• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.9.2023Meniny má Vladislav(a)
18°Bratislava

Doležal uviedol, kedy dobudujú diaľnicu D3 na Kysuciach

  • 16:55 15.03.2023
  • Krásno nad Kysucou
Doležal uviedol, kedy dobudujú diaľnicu D3 na Kysuciach

Dobudovanie D3 na Kysuciach môže byť reálne v roku 2029.

Dobudovanie diaľnice D3 na Kysuciach môže byť podľa optimistického scenára reálne v roku 2029, respektíve 2030. Pripustil to v stredu v Krásne nad Kysucou dočasne poverený minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Dodal, že to však nevie garantovať.

Momentálne prebieha štúdia uskutočniteľnosti, ktorej výsledky by sme mali mať túto jeseň, a tiež posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) teraz v princípe čaká, kým dobehnú tieto procesy, aby mohla pokračovať v investičnej príprave a neskôr aj výstavbe,“ skonštatoval Doležal. Podotkol, že o diaľnici D3 sa hovorí 23 rokov, no reálne kroky k jej príprave a výstavbe podnikajú teraz.

Európska komisia na výstavbu alokovala 770 miliónov eur. Potvrdil to vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha. „My sme si svoju úlohu splnili. Teraz je už celé roky tá úloha Slovensku, na slovenských staviteľoch. Európska komisia nemá kapacity stavať v členských krajinách ani budovy, ani cesty,“ povedal. Podľa Šuchu sú peniaze k dispozícii do roku 2027, predĺženie do roku 2029.

Doležal povedal, že robia maximum, aby dobehli investičný dlh, ktorý na Slovensku je. „Ak chceme čerpať európske prostriedky, musíme mať štúdiu uskutočniteľnosti a plnohodnotnú EIU. Niektoré veci urýchliť nevieme. Čo vieme urýchliť na našej strane, sú naše procesy, procesy v NDS,“ poznamenal.

Podľa primátora Krásna nad Kysucou Jozefa Grapu kysucká diaľnica dlho nebola prioritou. „Mrzí ma, že sme ju tak nazvali, lebo potom to znelo, akoby bola regionálna. Je to však európska diaľnica a Kysučania len trpia na to, že ide cez Kysuce. Zlieva sa tu celá doprava z Poľska, Česka,“ priblížil. Primátor poukázal aj na komplikovanú slovenskú legislatívu, ktorá predlžuje procesy. „Poliaci to majú jednoduchšie. Asi to aj nás donúti, aby sme niektoré procesy zjednodušovali,“ uzavrel.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Peter Švec: Slovensko pomohlo presadiť zmiernenie kritérií emisnej normy Euro 7

Peter Švec: Slovensko pomohlo presadiť zmiernenie kritérií emisnej normy Euro 7

DNES - 15:59Ekonomické

Slovensku a siedmim ďalším štátom EÚ sa v pondelok v Bruseli podarilo presadiť pozíciu k nariadeniu Euro 7, ktorá zmierňuje a časovo predlžuje prísne kritériá presadzované Európskou komisiou.

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce už dosiahol 100 % menovitého výkonu

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce už dosiahol 100 % menovitého výkonu

DNES - 15:43Ekonomické

Spúšťanie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa dostalo do záverečnej fázy.

V Prešove otvorili ďalší úsek severného obchvatu a tunel Bikoš

V Prešove otvorili ďalší úsek severného obchvatu a tunel Bikoš

DNES - 15:15Ekonomické

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v pondelok slávnostne odovzdala motoristom do užívania nový úsek R4 Prešov, severný obchvat - I. etapa.

Eurokomisia obmedzila širšiu škálu mikroplastov zámerne pridávaných do výrobkov

Eurokomisia obmedzila širšiu škálu mikroplastov zámerne pridávaných do výrobkov

DNES - 13:35Ekonomické

Nové pravidlá zabránia uvoľneniu približne pol milióna ton mikroplastov do životného prostredia.

Slovensko podalo tretiu žiadosť o platbu vo výške 815 miliónov eur

Slovensko podalo tretiu žiadosť o platbu vo výške 815 miliónov eur

DNES - 12:49Ekonomické

Slovensko podáva už tretiu žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, tentoraz vo výške 815 miliónov eur. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii predseda vlády Ľudovít Ódor.