• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Ako piť menej kofeínu? Oklamte mozog pomocou šikovného triku

  • 6:41 26.02.2023
  • Sydney
Ako piť menej kofeínu? Oklamte mozog pomocou šikovného triku

Bojujete každý deň s neprestajnou chuťou na kofeín? Zbavte sa závislosti pomocou šikovnej mentálnej pomôcky.

Pre mnohých z nás je pitie kávy automatická činnosť. Bez nej ani nedokážeme začať deň a len sotva si vieme predstaviť osem hodín v práci bez aspoň dvoch ďalších šálok. Táto nenápadná závislosť však so sebou prináša aj negatíva, ktoré možno postrehnúť najmä pri vynechaní pravidelnej dávky.

Abstinenčné príznaky sa môžu dostaviť už po jednej vynechanej dávke kávy, pričom ich sprevádza najmä bolesť hlavy a zvýšená chuť na kofeínový nápoj. Ako sa ich zbaviť bez toho, aby ste podľahli pokušeniu?

Veda ponúka jednoduché riešenie. Austrálski výskumníci totiž tvrdia, že jedna šálka bezkofeínovej kávy vás uspokojí dostatočne na to, aby vás prešla chuť na kofeín a zároveň zmizli abstinenčné príznaky. Navyše sa viac nebudete musieť báť, že v noci opäť nezaspíte.

Bezkofeínová káva síce obsahuje stopové prvky kofeínu, no zaručene ho v nej nenájdete toľko, aby u vás vyvolala závislosť. Jej účinky otestovali na 61 pravidelných konzumentoch klasickej kávy, ktorí denne vypili aspoň tri šálky tohto nápoja.

Prvých 24 hodín bolo pre účastníkov pokusu najťažších, pretože museli vydržať celkom bez kávy. Počas tohto dňa u nich vedci monitorovali abstinenčné príznaky.

Účastníkov potom rozdelili do troch skupín. Dve skupiny mohli piť bezkofeínovú kávu, a tretia pila len čistú vodu. Iba jednu skupinu upovedomili o tom, že ich káva je bezkofeínová. Tá druhá si po celý čas trvania pokusu myslela, že pije kofeínový nápoj.

Po 45 minútach od vypitia kávy mali účastníci zhodnotiť prípadné abstinenčné prejavy. „Skupina, ktorej sme klamali, uvádzala značný pokles v abstinenčných príznakoch, hoci neexistuje farmakologický dôvod, ktorý by to vysvetľoval,“ podotýka vedúci výskumu, experimentálny psychológ Llewellyn Mills, podľa ktorého v tomto prípade došlo k placebo efektu.

„Na tejto štúdii je zaujímavé aj to, že abstinenčné príznaky pominuli aj u ľudí, ktorí vedeli, že pijú bezkofeínovú kávu. Nie tak výrazne ako pri skupine, ktorej sme klamali, ale aj tak“ pokračuje Mills, ktorý pôsobí na Univerzite v Sydney.

Bezkofeínová káva teda preukázateľne uspokojuje chúťky pravidelných konzumentov kofeínu, hoci obsahuje len minimálne množstvo tejto látky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sagepub.com, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.