• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Schválením poslaneckého návrhu zákona o poľovníctve hrozí chaos

  • 11:15 22.03.2023
  • Bratislava
Schválením poslaneckého návrhu zákona o poľovníctve hrozí chaos

Po schválení poslaneckého návrhu zákona o poľovníctve hrozí chaos.

Uviedol to Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľovníckej komory (SPK), v súvislosti s novelou zákona, ktorú poslanci Národnej rady (NR) v utorok (21. 3.) posunuli do druhého čítania. Návrh predložili poslanci NR SR Martin Fecko, Jozef Pročko a Karol Kučera (všetci OĽANO).

Kaššák zdôraznil, že poslanecký návrh novely zákona o poľovníctve bol posunutý do druhého čítania aj napriek negatívnemu stanovisku Ministerstva financií SR. To už vopred avizovalo svoj nesúhlas s uvedeným poslaneckým návrhom zákona o poľovníctve, pretože poľovníctvo bude po schválení novely v tomto znení enormne zaťažovať štátny rozpočet. Daňoví poplatníci by sa podľa Kaššáka mali pripraviť na to, že poľovníctvo už nebude samofinancované a bude si vyžadovať niekoľko miliónov eur ročne navyše.

Najdiskutovanejšiu tému škôd spôsobených zverou novela podľa Kaššákových slov taktiež nerieši a nevyrieši, len vnesie chaos medzi užívateľov poľovných revírov a štát.

Upozornil, že uvedený návrh zákona o poľovníctve ukladá okresným úradom široký rozsah povinností, ktoré doteraz vykonávala poľovnícka samospráva z vlastných zdrojov a rozsiahlou dobrovoľníckou prácou funkcionárov. Ak by mala štátna správa zvládnuť túto úlohu, ministerstvo vnútra bude musieť zvýšiť počet pracovníkov, zabezpečiť softvérové a hardvérové vybavenie, služobné vozidlá, čo zaťaží štátny rozpočet o niekoľko miliónov eur. Navyše, v navrhnutom prenesení výkonu štátnej správy na iné organizácie sa uvedený návrh podľa komory javí ako protiústavný.

Poznamenal, že zrušením povinného členstva a odňatím vydávania poľovných lístkov SPK stratí svoje opodstatnenie a štát namiesto jednej organizácie bude musieť jednať s 1800 užívateľmi poľovných revírov a 66.000 držiteľmi poľovných lístkov vo veci veterinárnych opatrení, disciplíny či kontrolných strelieb. Zo spoločných rokovaní s pracovníkmi štátnej správy je podľa Kaššáka už dnes zrejmé, že následky tejto novely okresné úrady nebudú vedieť v tomto stave zabezpečiť.

Podčiarkol, že komore, navyše, zo zákona o zbraniach a strelive vyplýva povinnosť informovať Prezídium Policajného zboru o platnosti poľovných lístkov v súvislosti s naviazanou platnosťou zbrojných preukazov skupiny D na poľovné účely. Takúto jedinečnú evidenciu držiteľov zbraní, ktorú vedie komora, nemá podľa neho žiadna organizácia na Slovensku.

Kaššák dodal, že ak by bol uvedený poslanecký návrh v NR SR schválený v druhom a treťom čítaní, bol by to svetový unikát. Zákonodarný zbor demokratickej krajiny by odignoroval petíciu podpísanú 154.000 občanmi SR prostredníctvom podpory poslaneckého návrhu na zmenu a doplnenie zákona v čase, keď je vládny návrh zákona o poľovníctve predmetom rokovania v rámci riadneho legislatívneho procesu na úrovni Legislatívnej rady vlády SR.

Návrh úplne nového zákona o poľovníctve pripravilo aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, prerokovať ho ešte musí vláda. Agrorezort v ňom okrem iného tiež navrhuje zrušenie povinného členstva poľovníka v SPK. Účinnosť nového zákona navrhuje od roku 2024.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európska komisia predĺžila obmedzenia dovozu 4 agrokomodít z Ukrajiny do 15. septembra

Európska komisia predĺžila obmedzenia dovozu 4 agrokomodít z Ukrajiny do 15. septembra

VČERA - 21:52Ekonomické

Európska komisia predĺžila do 15. septembra platnosť dohody s piatimi štátmi EÚ susediacimi s Ukrajinou vrátane Slovenska.

Nagel: ECB bude možno musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj po lete

Nagel: ECB bude možno musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj po lete

VČERA - 19:56Ekonomické

Európska centrálna banka potrebuje ešte niekoľko ďalších zvýšení úrokových sadzieb, aby obmedzila infláciu. A nie je isté, či sadzby dosiahnu toto leto svoj vrchol.

Prezidentka vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov

Prezidentka vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov

VČERA - 19:03Ekonomické

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Navrhuje, aby zákon nebol prijatý ako celok.

Peskov: OPEC+ je dôležité pre stabilitu globálnych energetických trhov

Peskov: OPEC+ je dôležité pre stabilitu globálnych energetických trhov

VČERA - 16:23Ekonomické

Spolupráca krajín v rámci zoskupenia OPEC+, ktoré združuje popredných producentov ropy, je podľa hovorcu Kremľa dôležitá pre udržanie stability na globálnych trhoch s energiami.

Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať, prilepšíte si už od augusta

Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať, prilepšíte si už od augusta

VČERA - 15:04Ekonomické

Poisťovňa sumy prepočíta automaticky a rozhodne zo zákona, poberatelia dôchodku nemusia o zvýšenie žiadať.