• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
18°Bratislava

Audit na Pražskom hrade ukázal pochybenia, KPR podá trestné oznámenie

  • 14:51 06.03.2023
  • Praha
Audit na Pražskom hrade ukázal pochybenia, KPR podá trestné oznámenie

Kancelária prezidenta republiky (KPR) podá na základe auditu hospodárenia Správy Pražského hradu (SPH) trestné oznámenie pre podozrenie z majetkovej a hospodárskej trestnej činnosti. KPR to v pondelok zverejnila na svojej webovej stránke, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Ide o podozrenia z porušenia predpisov o pravidlách hospodárskej súťaže, skresľovania údajov o stave hospodárenia, krádeže, sprenevery či podvodu v prípade bývalého riaditeľa SPH Iva Velíška a bývalej riaditeľky Odboru zámok Lány Michaely Javůrkovej. Podozriví sú aj dosiaľ neznámi páchatelia.

Chyby boli podľa informácií v tlačovej správe nájdené v štyroch oblastiach: oprava nehnuteľnosti Vikárka, výber a zvoz peňazí v areáli Pražského hradu, hospodárenie s drevom a alkoholom z vlastnej produkcie.

Kontrola podľa KPR odhalila absenciu účtovníctva a evidencie dreva. „Bol tak vytvorený priestor na rozkrádanie a nehospodárne nakladanie s majetkom štátu,“ uviedla kancelária s tým, že ide o materiál v hodnote minimálne stoviek tisíc českých korún.

Nesúlad s reálnym stavom bol aj v sklade alkoholu z vlastnej produkcie. Po odvolaní Velíška a Javůrkovej bol podľa KPR takmer prázdny a vzniklo tam vysoké manko. „Po začiatku vyšetrovania sa s časťou chýbajúceho alkoholu prihlásil jeden zo zamestnancov SPH s tým, že na základe pokynu Ing. Javůrkovej obhospodaroval neoficiálny sklad alkoholu, bez akejkoľvek hmotnej zodpovednosti,“ píše sa v tlačovej správe.

V budúcich mesiacoch sa uskutočnia nadväzujúce inventúry nielen vnútorných predpisov, ale najmä faktického nakladania s prostriedkami SPH. Ďalšie opatrenia je možné očakávať až po záverečnej správe o výsledkoch kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Komplexnú kontrolu majetku a peňažných prostriedkov štátu, s ktorými hospodári KPR a ňou zriadené príspevkové organizácie (teda aj SPH) vykonával NKÚ od 1.3.2022 do 26.9.2022. KPR uviedla, že na základe tejto kontroly odvolala vlani Velíška z funkcie riaditeľa SPH.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počet prípadov covidu vo svete narastá, WHO bije na poplach

Počet prípadov covidu vo svete narastá, WHO bije na poplach

DNES - 22:26Zahraničné

Svetová zdravotnícka organizácia vyjadrila pred blížiacou sa zimou znepokojenie nad nárastom počtu nových prípadov nákazy koronavírusom vo viacerých krajinách.

Rusko prvýkrát reagovalo na obvinenia o verbovaní Kubáncov do ruskej armády

Rusko prvýkrát reagovalo na obvinenia o verbovaní Kubáncov do ruskej armády

DNES - 22:25Zahraničné

Veľvyslanec Ruska na Kube Viktor Koronelli sa ako prvý ruský predstaviteľ vyjadril k obvineniam, že skupina z jeho krajiny láka kubánskych mužov na službu v ruskej armáde.

Navaľného premiestnia vo väzení na samotku pre

Navaľného premiestnia vo väzení na samotku pre "nenapraviteľnosť"

DNES - 20:26Zahraničné

Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj bude premiestnený na samotku pre údajnú "nenapraviteľnosť".

Kyjev: Iránske samovražedné drony obsahujú súčiastky európskej výroby

Kyjev: Iránske samovražedné drony obsahujú súčiastky európskej výroby

DNES - 20:23Zahraničné

Iránske samovražedné drony použité pri viac ako 600 útokoch Ruska proti Ukrajine obsahujú súčiastky vyrobené v Európe.

České Švajčiarsko opäť zachvátili plamene

České Švajčiarsko opäť zachvátili plamene

DNES - 19:39Zahraničné

V národnom parku České Švajčiarsko vypukol v stredu popoludní požiar.