• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.5.2025Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

Baerbocková označila proces s aktivistom Biaľackim za frašku

  • 13:14 03.03.2023
  • Berlín
Baerbocková označila proces s aktivistom Biaľackim za frašku

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková odsúdila desaťročný trest odňatia slobody, na ktorý v piatok odsúdil súd v Bielorusku aktivistu a nositeľa Nobelovej ceny za mier Alesa Biaľackého.

Baerbocková označila obvinenia a konanie proti Biaľackému a spoluobžalovaným Vaľancinovi Stefanovičovi a Uladzimirovi Labkovičovi za „frašku“. Uviedla, že všetci traja boli súdení „len za svoj dlhoročný boj za práva, dôstojnosť a slobodu občanov Bieloruska“.

Biaľacki je podľa súdu vinný z financovania protestov po sporných prezidentských voľbách v roku 2020, v ktorých opäť zvíťazil Alexandr Lukašenko, a tiež z daňových únikov. Demonštrantom poskytovala finančnú aj právnu pomoc ľudskoprávna organizácia Viasna, ktorú Biaľacki založil.

Okrem neho poslal súd za mreže aj Stefanoviča (na deväť rokov) a Labkoviča (na sedem rokov). Podľa obžaloby sa všetci traja podieľali na pašovaní peňazí zo zahraničia na financovanie protestov. Na januárovom výsluchu odmietli svoju vinu.

Šesťdesiatročný Biaľacki dostal Nobelovu cenu za mier vlani spolu s ľudskoprávnymi organizáciami z Ruska a Ukrajiny. Viasnu založil krátko po tom, čo sa Lukašenko v roku 1994 dostal prvýkrát k moci. Už v roku 2011 šiel na tri roky do väzenia za údajné daňové úniky. Správa je prevzatá z agentúry AFP.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe, tvrdí Merz

Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe, tvrdí Merz

DNES - 15:28Zahraničné

Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe.

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod

DNES - 14:14Zahraničné

Približne 21,2 milióna ľudí s prisťahovaleckým pôvodom žilo počas uplynulého roka v Nemecku, čo je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Vatikán by v júni mohol hostiť ďalšie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov

Vatikán by v júni mohol hostiť ďalšie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov

DNES - 13:28Zahraničné

Nové kolo rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohlo uskutočniť vo Vatikáne v polovici júna.

V priehrade našli mŕtvolu. Spoznávate tohto muža?

V priehrade našli mŕtvolu. Spoznávate tohto muža?

DNES - 13:03Zahraničné

Polícia pátra po totožnosti mŕtveho muža, žiada o pomoc verejnosť.

Premiér Netanjahu vyjadril šok v súvislosti so streľbou vo Washingtone

Premiér Netanjahu vyjadril šok v súvislosti so streľbou vo Washingtone

DNES - 8:31Zahraničné

Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok uviedol, že je „šokovaný strašnou, antisemitskou“ streľbou na zamestnancov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.