrov zodpovedných za násilie

VČERA - 21:11Zahraničné

Biely dom vo štvrtok oznámil ekonomické sankcie a vízové obmedzenia voči sudánskym lídrom zodpovedným za porušenie prímeria a vyprovokovanie " strašného" krviprelievania.