• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.11.2023Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Pavel: Bude to opotrebovávacia vojna, ktorá bude stáť peniaze

  • 17:56 24.02.2023
  • Praha
Pavel: Bude to opotrebovávacia vojna, ktorá bude stáť peniaze

Rusko sa môže pokúsiť vytvoriť na Ukrajine zamrznutý konflikt.

V tom prípade to bude opotrebovávacia vojna, ktorá bude stáť obrovské zdroje a čas. Ten je v tomto zmysle na strane Ruska, povedal zvolený prezident ČR Petr Pavel na piatkovej diskusii k výročiu vojny, informuje spravodajkyňa TASR.

Ak by na ruskej strane nedošlo k nejakému zlomu, bude úplné vytlačenie (ruskej armády) zo všetkých okupovaných území s veľkou pravdepodobnosťou dlhšie než horizont tohto roka,“ myslí si Pavel.

Rusko sa podľa neho môže snažiť stabilizovať front tam, kde je, zabraňovať ofenzívnym akciám a bude posilňovať obranu. Podľa Pavla je v tomto type konfliktu čas na strane Ruska, pretože to bude vytvárať tlak na západné krajiny. „Ak sa ten konflikt nebude nikam hýbať, nálady jednotlivých krajín, ktoré dnes podporujú Ukrajinu, sa začnú obracať skôr v neprospech Ukrajiny,“ načrtol možný vývoj bývalý vysoký predstaviteľ českej armády a NATO.

Zároveň však nepredpokladá, že by na ruskej strane došlo k výraznej zmene schopnosti a vôle bojovať. „Ale tá realita bude pravdepodobne niekde medzi,“ dodal.

Zopakoval svoje slová z bezpečnostnej konferencie v Mníchove, že by spoločnosť mala byť pripravená na rôzne varianty, o ktorých by však mala rozhodovať Ukrajina. Ona si má stanoviť, že nastal vhodný okamih na rokovanie alebo zvažovanie iných variantov než je úplné oslobodenie okupovaných území.

To, čo Rusko touto vojnou začalo, je podľa Pavla predznamenaním budúcej etapy súperenia o takzvaný svetový poriadok. Dodal, že si už dokáže predstaviť situáciu, v ktorej by Putin mohol za určitých podmienok použiť vojenskú silu proti niektorej z krajín NATO, aj keď pravdepodobnosť tohto kroku je v súčasnosti menšia.

Ukrajinský chargé d‘affaires v ČR Vitalij Usatyj na diskusii pripomenul, že nejde o vojnu Ukrajiny, ale celého demokratického sveta. „Bojujeme za všetky európske hodnoty. Nemôžeme prehrať. Pretože ak prehráme, prehrá celý svet a vrátime sa do stredoveku, kde každý, kto má silu, má pravdu,“ povedal Usatyj. „Som absolútne presvedčený, že celý demokratický svet, celá Európa a Ukrajina zvíťazia,“ dodal diplomat.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne  najteplejší od začiatku meraní

OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne najteplejší od začiatku meraní

DNES - 12:37Zahraničné

Rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní, oznámila vo štvrtok Organizácia Spojených národov (OSN).

Peter Pellegrini: Mohli by sme sa inšpirovať skúsenosťami volebného systému v ČR

Peter Pellegrini: Mohli by sme sa inšpirovať skúsenosťami volebného systému v ČR

DNES - 12:30Zahraničné

Slovensko by sa mohlo inšpirovať skúsenosťami, ale aj problémami v systéme viacerých volebných obvodov, ktorý funguje v Českej republike.

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

DNES - 11:42Zahraničné

Prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas prinieslo výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať.

Miloš Vystrčil a Peter Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce ČR a SR v energetike

Miloš Vystrčil a Peter Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce ČR a SR v energetike

DNES - 10:11Zahraničné

Česká republika a Slovensko by mohli spolupracovať v oblasti energetiky v rámci projektu zdieľania rezervných kapacít.

Profil Henryho Kissingera, jedného z najvplyvnejších tvorcov svetovej politiky

Profil Henryho Kissingera, jedného z najvplyvnejších tvorcov svetovej politiky

DNES - 8:03Zahraničné

Vo veku 100 rokov zomrel v stredu bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger.