Švédsky parlament schválil legislatívu na vstup do NATO
- 16:53 22.03.2023
- Štokholm

Švédsky parlament v stredu jasnou väčšinou zahlasoval za schválenie legislatívy potrebnej na vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). TASR informuje na základe správy agentúry DPA.
Poslanci jednokomorového 349-členného parlamentu (Riksdag) v Štokholme odobrili legislatívu potrebnú na členstvo v NATO v pomere 269:37 hlasov, pričom 43 sa zdržali, priblížila agentúra AP.
Za členstvo v NATO bolo šesť z ôsmych švédskych parlamentných strán a hlasovanie, ktoré nasledovalo po takmer siedmich hodinách rokovaní, bolo podľa AP považované za formálnu záležitosť.
„Členstvo v NATO je najlepším spôsobom, ako zaistiť bezpečnosť Švédska,“ vyhlásil tamojší minister zahraničných vecí Tobias Billström počas rokovaní. Ide podľa neho o „jedno z vôbec najdôležitejších bezpečnostných rozhodnutí pre našu krajinu“.
Švédsko a Fínsko požiadali o členstvo v NATO spoločne vlani v máji v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Ich prístupové protokoly zatiaľ spomedzi 30 členských štátov Severoatlantickej aliancie neratifikovali už iba Turecko a Maďarsko.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý piatok požiadal parlament, aby začal proces ratifikácie žiadosti Fínska o vstup do NATO. Ankara však má aj naďalej výhrady voči švédskej žiadosti o členstvo v Aliancii.
Maďarsko v piatok oznámilo, že tamojší parlament bude hlasovať o vstupe Fínska do Severoatlantickej aliancie 27. marca. O žiadosti Švédska má Budapešť rozhodovať „neskôr“.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.