• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2024Meniny má Gertrúda
14°Bratislava

Agrorezort pripravil k podporám v novej agropolitike EÚ Farmársky manuál

  • 13:56 22.03.2023
  • Bratislava
Agrorezort pripravil k podporám v novej agropolitike EÚ Farmársky manuál

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pripravilo k podporám v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (CAP) dokument s názvom Farmársky manuál.

Uviedol to odbor komunikácie MPRV v reakcii na utorkové (21. 3.) vyjadrenia predstaviteľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), že poľnohospodári ešte nepoznajú presné podmienky, ako hospodáriť v súlade s novou agropolitikou EÚ.

Cieľom dokumentu Farmársky manuál je podľa agrorezortu poskytnúť poľnohospodárom prehľad o podporách v rokoch 2023 až 2027 na Slovensku. Opisuje jednotlivé podpory, ich výšku, sadzbu a podmienky, za akých ich môžu farmári získať. Vybrané podpory sú doplnené o vysvetľujúce príklady.

Zároveň dávame do pozornosti, že usmernenia k zásadným zmenám v oblasti priamych platieb sa okrem iného pripravovali v spolupráci so SPPK a pre žiadateľov boli k dispozícii od septembra 2022. Relevantné požiadavky a pripomienky SPPK, ako aj iných stavovských organizácii sa zohľadnili a aj zohľadňujú v usmerneniach k ostatným požiadavkám, resp. podporným schémam priamych platieb, ktoré sa aktuálne finalizujú,“ priblížil agrorezort.

V súvislosti s tvrdením SPPK, že vrstva svahovitosti v GSAA (geopriestorová žiadosť o podporu v poľnohospodárstve, pozn. TASR) nebola doposiaľ zverejnená, je potrebné uviesť, že Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) dotknutú vrstvu zverejnila 13. marca 2023,“ podčiarklo ministerstvo pôdohospodárstva.

MPRV zároveň upozornilo, že v ostatných krajinách EÚ je situácia s prípravou národných právnych predpisov rovnaká vzhľadom na to, že Európska komisia uzavrela schvaľovanie strategických plánov v závere roka 2022, a teda časový priestor pre detailné nastavenie podmienok pre farmárov sa zúžil.

Agrorezort preto žiada zástupcov SPPK, aby nesťažovali situáciu pred spustením kampane, ale aby poskytovali plnú súčinnosť pri spolupráci s MPRV a poľnohospodármi, keďže je spoločným cieľom poskytnúť čo najlepšie podmienky pre poľnohospodárov v rámci novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

SPPK 21. marca upozornila, že slovenskí poľnohospodári dosiaľ nepoznajú presné podmienky, ako hospodáriť v súlade s novou CAP, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2023. „Zo strany ministerstva pôdohospodárstva absentujú dôležité usmernenia v podstate ku všetkým typom podpôr, ktoré môžu naši poľnohospodári poberať v rámci agrodotácií,“ uviedli predstavitelia komory na tlačovej konferencii v Košiciach.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin: Po trase plynovodu Sila Sibíri 2 môže do Číny prichádzať aj ruská ropa

Putin: Po trase plynovodu Sila Sibíri 2 môže do Číny prichádzať aj ruská ropa

VČERA - 16:56Ekonomické

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod.

Seniorom vyplatia v júni zvýšené rodičovské dôchodky

Seniorom vyplatia v júni zvýšené rodičovské dôchodky

VČERA - 10:09Ekonomické

V júni jednorazovo vyplatia zvýšený rodičovský dôchodok 908.043 seniorom.

Zastupiteľstvo nemeckej obce Grünheide schválilo rozšírenie závodu Tesly

Zastupiteľstvo nemeckej obce Grünheide schválilo rozšírenie závodu Tesly

19:43 16.05.2024Ekonomické

Miestne zastupiteľstvo obce Grünheide neďaleko Berlína podporilo plán na rozšírenie výrobného areálu automobilky Tesla.

Organizácie európskej siete BEUC podávajú sťažnosť na platformu Temu

Organizácie európskej siete BEUC podávajú sťažnosť na platformu Temu

10:02 16.05.2024Ekonomické

Temu používa množstvo manipulatívnych techník s cieľom prinútiť spotrebiteľov, aby míňali viac, ako by pôvodne chceli, alebo im skomplikovať proces zrušenia ich účtu na platforme.

ECB: Výhľad sektora obytných nehnuteľností v eurozóne je relatívne pozitívny

ECB: Výhľad sektora obytných nehnuteľností v eurozóne je relatívne pozitívny

15:25 15.05.2024Ekonomické

Napätie na trhu s úvermi na bývanie v eurozóne je zvládnuteľné napriek vyšším úrokovým sadzbám, ktoré zaťažujú dlžníkov, a nedostatkom v kontrolných opatreniach zo strany niektorých bánk.