• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

Ikona francúzskej i svetovej kinematografie Isabelle Huppertová má 70 rokov

  • 6:22 16.03.2023
  • Paríž/Bratislava
Ikona francúzskej i svetovej kinematografie Isabelle Huppertová má 70 rokov

Patrí k najznámejším francúzskym herečkám. Počas kariéry účinkovala vo viac ako 100 filmoch či televíznych projektoch, v ktorých stvárnila množstvo rôznorodých ženských postáv.

Spolupracovala s takými režisérmi ako Claude Chabrol, Jean-Luc Godard, Michael Haneke, Andrzej Wajda, Marco Ferreri alebo Paul Verhoeven.

Je držiteľkou dvoch Césarov, ktoré sú francúzskou obdobou Oscara, ceny BAFTA Britskej filmovej a televíznej akadémie a v roku 2022 si z berlínskeho medzinárodného filmového festivalu Berlinale odniesla Zlatého medveďa za celoživotné dielo. Dnes (16. marca) bude mať Isabelle Huppertová 70 rokov.

Narodila sa 16. marca 1953 v Paríži, ale spolu so štyrmi súrodencami vyrastala na vidieku v obci Ville-d’Avray. Jej matka bola učiteľka angličtiny a otec podnikal v oblasti výroby trezorov. Po maturite na lýceu Saint-Cloud študovala ruštinu a orientálne jazyky na Faculté de Clichy a krátko pôsobila tiež ako učiteľka ruského jazyka. Vďaka podpore matky vyštudovala aj herectvo na konzervatóriu vo Versailles a na Štátnom konzervatóriu dramatických umení v Paríži, kde ju viedol francúzsky herec a režisér Antoine Vitez.

Pred kamerou debutovala v televíznom filme z roku 1971 Prussien, Le, po ktorom nasledovali ďalšie vedľajšie postavy v televíznych projektoch a filmoch. V roku 1975 zaujala úlohou švajčiarskej maliarky, u ktorej počas prvej svetovej vojny prepukne schizofrénia, v snímke Aloise poľsko-francúzskej režisérky Liliane de Kermadecovej.

O rok neskôr stvárnila jednu z hlavných postáv v oceňovanom filme Sudca a vrah (Le Juge et l´assassin) režiséra Bertranda Taverniera. Medzinárodný úspech aj v podobe ceny BAFTA dosiahla za úlohu introvertnej Beatrice vo filme Čipkárka (La Dentelliére) z roku 1977, ktorý režíroval Claude Goretta.

V roku 1978 nakrútila prvý film s francúzskym režisérom Claudeom Chabrolom. V snímke Violette Noziére, nakrútenej podľa reálneho súdneho prípadu, stvárnila vrahyňu svojich rodičov. Renomovaný režisér zveril hlavnú postavu Huppertovej aj vo filme Ženská záležitosť (Une affaire de femmes, 1988). V snímke odohrávajúcej sa vo Francúzsku počas druhej svetovej vojny, stvárnila ženu vykonávajúcu ilegálne interrupcie.

Chabrol spolupracoval s Huppertovou aj na filme Pani Bovaryová (Madame Bovary, 1991), nakrútenom podľa rovnomenného románu Gustava Flauberta. Vďaka spolupráci s Chabrolom sa herečka dočkala aj prvého Césara za hlavnú postavu vo filme Obrad (La Cérémonie, 1995). V roku 2006 stvárnila chladnú a neprístupnú vyšetrovaciu sudkyňu v Chabrolovej dráme Opojenie mocou (L´Ivresse du pouvoir).

Huppertovej priniesla uznanie aj spolupráca s rakúskym filmárom Michaelom Hanekem. V roku 2001 s ním nakrútila kontroverznú drámu Pianistka (La Pianiste), v ktorej sa predstavila ako profesorka klavíra Erika Kohutová. Snímku Haneke nakrútil podľa rovnomennej románovej predlohy rakúskej spisovateľky a dramatičky Elfriede Jelinekovej.

