• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
23°Bratislava

Yellenová: Americký bankový systém zostáva "zdravý"

  • 12:57 16.03.2023
  • Washington
Yellenová: Americký bankový systém zostáva "zdravý"

Americký bankový systém "zostáva zdravý" napriek obavám trhu z kolapsu Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank.

Ministerka financií Janet Yellenová sa to podľa pripravovaných poznámok chystá povedať vo štvrtok členom Kongresu. TASR správu prevzala z AFP.

Kolapsy dvoch regionálnych bánk v USA krátko po sebe patria medzi najväčšie zlyhania v tomto sektore od finančnej krízy v roku 2008. A podnietili americké úrady, aby rýchlo zakročili a ochránili vklady klientov bánk.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) pre obavy zo „šírenia nákazy“ oznámil, že bankám sprístupní dodatočné finančné prostriedky, ktoré im pomôžu uspokojiť potreby vkladateľov, čo zahŕňa aj výbery.

Yellenová vo svojich poznámkach, ktoré boli zverejnené pred jej štvrtkovým vystúpením vo finančnom výbore Senátu, označila kroky vlády za "rozhodné a rázne“. Podľa nej demonštrujú odhodlanie úradov zabezpečiť, aby vklady zostali v bezpečí.

Môžem ubezpečiť členov výboru, že náš bankový systém zostáva zdravý a že Američania môžu mať istotu, že ich vklady budú tam, keď ich budú potrebovať,“ povedala pred vypočutím, ktoré sa bude týkať najnovších návrhov rozpočtu prezidenta Joea Bidena.

Silicon Valley Bank, 16. najväčšia banka v krajine podľa aktív a kľúčový poskytovateľ pôžičiek pre startupy v celých Spojených štátoch od 80. rokov minulého storočia, skolabovala po náhlom výbere vkladov, čo prinútilo regulačné úrady, aby nad bankou v piatok (10. 3.) prevzali kontrolu.

V nedeľu (12. 3.) ministerstvo financií, Fed a Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC) prijali opatrenia, aby zabezpečili klientom SVB prístup ku svojim vkladom. Fed zároveň zaviedol nový úverový nástroj pre banky v snahe zabrániť, aby sa opakoval rýchly kolaps, ako to bolo v prípade SVB.

No kým sa prezident Biden začiatkom tohto týždňa snažil uistiť Američanov, že finančný systém je bezpečný, objavili sa známky tlaku na iných amerických veriteľov.

V Európe zase vyvolali v stredu (15. 3.) poplach problémy švajčiarskej banky Credit Suisse. Tie spôsobili prudký pokles akciových trhov, kým Švajčiarska národná banka nezasiahla a ubezpečila investorov, že poskytne Credit Suisse likviditu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

DNES - 12:45Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

VČERA - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

VČERA - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

VČERA - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

VČERA - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.