• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
17°Bratislava

Nemocnicu Bory otvorili, tieto oddelenia budú fungovať ako prvé

  • 12:17 30.03.2023
  • Bratislava
Nemocnicu Bory otvorili, tieto oddelenia budú fungovať ako prvé

Novú bratislavskú Nemocnicu Bory vo štvrtok otvorili.

Prvé pracoviská uvedie do prevádzky v pondelok (3. 4.). Pôjde o špecializované nemocničné ambulancie, rádiologické oddelenie a pracovisko radiačnej onkológie. Plnohodnotne by mala nemocnica fungovať na jeseň tohto roka.

Zdravotná starostlivosť bude hradená z verejného zdravotného poistenia, preto pacientom postačí na ošetrenie zdravotný preukaz. „V súčasnosti má nemocnica uzavreté zmluvy na prvú etapu medicínskych programov so všetkými zdravotnými poisťovňami,“ ozrejmil generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka.

Pacientom teda nebudú za zdravotnú starostlivosť účtované žiadne poplatky. „Samostatne spoplatnené budú iba nadštandardné služby, ako napríklad pobyt sprevádzajúcej osoby na pacientskej izbe či výber konkrétneho operatéra,“ dodal. Zdôraznil, že nemocnica nebude robiť rozdiely medzi poistencami.

Medzi prvými budú v apríli fungovať napríklad ambulancie anestéziológie a intenzívnej medicíny, vnútorného lekárstva, neurochirurgie, hematológie či gynekológie a pôrodníctva. V prevádzke bude tiež napríklad chirurgická, oftalmologická, ortopedická, urologická či reumatologická ambulancia.

Primárne budú určené pre pacientov liečených v Nemocnici Bory. Využívať ich budú môcť aj tí, ktorí prídu za svojím lekárom, alebo ich nasmeroval externý lekár špecialista. „Určite bude pre niektoré ambulancie istá kapacita, ktorú budeme môcť poskytnúť aj úplne novým ambulantným pacientom. (...) Aká veľká kapacita to bude, nateraz ťažko povedať,“ uviedol medicínsky riaditeľ Róbert Hill.

Zo začiatku bude v nemocnici pracovať 500 pracovníkov. „Máme presne toľko ľudí, koľko v danom čase potrebujeme,“ ubezpečil Lopatka. V čase plnej prevádzky v priebehu budúceho roka má byť v nemocnici 1500 zamestnancov, z toho 320 lekárov, 440 zdravotných sestier a 470 zdravotníkov.

Ďalšie časti nemocnice budú uvádzané do prevádzky postupne. V máji sa má spustiť operačný program s hospitalizáciami v lôžkovej časti nemocnice, začiatkom júna má byť otvorená pôrodnica s neonatológiou. V septembri plánuje nemocnica spustiť aj urgentný príjem a pracovisko dialýzy. Celkovo ponúkne kapacitu 405 lôžok a bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách. „Je to koncová a všeobecná nemocnica, takže sa bude starať o všetky typy pacientov,“ dodal Lopatka.

Pred spustením do prevádzky ponúka nemocnica verejnosti deň otvorených dverí. Záujemcovia si ju budú môcť prehliadnuť v sobotu (1. 4.) od 9.00 do 18.00 h.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

VČERA - 21:38Domáce

Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

VČERA - 21:22Domáce

Na turistickom chodníku sa našlo telo mŕtveho turistu.

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

VČERA - 20:30Domáce

Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

VČERA - 19:59Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy.

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

VČERA - 18:12Domáce

Cestu I/16 v Košiciach v mestskej časti Vyšné Opátske v smere na križovatku VSS vo štvrtok približne o 18.00 h mimoriadne uzatvoria.