• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.3.2023Meniny má Benadik
10°Bratislava

Britská herecká ikona Michael Caine má 90 rokov

  • 6:22 14.03.2023
  • Londýn/Bratislava
Britská herecká ikona Michael Caine má 90 rokov

Medzinárodne úspešný britský herec Michael Caine sa zaradil medzi velikánov hereckého umenia nielen vo filmových, ale aj televíznych a divadelných produkciách.

Je držiteľom dvoch Oscarov za výkon vo filmoch Hana a jej sestry a Pravidlá muštárne, ako aj troch Zlatých glóbusov a množstva ďalších ocenení. Rešpektovaný herec sa dnes dožíva 90 rokov.

Michael Caine, vlastným menom Maurice Joseph Micklewhite, sa narodil 14. marca 1933 v Londýne. Po absolvovaní štátnej služby v armáde začal v 50. rokoch minulého storočia navštevovať večerné kurzy herectva. Najskôr účinkoval na divadelných doskách, do sveta filmu vstúpil v roku 1956 vojnovou snímkou A Hill in Korea.

Významným momentom v jeho kariére bolo stvárnenie šarmantného lámača ženských sŕdc vo filme Alfie (1966). Za presvedčivý výkon bol nominovaný na Oscara. V 70. rokoch 20. storočia dosiahol všestranný herec medzinárodnú slávu. V úlohe zabijaka sa predstavil v kriminálnom thrilleri Chyťte Cartera (Get Carter, 1971) a ďalšiu nomináciu na Oscara získal za úlohu v snímke Sleuth (1972), v ktorej si zahral po boku Laurenca Oliviera.

Po týchto úspechoch možno spomenúť jeho účinkovanie v dobrodružnom filme Muž, ktorý chcel byť kráľom (The Man Who Would Be King, 1975) alebo vojnovú drámu Orol pristál (The Eagle Has Landed, 1976), v ktorej sa Caine predstavil ako veliteľ nemeckej parašutistickej jednotky.

Tretiu nomináciu na Cenu Akadémie a prestížnu sošku akou je Zlatý glóbus talentovanému hercovi priniesol výkon v komédii Rita (Educating Rita, 1983), v ktorej zosobnil profesora literatúry a neúspešného spisovateľa so sklonmi k alkoholizmu. Mimoriadny úspech, ktorý pretavil do zisku Oscara zaznamenal vďaka vedľajšej úlohe v tragikomédii Hana a jej sestry (Hannah and Her Sisters, 1986). Do roly účtovníka Elliota, ktorý zahorí láskou k svojej švagrinej ho obsadil Woody Allen.

Ďalšie ocenenia v podobe Zlatého glóbusu si odniesol za dvojdielnu televíznu minisériu Jack Rozparovač (Jack the Ripper, 1988), v ktorom sa predviedol ako šéfinšpektor Frederick Abberline a tiež za úlohu showbiznisového agenta Raya Saya vo filme Tichý hlas (1998).

Nielen divákov, ale aj filmových odborníkov Michael Caine zaujal v dráme Pravidlá muštárne (The Cider House Rules, 1999). Za úlohu láskavého doktora a zakladateľa sirotinca Wilbura Larcha získal svojho druhého Oscara. Na rovnaké ocenenie bol nominovaný za postavu novinára v snímke Tichý Američan (The Quiet American, 2002).

V roku 2005 sa Caine objavil ako komorník a dôverník superhrdinu Batmana v akčnej snímke režiséra Christophera Nolana s názvom Batman začína (Batman Begins). Túto rolu si zopakoval v pokračovaniach Temný rytier (The Dark Knight, 2008) a Návrat Temného rytiera (The Dark Knight Rises, 2012).

Z ďalšieho množstva filmov možno spomenúť thrillery Potomkovia ľudí (Children of Men, 2006), Dokonalý trik (The Prestige, 2006), Počiatok (Inception, 2010) či sci-fi drámu Interstellar, pričom posledné tri menované filmy opäť režíroval Nolan.

Uznávaného herca mohli diváci vidieť aj v špionážnej komédii Kingsman: Tajná služba (Kingsman: The Secret Service, 2014). Hudobného skladateľa na dôchodku si zahral vo filme Mladosť (Youth, 2015), ktorý režíroval Paolo Sorrentino. V roku 2021 stelesnil mrzutého a samotárskeho spisovateľa v komédii Bestsellery (Best Sellers). Slávny herec bol tiež súčasťou historickej drámy o zrode slávneho českého vojvodcu s názvom Jan Žižka (Medieval, 2022), ktorý režíroval český filmový tvorca Petr Jákl.

Na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary si Michael Caine v auguste 2021 prevzal Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos pre svetovú kinematografiu. Legendárneho umelca v novembri 2000 britská kráľovná Alžbeta II. povýšila do rytierskeho stavu. Herec je druhýkrát ženatý. Od roku 1973 je manželom bývalej modelky Shakiry Caine.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
92-ročný miliardár sa len rok po rozvode opäť zasnúbil

92-ročný miliardár sa len rok po rozvode opäť zasnúbil

VČERA - 15:20Kultúra

Miliardár Rupert Murdoch je len rok po rozvode opäť zasnúbený.

Herec Sam Neill oznámil, že má rakovinu v 3. štádiu

Herec Sam Neill oznámil, že má rakovinu v 3. štádiu

7:38 18.03.2023Kultúra

Novozélandský herec Sam Neill oznámil, že sa lieči z rakoviny krvi.

Ikona francúzskej i svetovej kinematografie Isabelle Huppertová má 70 rokov

Ikona francúzskej i svetovej kinematografie Isabelle Huppertová má 70 rokov

6:22 16.03.2023Kultúra

Patrí k najznámejším francúzskym herečkám. Počas kariéry účinkovala vo viac ako 100 filmoch či televíznych projektoch, v ktorých stvárnila množstvo rôznorodých ženských postáv.

Herečka Olga Schoberová má 80 rokov. Diváci ju nevideli starnúť

Herečka Olga Schoberová má 80 rokov. Diváci ju nevideli starnúť

6:27 15.03.2023Kultúra

Česká herečka Olga Schoberová sa dnes dožíva okrúhlych 80 rokov.

Dominik Tatarka, autor Démona súhlasu, sa narodil pred 110 rokmi

Dominik Tatarka, autor Démona súhlasu, sa narodil pred 110 rokmi

6:22 14.03.2023Kultúra

Dominik Tatarka patril spočiatku k optimistom, ktorí verili, že spoločnosť budovaná po roku 1948 a reprezentovaná komunistickou stranou smeruje k spravodlivejšiemu zriadeniu v duchu pokroku a humanizmu.