• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.5.2025Meniny má Ela
10°Bratislava

Karas ponúkol LOZ alternatívy za nový trestný čin pre nedostatok zdravotníkov

  • 14:35 15.03.2023
  • Bratislava
Karas ponúkol LOZ alternatívy za nový trestný čin pre nedostatok zdravotníkov

Ak s LOZ nedôjde k dohode, Karas je ochotný návrh stiahnuť.

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas sa má budúci týždeň opäť stretnúť so zástupcami Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v súvislosti s novým trestným činom ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti. Na utorkovom (14. 3.) stretnutí im podľa jeho slov predstavil alternatívne riešenia, ktoré majú prerokovať. Vyplýva to z jeho vyjadrenia po rokovaní vlády.

Navrhol som im možný postup a alternatívne riešenia, ktoré sú oveľa efektívnejšie a majú šancu, aby prešli parlamentom,“ povedal Karas s tým, že návrh sa pozdáva aj štátnemu tajomníkovi Michalovi Palkovičovi, ktorý aktuálne riadi rezort zdravotníctva. „Budeme na tom ďalej pracovať a budúci týždeň po ďalšom stretnutí s odborármi budeme komunikovať postup,“ dodal.

Budúcotýždňové stretnutie s lekárskymi odborármi potvrdil aj Palkovič. „Máme riešenie, ktoré je nie až tak hraničné. To znamená, že o trestnoprávnej zodpovednosti sa nebudeme baviť,“ skonštatoval. Vyvodzovanie trestnoprávnej zodpovednosti voči vedeniu nemocníc za nedostatok zdravotníkov by podľa neho bolo v súčasnosti viac destabilizačné ako prospešné.

LOZ však predostretý zámer ako alternatívu nevníma. K takým krokom sa podľa neho zaviazala vláda SR v memorande, preto jeho plnenie v inom bode nie je možné chápať ako alternatívu. „Iba preťatie bludného kruhu vzájomného umývania si rúk zavedením trestnoprávnej zodpovednosti a zapojením nezávislých subjektov hodnotenia môže priniesť zlepšenie v zdravotníctve,“ skonštatoval predseda LOZ Peter Visolajský.

Združenie zároveň očakáva, že vláda začne riešiť aj ostatné záväzky z memoranda. Poukazuje na to, že problémy slovenského zdravotníctva sa riešia len počas lekárskych výpovedí. Po ich stiahnutí sa záväzky plniť presávajú. „Ak slovo a ani podpis premiéra v tejto krajine nič neznamenajú, tak sa nemožno čudovať, že obyvatelia neveria politikom a vláde,“ odkázal Visolajský.

Medializované informácie, že riaditelia nemocníc nemôžu niesť trestnú zodpovednosť za nedostatok lekárov a sestier je podľa neho nekorektný, pretože opak je pravdou. Práve neexistujúce sankcie sa závažne podieľajú na nedostatku lekárov a sestier v nemocniciach, keďže vedenia nemocníc nie sú nútené prijímať lekárov a ostatný zdravotnícky personál. Noví lekári podľa Visolajského hovoria, že by sa zamestnali v slovenských nemocniciach, ale nikto im prácu neponúka, a preto odchádzajú do zahraničia.

Rezort spravodlivosti navrhuje zaviesť nový trestný čin ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti v novele Trestného zákona. Má spočívať v úmyselnom porušení povinnosti zabezpečiť dostatok zdravotníkov. Návrh vychádza z memoranda o zlepšení zdravotníctva medzi vládou SR a LOZ. Karas tento týždeň avizoval, že ak s LOZ nedôjde k dohode, je ochotný návrh stiahnuť.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezident má nového poradcu. Čo to znamená pre menšiny?

Prezident má nového poradcu. Čo to znamená pre menšiny?

DNES - 7:12Domáce

Nový poradca by mal byť súčasťou delegácie hlavy štátu pri výjazdoch do regiónov Slovenska.

Delegácia Európskeho parlamentu na Slovensku preskúma využívanie prostriedkov EÚ

Delegácia Európskeho parlamentu na Slovensku preskúma využívanie prostriedkov EÚ

VČERA - 21:45Domáce

Delegácia Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu pricestuje v pondelok na Slovensko, kde bude počas trojdňovej návštevy skúmať využívanie finančných prostriedkov Európskej únie.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí mráz a silný vietor

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí mráz a silný vietor

VČERA - 19:57Domáce

Vo viacerých okresoch budú mínus dva stupne Celzia.

Puchalla: Najdôležitejšou úlohou vedenia SAK je zachovať nezávislosť komory

Puchalla: Najdôležitejšou úlohou vedenia SAK je zachovať nezávislosť komory

VČERA - 18:38Domáce

Najdôležitejšou úlohou pre akékoľvek vedenie Slovenskej advokátskej komory je zachovať nezávislosť tejto inštitúcie.