• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Agrorezort pripravil k podporám v novej agropolitike EÚ Farmársky manuál

  • 13:56 22.03.2023
  • Bratislava
Agrorezort pripravil k podporám v novej agropolitike EÚ Farmársky manuál

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pripravilo k podporám v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (CAP) dokument s názvom Farmársky manuál.

Uviedol to odbor komunikácie MPRV v reakcii na utorkové (21. 3.) vyjadrenia predstaviteľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), že poľnohospodári ešte nepoznajú presné podmienky, ako hospodáriť v súlade s novou agropolitikou EÚ.

Cieľom dokumentu Farmársky manuál je podľa agrorezortu poskytnúť poľnohospodárom prehľad o podporách v rokoch 2023 až 2027 na Slovensku. Opisuje jednotlivé podpory, ich výšku, sadzbu a podmienky, za akých ich môžu farmári získať. Vybrané podpory sú doplnené o vysvetľujúce príklady.

Zároveň dávame do pozornosti, že usmernenia k zásadným zmenám v oblasti priamych platieb sa okrem iného pripravovali v spolupráci so SPPK a pre žiadateľov boli k dispozícii od septembra 2022. Relevantné požiadavky a pripomienky SPPK, ako aj iných stavovských organizácii sa zohľadnili a aj zohľadňujú v usmerneniach k ostatným požiadavkám, resp. podporným schémam priamych platieb, ktoré sa aktuálne finalizujú,“ priblížil agrorezort.

V súvislosti s tvrdením SPPK, že vrstva svahovitosti v GSAA (geopriestorová žiadosť o podporu v poľnohospodárstve, pozn. TASR) nebola doposiaľ zverejnená, je potrebné uviesť, že Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) dotknutú vrstvu zverejnila 13. marca 2023,“ podčiarklo ministerstvo pôdohospodárstva.

MPRV zároveň upozornilo, že v ostatných krajinách EÚ je situácia s prípravou národných právnych predpisov rovnaká vzhľadom na to, že Európska komisia uzavrela schvaľovanie strategických plánov v závere roka 2022, a teda časový priestor pre detailné nastavenie podmienok pre farmárov sa zúžil.

Agrorezort preto žiada zástupcov SPPK, aby nesťažovali situáciu pred spustením kampane, ale aby poskytovali plnú súčinnosť pri spolupráci s MPRV a poľnohospodármi, keďže je spoločným cieľom poskytnúť čo najlepšie podmienky pre poľnohospodárov v rámci novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

SPPK 21. marca upozornila, že slovenskí poľnohospodári dosiaľ nepoznajú presné podmienky, ako hospodáriť v súlade s novou CAP, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2023. „Zo strany ministerstva pôdohospodárstva absentujú dôležité usmernenia v podstate ku všetkým typom podpôr, ktoré môžu naši poľnohospodári poberať v rámci agrodotácií,“ uviedli predstavitelia komory na tlačovej konferencii v Košiciach.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európska komisia predĺžila obmedzenia dovozu 4 agrokomodít z Ukrajiny do 15. septembra

Európska komisia predĺžila obmedzenia dovozu 4 agrokomodít z Ukrajiny do 15. septembra

VČERA - 21:52Ekonomické

Európska komisia predĺžila do 15. septembra platnosť dohody s piatimi štátmi EÚ susediacimi s Ukrajinou vrátane Slovenska.

Nagel: ECB bude možno musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj po lete

Nagel: ECB bude možno musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj po lete

VČERA - 19:56Ekonomické

Európska centrálna banka potrebuje ešte niekoľko ďalších zvýšení úrokových sadzieb, aby obmedzila infláciu. A nie je isté, či sadzby dosiahnu toto leto svoj vrchol.

Prezidentka vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov

Prezidentka vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov

VČERA - 19:03Ekonomické

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Navrhuje, aby zákon nebol prijatý ako celok.

Peskov: OPEC+ je dôležité pre stabilitu globálnych energetických trhov

Peskov: OPEC+ je dôležité pre stabilitu globálnych energetických trhov

VČERA - 16:23Ekonomické

Spolupráca krajín v rámci zoskupenia OPEC+, ktoré združuje popredných producentov ropy, je podľa hovorcu Kremľa dôležitá pre udržanie stability na globálnych trhoch s energiami.

Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať, prilepšíte si už od augusta

Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať, prilepšíte si už od augusta

VČERA - 15:04Ekonomické

Poisťovňa sumy prepočíta automaticky a rozhodne zo zákona, poberatelia dôchodku nemusia o zvýšenie žiadať.