• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.2.2024Meniny má Frederik(a)
Bratislava

Prigožin: Ruské úrady omilostili už vyše 5000 väzňov, ktorí bojovali na Ukrajine

  • 17:45 25.03.2023
  • Moskva
Prigožin: Ruské úrady omilostili už vyše 5000 väzňov, ktorí bojovali na Ukrajine

Ruské úrady prepustili na slobodu už viac ako 5000 trestancov, ktorým sa po bojoch na Ukrajine skončili vojenské kontrakty podpísané s ruskou žoldnierskou Vagnerovou skupinou. Povedal to v sobotu šéf tejto skupiny Jevgenij Prigožin, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

Prigožin naverboval v ruských väzniciach tisíce mužov, ktorým sľúbil amnestiu výmenou za to, že pôjdu bojovať do najnebezpečnejších oblastí na Ukrajine. „Dosiaľ bolo omilostených viac ako 5000 ľudí, ktorí zavŕšili svoje kontrakty s vagnerovcami,“ povedal Prigožin v zvukovej nahrávke zverejnenej na platforme Telegram.

Dodal, že len 0,31 percenta z týchto omilostených väzňov sa po svojom prepustení vrátilo k páchaniu trestnej činnosti, čo je podľa jeho slov 10-20 násobne menej, než je v tomto smere štandardom.

Prigožin si vďaka rozsiahlemu podnikaniu v oblasti cateringu a zmluvám s Kremľom vyslúžil prezývku „Putinov kuchár“. Vypracoval sa na jednu z najvplyvnejších postáv ruského biznisu a čoraz viac zasahuje aj do politiky. V súčasnosti je zároveň považovaný za najmocnejšieho spomedzi spolupracovníkov ruského prezidenta Vladmira Putina, ktorí šéfujú žoldnierskym skupinám zloženým zo špičkových vojakov, bývalých špiónov či trestancov.

Prigožin si ešte v časoch Sovietskeho zväzu odsedel vo väzení deväť rokov, a to za lúpeže a iné zločiny. Podnikať začal po prepustení, a to v 90. rokoch minulého storočia.

Ešte donedávna sa držal v ústraní. V septembri sa však priznal k založeniu žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá pôsobí v Sýrii a viacerých afrických krajinách aj v súčasných bojoch na Ukrajine. Neskôr tiež informoval, že založil a financoval spoločnosť, ktorá zasahovala do volieb v Spojených štátoch.

USA na neho uvalili sankcie, jednak za pokusy o zásahy do volieb, ako aj za šírenie ruských dezinformácií do celého sveta.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Izraeli sa konali ďalšie demonštrácie proti Netanjahuovi

V Izraeli sa konali ďalšie demonštrácie proti Netanjahuovi

DNES - 6:14Zahraničné

Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu večer vo viacerých izraelských mestách za prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym militantným hnutím Hamas a proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua.

Kuleba je optimistický ohľadom vstupu Ukrajiny do EÚ

Kuleba je optimistický ohľadom vstupu Ukrajiny do EÚ

DNES - 6:09Zahraničné

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyjadril optimizmus v súvislosti s budúcnosťou Ukrajiny v Európskej únii.

V Budapešti pri výročí vypuknutia vojny na Ukrajine skandovali

V Budapešti pri výročí vypuknutia vojny na Ukrajine skandovali "Rusi domov!"

DNES - 6:07Zahraničné

Stovky demonštrantov sa v sobotu zhromaždili v Budapešti, aby si pochodom k sídlu ruského veľvyslanectva pripomenuli druhé výročie invázie na Ukrajinu.

Pavel: Chceme, aby Rusko odišlo z Ukrajiny a umožnilo jej slobodný rozvoj

Pavel: Chceme, aby Rusko odišlo z Ukrajiny a umožnilo jej slobodný rozvoj

DNES - 6:04Zahraničné

Český prezident Petr Pavel v sobotu vyzval českú verejnosť, aby vytrvala v podpore Ukrajiny a nenechala ju spadnúť do "pazúrov" Ruska.

Navaľného matke vydali telo zosnulého politika

Navaľného matke vydali telo zosnulého politika

VČERA - 17:34Zahraničné

Ruské úrady odovzdali telo zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného jeho matke. Oznámila to v sobotu Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.