Oceňovaný film rozpráva príbeh učiteľky klavíra žijúcej s despotickou matkou, ktorú stvárnila nemenej slávna francúzska herečka Annie Girardotová. Medzi profesorkou a jej študentom sa rozvinie milostný vzťah, ktorý však nenájde naplnenie pre nie príliš bežné sexuálne požiadavky učiteľky klavíra. Huppertová za stvárnenie pianistky dostala Európsku filmovú cenu a tiež hlavné ocenenie v kategórii najlepšia herečka na filmovom festivale v Cannes.

Haneke obsadil Huppertovú aj do hlavnej úlohy v ďalšej dráme s prvkami sci-fi Čas vlkov (Le Temps du loup, 2003). Francúzskej herečke zveril jednu z hlavných úloh tiež vo filmoch Láska (Amour, 2012) a Happy End (2017).

Druhého Césara získala Huppertová za úlohu podnikateľky Michele Leblancovej, ktorá sa stane obeťou znásilnenia. Pokorujúci incident však nenahlási na políciu, ale po zistení totožnosti páchateľa, sa rozhodne s ním hrať dramatickú hru. Oceňovaný thriller s názvom Elle nakrútil holandský režisér Paul Verhoeven.

Huppertová, o ktorej americká spisovateľka Susan Sontagová povedala, že nikdy nestretla inteligentnejšieho herca, alebo inteligentnejšieho človeka medzi hercami, spolupracovala aj s ďalšími legendami svetovej kinematografie. Jean-Luc Godard jej zveril hlavnú postavu vo filme Vášeň (Passion, 1982), Marco Ferreri si ju vybral do filmu Príbeh Piery (Storia di Piera, 1983) a napríklad Andrzej Wajda ju obsadil do hlavnej úlohy v snímke Besi (Les Possédés, 1988). Oceňovaný bol aj jej výkon vo filme 8 žien (8 femmes, 2002) režiséra Francoisa Ozona.

Slávna herečka zavítala aj na Slovensko, v roku 2007 si na Medzinárodnom filmovom festivale Artfilm v Trenčianskych Tepliciach prevzala cenu Hercova misia. Jej talent ocenili tiež v Českej republike, keď na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch dostala Krištáľový glóbus za mimoriadny prínos svetovému filmu.

Od roku 1982 je životným partnerom Huppertovej francúzsky filmár Ronald Chammah, s ktorým má tri deti, vrátane herečky Lolity Chammahovej.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
92-ročný miliardár sa len rok po rozvode opäť zasnúbil

92-ročný miliardár sa len rok po rozvode opäť zasnúbil

VČERA - 15:20Kultúra

Miliardár Rupert Murdoch je len rok po rozvode opäť zasnúbený.

Herec Sam Neill oznámil, že má rakovinu v 3. štádiu

Herec Sam Neill oznámil, že má rakovinu v 3. štádiu

7:38 18.03.2023Kultúra

Novozélandský herec Sam Neill oznámil, že sa lieči z rakoviny krvi.

Herečka Olga Schoberová má 80 rokov. Diváci ju nevideli starnúť

Herečka Olga Schoberová má 80 rokov. Diváci ju nevideli starnúť

6:27 15.03.2023Kultúra

Česká herečka Olga Schoberová sa dnes dožíva okrúhlych 80 rokov.

Dominik Tatarka, autor Démona súhlasu, sa narodil pred 110 rokmi

Dominik Tatarka, autor Démona súhlasu, sa narodil pred 110 rokmi

6:22 14.03.2023Kultúra

Dominik Tatarka patril spočiatku k optimistom, ktorí verili, že spoločnosť budovaná po roku 1948 a reprezentovaná komunistickou stranou smeruje k spravodlivejšiemu zriadeniu v duchu pokroku a humanizmu.